Hangi Tavuk Irklarını Seçmeliyim?

Yumurta, et ya da kuşların estetiği için tavuk yetiştirmek isteyebilirsiniz. Bu genel bakış, birkaç yaygın tavuk ırkının özelliklerini kapsar.

Tavuklar ilginç sosyal canlılardır ve diğer çiftlik hayvanları ile kıyaslandığında, nispeten daha kolaydır ve büyük yer gerektirmezler. Ayrıca, tavuklar taze yumurtalar sağlar ve etleri pahalı olmayan yüksek kaliteli bir protein kaynağı olarak hizmet eder. Tüm bu nedenlerle, tavukçuluğun popüler hale gelmesi çokta şaşırtıcı değil.

Tavukları süs olarak ya da yumurta, et veya her ikisini de (“çift amaçlı” olarak adlandırılan tavuk) yetiştirmek istiyorsanız, size uygun bir cins vardır. Bu sütun, bazı ortak köy tavukçuluğu ırklarına kısa bir genel bakış sağlar böylece almak istediğiniz hayvanlar için güzel bir tercih suna biliriz.

Her bir cinsi burada genelleştirdiğimizi unutmayın.  Örneğin, bahçeniz için nasıl bir ırk almak istiyorsunuz siz karar vermelisiniz yumurta cinsi mi? Süs mü? Ve benzeri. Bu nedenle, kümes hayvanına meraklıları kendi arka bahçeleri için en iyi kararı alabilmeleri için ortak sonuçlara odaklanıyoruz.

Süs Tavukları

Süs cinsleri genellikle yüksek yumurta veya et üretimi nedeniyle değil, ilginç görünümlerinden dolayı çoğalırlar.

Cochin: Bu tavuklar haftada sadece iki yumurta bırakırlar en iyisi olmasa da, benzersiz kavisli boyunları ve kısa ama tüylü kuyrukları nedeniyle kümes hayvanları meraklıları arasında favori olarak kalmaya devam ediyorlar. Bu cins kışın da dayanıklıdır, hepsine iyi uyum sağlar ve samimi ve huzurlu tavırlarıyla bilinir.

Lehçe: Başının üstündeki tüylerin geniş tepesi ve v şeklindeki tarak, bu kuşu özel yapar. Ortalama olarak, tavuklar haftada iki tipik küçük yumurta bırakır. Ağırlıkları 4 ila 5 kilo arasında, Onları bu özellikleri çok iyi et kuşu yapmaz. Yine de, onlar uysal, samimi ve sessiz tavırları ile kendilerine hayran bırakıyorlar.

Hangi Tavuk Irklarını Seçmeliyim?

Rahibe Fİzan: Fizan, siyah tenli, tüylü baş puflarından dolayı kolayca fark edilir. Küçük bir cins iken, sadece 2 kilo ağırlığındayken, haftada ortalama üç küçük yumurta üretiyor. Ancak, tatlı, cana yakın ve eğlenceli kişiliği, köy tavukçuluğu sahipleri arasında popüler hale getirmiştir. Fizan genellikle çocuklu aileler için iyi bir cins seçimi olarak kabul edilir.

 

Yumurta Tavukları

Asıl ilginiz günlük olarak taze yumurta almaksa, burada en güzel yumurta hayvanlarını derledik.

Ameraucana: Ortalama olarak, bu tavuk, haftada üç mavi ve yeşil tonlarında üç orta yumurta üretecektir. Buna ek olarak, kışın sertliğinr ve kafes ortamına iyi uyum sağlama yeteneği ile birlikte tatlı ve yumuşak bir eğilimi vardır. Eğer tavuklarınızın otlakta dolaşmasına izin verme seçeneğiniz yoksa ve daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, bu kuş göz önünde bulundurulmaya değer.

Hangi Tavuk Irklarını Seçmeliyim?
Hangi Tavuk Irklarını Seçmeliyim?

Ancona: Bu tavuk haftada en fazla beş büyük yumurta bırakır. Ameraucana’ya benzer şekilde, Ancona kışın dayanıklıdır. Bununla birlikte, geniş alanları tercih eder ve insanlardan kaçınmayı tercih ederek daha aktif ve havadar olma eğilimindedir. Bu nedenle, eğer tavuklarınızla sosyalleşebilmeniz sizin için önemliyse başka bir cinsi düşünün.

Lakenvelder: Ameraucana’lara benzer şekilde, Lakenvelders haftada yaklaşık üç orta yumurta bırakır. Ancak, Ameraucanas’tan farklı olarak, yumurtaları genellikle krem ​​veya renkli bir renktedir. Lakenvelderler uysal değildir.

 

Broiler Tavukları

Genel olarak, tüm Cornish türleri üretken piliçlerdir (diğer bir deyişle et kuşları olarak bilinir).

Cornish: Bu kuşlar altı hafta gibi kısa bir sürede hızla büyüyebilseler de, çok iyi yumurta yapmazlar. Ortalama olarak, cornish tavuklar haftada bir küçük yumurta üretmektedir. Kışın dayanıklıdırlar ve insanların etrafında uçucu olma eğilimi gösterirler.

Et ve Daha Fazlası

Üretken bir kuş istiyorsanız, aşağıdakilerden biri gibi çift amaçlı bir ırk isteye bilirsiniz. Bu ırklar sadece yumurta yumurtlaması ya da et üretimi üzerine odaklanan türler kadar üretken olmayacaklar. Ancak, “çift amaçlı” isminin de ima ettiği gibi, iki özelliği de taşımaları oldukça iyi ola bilir.

Rhode Island Red: Bu cins (bu yazının başında fotoğrafta resimlenen), köy tavukçuluğu meraklıları arasında bir favori. Gerçekten her şeye sahip gibi görünüyor. Rhode Island Reds hızlı üretenler ve ağır setler – ortalama 3-4 KG ağırlığında – üretken yapıda olmakla birlikte, haftada beş ekstra büyük yumurta üretiyorlar. Üstüne çıkmak için, her türlü iklimlerde ve küçük konut alanlarında iyi bir ırktır ve kolay bir ırk olma eğilimindedirler.

Welsummer: Bu tavuklar haftada yaklaşık dört büyük yumurta üretirken, 6 ila 7 kilo arası bir vücut ağırlığına sahip ola bilirler. Bu tavuklar kış aylarında iyi bir ırktır ve kolayca kafes arkasında hapsedilebilir. Rhode Island Reds gibi, Welsummers (biri aşağıda resmedilmiştir), aynı zamanda sosyal ve arkadaş canlısı olma eğilimindedir.

Hangi Tavuk Irklarını Seçmeliyim?

Tavuk ırkları önemli ölçüde farklıdır. Bu nedenle, ırkları seçerken sizin için neyin önemli olduğunu (ete, davranışa, yer gereksinimlerine, hava şartlarına dayanıklılığa) dikkat edin. Tavuklarınız rahatsa – çok sıcak veya soğuk değilse – daha fazla yumurta ve daha iyi et üretecek ve onlar daha sağlıklı olacaktır. Sonunda, tavuklarınızın neye ihtiyacı olduğunu ve neler sunduğunuzu araştırın. Sürünüzün mutlu ve üretken olmasını sağlamanın uzun bir yolu olacaktır.

 

Yorum yapın