Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Tavuk hastalığı çok yaygındır. Hastalıklar, bir tavuğun sağlığını veya çevresini nasıl koruyacağınız konusunda bilgiye sahip değilseniz hastalıkların ortaya çıkması dahada sıklaşır. Bununla birlikte, sürünüzü sağlıklı tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsanız bile, tavukların bilinmeyen sebeplerden ötürü ani ölümlere çok sık rastlarız. Tavuklar hastalıklarını çoğu zaman, gizlemeye çalışırlar. Dolayısıyla tavuğunuzun tuhaf davrandığını fark ettiğinizde hızlı hareket etmeniz gerekir.

YouTube video

 

Sürülerini haftalık (hatta günlük) muayene edin. Her bir kuş üzerinde rutin muayene yaparsanız, belirtilerin fark edilmesi daha kolay olacaktır. Yakın takip size çok faydalı ola bilir. Bir muayene de dikkat edilmesi gerekenler;

 • Göğüs Örgüsü
 • Tarak
 • Tüyler
 • Bacaklar
 • Ve pençeler.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Tüyleri inceleyin. Tavuk derisindeki ve tüylerindeki bit olarak bilinen böcekleri arıyor olmalısınız. Bu böcekler küçük, siyahtır ve tavuğunuzun çok zayıf, bitkin, kabarık ve neşesiz olmasına neden olabilir.

 • Tavuğunuzda bitler varsa, tüylerin ucunda beyaz, pütürlü birikim fark edeceksiniz. Bunlara bit yumurtaları denir ve daha kolay fark edilir.
 • Tavuğunuzun bitleri varsa, tüylerinin kabardığını fark ede bilirsiniz.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Tavuk davranışlarına dikkat edin. Alışılmamış davranış tavuğunuzun hasta olduğunu belli eder. Halsiz, soğuk veya çalkalanmış yani kabarık olabilirler.

 • Tavuğunuz kendiliğinden kaşınıyor ise bitlerin bir işareti olabilir.
 • Tavuğunuz durgunlaşır ise, bu bir hastalık işaretidir; özellikle sürünün geri kalanı normalse.
 • Yavaşça tavuklarda hastalık yükselince. Sürünün geri kalanı gibi dolaşmıyor veya temkinli davranmıyorlar ise, bunun yerine sağda, solda, orada, burada ve köşede oturuyorlar ise hayvanınız hasta demektir.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Tarağı ve ibiği inceleyin. Genellikle bir tavuğun ibiği ve tarağı parlak kırmızı olmalıdır. Renk soluk olduğunu fark ederseniz, başka bir belirti / semptom olabilir.

 • Soluk tarak havanın soğuk olması ile ilgili ola bilir yada hayvanınız da bir kırılma bir hastalık başlangıcı ola bilir.
 • Genç tavuklar, tamamen olgunlaşıncaya kadar parlak ibik ve taraklar geliştirmezler; öyleyse genç hayvanlarımızda krem ​​renkli bir ibik tarak göre bilirsiniz.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Gözlerine bak. Farkında ve açık olmalılar. Hastalığın işareti uykulu veya bulutlu gözlerdir. Bu konjonktivit hastalığı olarak bilinir. (Bir çeşit iltihap)

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Vücut şekline bakın. Tavuğunuzun kuyruğu ve kanatları aşağı doğru ise hasta olabilir. Tavuğun vücudu sıkı şekildedir. Şişkin bir tavuk da bir hastalık belirtisi olarak algılana bilir, ancak tavuk bunu soğukta da yapmaktadır.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Solunumu inceleyin. Tavuklarınız hapşırma durumdaysa, ya hasta ya da bir şeyler onu rahatsız ediyor.

 • Tavukların hapşırıyor ve hırıltılı iseler, soğuk algınlığı veya bazı solunum yolu rahatsızlıkları olabilir.

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Bacaklara bak. Tavuklarımızın bacaklarının alt kısımlarında oyuklar sivilceler ola bilir. Yada bacaklarında derileri kat kat şeklinde görüle bilir. Ayakta şişlikler görüle bilir.

 • Şişlikler genelde gripal enfeksiyonların ilerlemesi ile ortaya çıkan bir iltihaptır.
 • Sivilceler oyuklar çibana benzer şeylerde mikrop ve benzeri şekilde enfeksiyon almış tavuklarımız da görüle bilmektedir.
 • Derilerinin kat kat olması da bir parazitin orya çıkması ile olmaktadır bunun başlıca nedeni ise pisliktir. Bir uyuz buna neden olmaktadır. ( Fakat yaşlı tavuklarda da görüle bilir).

Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır

Tavuk poposunu kontrol et. Tavuğunuzun çıkıntılı bir popo deliği varsa, bu, dışarı çıkmış pisliğin işareti olabilir veya tavuğunuz da yumurta sıkışması olabilir.
Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır
Dışkı inceleyin. Tavuğunuzun dışkısı ishalli bir şekilde ve de kan varsa, ciddi şekilde hasta olabilirler. Bu ortak bir coccidia (Bir Virüs) işaretidir (civcivlerde bu hastalık ölümcüldür).
Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır
Hadi çabuk ol. Tavuklar hastalıklarını genelde son aşamalarında daha net gösterirler o nedenle hızlı olmalısınız. Güzel bir tedavi ile yukarıdaki tüm hastalıkların önüne geçe bilir yada iyleşmelerine yardımcı ola bilirsiniz.

“Hasta Tavuk Nasıl Anlaşılır?” üzerine 2 yorum

 1. Benim horozum var küçükken evde besledim daha bir yıl olmadı hastalandı köşelere girip duruyor ve yamuk bir şekilde yatıyor ben sürekli sirke veriyorum çok korkuyorum söylediğinizinin bazı şeyleri benim horozumda var ama ailem kulak asmıyor hiç ilaçta getirmiyor

  Cevapla
 2. Şuan yaşıyor mu bende aynı durumu yaşıyorum ve ailem bir şey olmaz diyor ama ibiği solgun hareket etmiyor ve fazla yemek yemiyor sağda solda oturuyor ne yapacagimi bilmiyorum.

  Cevapla
Yorum yapın