Havana Tavşanı Özellikleri

Havana tavşanı yumuşak, parlak ve zengin renkli kürküyle çok güzel bir ırktır. Havana tavşanı Cins, adından da anlaşılacağı gibi Küba’dan değil. Aksine, 1898’de Hollanda’da ortaya çıktılar.

Havana tavşanı adını, çikolata çeşidinin Küba’dan gelen koyu kahverengi Havana purolarının rengine çok benzemesinden almıştır. ‘Havana tavşanının, soyağacı olmayan iki tavşandan doğan bir çöpün sonucu olduğu’ söylenir.

Bu çöpteki bazı tavşanların rengi, o zamanlar çok sıra dışı olan zengin bir koyu kahverengiydi. Daha sonra bu kitler Himalayalar ile çaprazlandı ve ortaya çıkan yavru, orijinal kahverengi teke ile çaprazlandı.

Havana tavşanları ilk olarak 1907’de Almanya’ya ihraç edildi ve 1908’de İngiltere’ye ulaştı. 1916’da Amerika Birleşik Devletleri’ne ve 1980’lerde Doğu Kanada’ya tanıtıldı. Ve İngiltere’nin Ulusal Havana Kulübü 1920’de kuruldu.

Havana tavşanları, Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından dört renk çeşidiyle tanınmaktadır; siyah, mavi, kırık ve çikolata.

Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği çikolata çeşidini ilk kez 1916’da, mavi çeşidi 1960’larda ve siyah çeşidi 1980’lerde tanıdı. Kırık çeşit 2007 yılında resmi olarak tanınmıştır. Günümüzde Havana tavşan çeşidi gösteri hayvanı olarak oldukça popülerdir ve evcil hayvan olarak da yetiştirilmektedir.

Havana Tavşanı Özellikleri

Havana çok güzel bir orta boy tavşan ırkıdır. Cinsin kısa ve yuvarlak gövdeleri vardır. Havana tavşanının kulakları kısa, nispeten birbirine yakın ve diktir.

Vücutlarının üst çizgisi, kuyruğa yuvarlanmadan önce kalçaların üzerinde yükselen bir eğridir. Gerçek Havana tavşanlarının kısa düz bacakları, dolgun yanakları olan kısa bir kafası ve orta büyüklükte gözleri vardır.

Şu anda Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından dört renk çeşidi tanınmaktadır. Siyah, Mavi, Kırık ve çikolata. Havana tavşanının ortalama vücut ağırlığı 2 ile 2,9 kg arasındadır.

kullanımlar

Havana tavşanı gösteri hayvanı olarak çok iyi ve popülerdir. Evcil hayvan olarak da iyidirler, ancak çok küçük çocuklar için tavsiye edilmezler.

Özel notlar

Havanalılar en sakin tavşan türlerinden biri olarak bilinirler . İdeal evcil hayvanlar olurlar. Ancak, yakından denetlenmedikçe çok küçük çocuklar için önerilmez.

Havana tavşanları çok sevecen ve dikkat çekicidir. Ayrıca rahat ve arkadaş canlısı kişiliğe sahip oldukları bilinmektedir. Gergin olmadan canlı ve dikkatlidirler.

Bazı Havanalar yarı agresif olsa da. Bu nedenle, Havana’nızı satın almadan önce ebeveynlerin mizacını bilmek önemlidir. Bu tavşanların ortalama ömrü yaklaşık 7 ila 10 yıldır ve uygun bakım ve esaret altında tutulursa bazen daha fazladır. Aşağıdaki tabloda bu tavşan cinsinin tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Havana
Diğer İsim yok
Irk Amaç Ağırlıklı olarak gösteri hayvanı olarak yetiştirilmiş, aynı zamanda evcil hayvan olarak da beslenmiştir.
Cins Büyüklüğü Orta
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 2 ile 2,9 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Numara
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Renk Çeşitleri Siyah, Mavi, Kırık ve Çikolata
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Hollanda
Yorum yapın