HİNDİ CİNSLERİ

HİNDİ CİNSLERİ

Dünyada pek çok hindi cinsileri vardır. Ama bir tavuk ya da ördek kadar çok çeşitte hindi cinsi yoktur. Yine de aralarında seçim yapabileceğiniz yeterli çeşit vardır. Bu hindilerin bazıları ticaret bazıları arka bahçeniz için bir güzellik bir diğeri ise et için beslenmektedir.

FARKLI TÜRLERDEKİ HİNDİ CİNSLERİ

Çeşitli türlerdeki hindiler hakkında bilgi edinmek için doğru yerdesiniz. Burada bazı yaygın ve popüler hindi cinsleri hakkında bilgiler vereceğiz.

BELTSVİLLE KÜÇÜK BEYAZ HİNDİ

1930’larda geliştirilen bir hindi türüdür. Midget beyaz hindilerle benzer boyuttadırlar. Ancak Beltsville küçük beyaz hindilerin Midget beyaz hindilerine göre geniş göyüşleri vardır. Budurum Beltsvile beyaz hindimizi güzel bir süs hayvanı yapabilir. Bu hayvanlar üretken hayvanlardır ve oldukça iyi yumurta yapıp aynı zamanda iyi de anne olurlar. Ancak, diğer ırklara göre biraz yabani oldukları da bilinmektedir.

BELTSVİLLE KÜÇÜK BEYAZ HİNDİ

SİYAH HİNDİ

Çok popüler bir ırktır. ABD’yi ziyaret eden ilk İspanyol kâşifler tarafından Avrupa’ya geri getirilen Meksikalı vahşi hindilerden evcilleştirilmiştir. Siyah hindiler 1500’lerden beri var ve tüyleri siyahtır. Bu cins birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

SİYAH HİNDİ

Blue Slate – Mavi Kayraklı Hindi

Blue Kayrak Gri renk tüyleri var. Bu hayvanlar bazen lavanta hindisi olarak da adlandırılır. Kayrak hindimiz beyaz ve siyah arasında herhangi bir tonda olabileceği düşünülmektedir. Bu hayvanlar en güzel miras hindilerden olduğu var sayılmaktadır. Yetişkin hindiler 14 kilo ağırlığında ve daha yetişkin bir hindinin 23 kilo kadar olduğu belirlenmiştir.

Blue Slate – Mavi Kayraklı Hindi

BOURBON KIRMIZI HİNDİ

Güzel kırmızı tüyleri ile çok çekici hayvanlardır. Tam bir lezzet harikası olarak da bilinmektedir ve en iyi ete sahip olan ırk olarak kabul edilir. Bu cins, Bourbon ilçesi, Kentucky’deki kökenlerinden gelmektedir. İlk olarak 1800’lü yıllarda orada yetiştirildi. Olgun bir dişi hindisi yaklaşık 12 kilo ağırlığında ve olgun bir tom yaklaşık 23 kiloya ulaşabilir.

BOURBON KIRMIZI HİNDİ

Broad Breasted Whites – GENİŞ GÖĞÜSLÜ BEYAZ HİNDİ

Çiftliklerde ticari olarak yetiştirilen modern hindi cinsidir. Dünyadaki hemen hemen her ülkede mevcut bir ırktır. Bu ırk çok hızlı bir şekilde yemi ete dönüştürür o nedenle ticari olarak çok kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu hindi cinslerinde sorunlarda vardır. Bu hayvanlar uçamazlar ya da yürüyemezler. Birçok kanatlı kuş gibi hastalıklara da oldukça eğilimlidirler ve sunu tohumlama olmadan çoğalamazlar. Ayrıca diğer hindi ırkları gibi çok iyi tadı yoktur. Sadece fabrika üretimleri için uygundurlar.

Broad Breasted Whites - GENİŞ GÖĞÜSLÜ BEYAZ HİNDİ

MİDGET WHİTE -CÜCE BEYAZ HİNDİ

Nispeten yeni bir ırktır. Massachusetts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 1960’larda bu türü geliştirdiler. Onlar geniş göğüslü beyaz ve Kraliyet Palm Çaprazlaması ile ürettiler. Boyutları daha küçük ve derin, Lezzetleri ile bilinirler.

Cüce beyaz hindimiz doğada sakin ve iyi yetişen bir tür olarak işlenmektedir. Olgun bir cüce beyaz hindimiz. Yaklaşık 8- 12 Kg ağırlığında ve daha olgun yetişkin 16- 20 kg ağırlığına ulaşabilmektedir.

MİDGET WHİTE -CÜCE BEYAZ HİNDİ

NARRAGANSETT HİNDİ

Fabrika çiftçiliği hindileri norm haline gelmeden önce New Engkand Hindi sahnesinin yemelleriydi. Ortalama olarak, Olgun hindilerimiz yaklaşık 18 kilo ve tam ağırlığı yani yetişkin 30 Kiloya kadar çıktığı bilinmektedir.

NARRAGANSETT HİNDİ

BRONZ HİNDİ

Bu hindimiz en büyük miras türlerinden biridir. Ayrıca Amerikan tarihinin en popüler hindi ırkları olmuşturlar. Bronzlar aslında Amerika da ki yerli vahşi hindilerdir. Bronz çeşitleri arasında

Geniş göğüslü hindimiz ticari olarak çok yetiştirilmiştir. 1960’lardan beri sunu tohumlama ile yetiştirilmektedir. Ancak bu çeşitliliğin yerini geniş göğüslü beyaz hindiler aldı. Yetişkin dişiler 16 kilo ve bir erkek 25 kiloya ulaşabilir. Lakin günümüzdeki hindiler bundan daha küçük olabilir.

BRONZ HİNDİ

ROYAL PALM HİNDİ

Çok güzel çarpıcı hindi cinsidir ve bu görünümleri sebebi ile çok fazla yetiştirildiler. Bu hayvanımızın beyaz ve siyah tüyleri vardır. Ticari amaçlı hayvanlar değildirler çünkü diğer hindilere göre çok küçüktürler. Çoğunlukla ev ya da çiftliklerde süs olarak bakılan hayvanlardır.

Bununla birlikte et tüketimi içinde gayet uygundurlar. Royal Palm, yaygın olarak yemlenen aktif bir cinstir. Ayrıca ele de kolay gelirler bu nedenle onları sevebilirsiniz. Bu hayvanımız 10 kilo ve 16 Kilo ağırlığına kadar çıkabilirler.

ROYAL PALM HİNDİ

WHİTE HOLLAND – BEYAZ HOLLADAN HİNDİSİ

Hollanda hindilerimiz erkende ABD’ye göz etmiştirler. 1800’şerde et kuşu olarak popülerdi. Bu hindi ırkımız doğada sakin ve pasif karaktere sahiptirler ve çok iyi anne olurlar. Yalnız bazen dişi hindilerimiz yumurtaları kırabiliyor çünkü çok ağırdırlar. Hollanda Hindimizin dişisi 20 kilo ağırlığa ulaşabilirken olgun erkekler 30 kiloya kadar çıkabiliyormuş.

WHİTE HOLLAND – BEYAZ HOLLADAN HİNDİSİ

HİNDİ TÜRLERİMİZ VE ÇEŞİTLERİMİZ

Sizinle elimizden geldiğince bu çeşitlerimizi paylaştık ve yardımcı olmaya çalıştık. Kafanıza takılan sorularınızı ya da eklememizi istediğiniz farklı ırkları aşağı yorum atarak sorun.

 

 

Yorumlar (12 yorum)
Hatice
Hatice Cevapla
- 14:51

Bende bir hindi var bunlarin hic birine benzemiyor. Acaba cinsi ney öğrenebilirmiyiz?

  Harikalar Diyarı
  Harikalar Diyarı Cevapla
  - 14:56

  Resmini Görmem Gerek Ayrıca Kırma da olabilir. O nedenle facebook sayfamızdan yazabilirsiniz.

Ali Şen
Ali Şen Cevapla
- 14:55

Harikasınız Hocam Harikalar Diyarın da da Hindiler Görmek İsteriz.. 😀

  Harikalar Diyarı
  Harikalar Diyarı Cevapla
  - 14:57

  Teşekkür ederim inşallah zamanla hindi kümesi de kurarız.

   Karrar
   Karrar Cevapla
   - 22:13

   Peki ya en büyük hi di cinsi hangisi? 🙃🙃

   Hüseyin
   Hüseyin Cevapla
   - 00:38

   Bende kahverengi beyaz hindi var cinsi nedir bunun

Mucahit
Mucahit Cevapla
- 15:55

Hindi kafasini kaldirmis bu ne kalabalık demiş. Hahahahahaha

  Abdulkadir
  Abdulkadir Cevapla
  - 13:12

  Harikalar diyarının da olduğu gibi sizde harikasınız 🙂 hindilerin hakkında da artık Bilgi sahibiyim 🙂

Süleyman Sav
Süleyman Sav Cevapla
- 11:00

Hindiyi çok seviyorum çünkü eti çok leziz. Bu bahar 50 yavru alacam. Turgut senden ricam bunların bakımıyla ilgili kapsamlı bir video yapman çünkü kanatlı hayvan dalındaki en nazik en çabuk ölen hayvan.Hindi almak yürek istiyor.

Özcan Öğüt
Özcan Öğüt Cevapla
- 18:29

Hindi bakımındaki dikkat edilmesi gereken en hassas dönem ilk bir kaç ayı kapsayan gelişim süreçleridir. Bu süreçte gerekli ısı dengesini sağlayıp, sindirim sistemlerine uygun kaliteli yemlerle beslemeniz halinde sağlıklı bir şekilde bu kritik eşiği atlatıp, diğer kanatlı cinslerine kıyasla daha dayanıklı ve et verimi yüksek seviyeye getirilmesi mümkündür. İlk bir kaç aydan sonra kendini tam olarak kurtarma aşamasına geldiğinde hindileri koyun veya keçiler gibi otluk alanlarda yayarak besleyebilirsiniz. Ki bu anlamda hindi çobanlığı da artık son yıllarda küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıktaki çobanlık kadar ihtiyaç duyulan bir hal almıştır.

Tuğra
Tuğra Cevapla
- 01:52

Ilk defa bu kadar degisik renkli hindi goruyorum

Engin genç
Engin genç Cevapla
- 22:57

İyi akşamlar yemek için HİNDİ alacağım yanlız biraz ikilemde kaldım baktığım hindi biri simsiyah diğeri ise kahverengiye yakın gibi açık siyah gibi acaba hangisinin tadı güzeldir bilği verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara