Hindilerde Karabaş Hastalığı Tedavisi

Hindilerde ve diğer kanatlılarda görülen bilim dilindeki ismi histomonosis ya da enfeksiyöz enterohepatit olan karabaş hastalığı kanatlıların karaciğer dokularında nekroza (doku ölümü) sebep olan ölümcül bir hastalıktır. Hastalık karaciğer ve kalın bağırsakta tahribata neden olmaktadır. Hindilerde iştahta azalma hastalığın daha sonraki evrelerinde yeme-içmenin tamamen kesilmesi, stres, kanatları tutamama ve sarı renk dışkı gibi belirtilerle birlikte hastalık seyretmektedir. Ayrıca hindinin baş bölgesinde, ibiğinde kararma olmaktadır. Yavru hindiler yaşlı hindilere oranla hastalığa karşı daha dayanıksızdır ve yavru hindilerde karabaş hastalığı sebebiyle ölüm oranı daha fazladır. Hastalığın tedavisi bulunmakla birlikte geç kalındığında tedavi süreci işe yaramamaktadır. Hindileri karabaş hastalığından korumak için beslenmelerine ve temizliklerine dikkat edilmelidir. Bu hastalık hindilerde yaygın olarak görülen hastalık türlerinden biridir. Hastalık hasta hayvanın dışkısı ile birlikte sağlıklı hindilere de bulaşmaktadır, hastalık parazit kaynaklıdır. Hindilerde karabaş hastalığı tedavisi farklı şekillerde yapılmaktadır. Tedavi için veteriner hekimlere mutlaka danışılmalıdır. Karabaş hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Aşılama Yöntemi

Karabaş hastalığı için hindilere uygulanan bir aşı bulunmaktadır. Hindiler henüz yavru iken aşı uygulaması yapılmalıdır. Ancak aşı hindilerde hastalığa karşı bağışıklık kazandırsa da %100 koruyuculuk sağlamamaktadır. Aşılama hastalığın önlenmesinde etkin bir koruyucu ve ön tedavidir.Hindilerde Karabaş Hastalığı Tedavisi

İlaç Kullanımı

Karabaş hastalığı tedavisinde kullanılan piyasada pek çok ilaç bulmak mümkündür. Ancak söz konusu ilaçların bilinçsiz kullanımı hindilere zarar vermektedir. Bu sebeple ilaç kullanımına başlamadan önce mutlaka veteriner hekimden ilaç tavsiyesi almalı ve veteriner hekimin önerisi doğrultusunda doğru dozajda ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaca hastalığın ilk evresinde başlamak hastalıkta iyileşme oranını artırmaktadır.

Tedaviye Ne Zaman Başlanmalıdır ve Ne Tür Önlemler Alınmalıdır?

Karabaş hastalığı tedavisine hindilerde hastalık belirtileri görülür görülmez vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Çünkü erken tedavisi hindi ölümlerini büyük oranda azaltmaktadır. Tedavi sürecinde hasta hindi sağlıklı hindilerden ayrı tutulmalıdır. Hasta hindinin bulunduğu yerden çıkan kişi sağlıklı hindilerin ya da diğer kanatlıların kümeslerine aynı ayakkabılarla girmemelidir. Kümes dezenfekte edilmelidir. Sağlıklı hindilerin ve hasta hindilerin bağışıklığını güçlendirici bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Yorum yapın