Hint Horozu Türleri ve Özellikleri – Asil Horoz Cinsleri

Hint horozu türleri ve özellikleri tavuk yetiştiricileri ve horoz dövüşü gibi konular ile yakından ilgilenenlerin merak ettikleri konular arasında yer alır. Dik duruşları ve sinirli yapıları ile kümeslerde yaşayan horoz cinsleri kendine has yapıları ile dikkat çeker. Kümes hayvanları içerisinde yer alan horozlar kendi aralarında birçok farklı cinse ayrılır. Bu cinslerin birçoğu dünya genelinde standart olarak kabul görmüştür. Bu nedenle de tüm dünya genelinde birçok farklı ülkelerde horoz besiciliği yapılır. Hint horozu türleri ve özellikleri genelde horoz dövüşü ile ilgilenen yetiştiricilerin merak ettiği bir araştırma konusudur. Hint horozu dendiğinde akla ilk gelen Asil horoz cinsleri bu konuda yetiştiricilere hangi cins horozu beslemeleri gerektiğine dair oldukça önemli bilgiler verir.

Türk Asili Hint Horozu

Horozlar günümüzde artık dövüş amacı ile değil daha çok süs amacı ile beslenen kümes hayvanları olarak bilinir. Tavuklar ile birlikte yaşayan horozlar tavuklara bir anlamda sahiplik yapar.  Diğer bir adı ile Asil tavuğu olarak bilinen Hint horozu İslamiyet sonrasında adını duyuran bir horoz ırkıdır. Hindistan’da hala eski adı ile anılan bu horoz türü Avrupa’ya geldikten sonra daha fazla tanınır bir hal almıştır. O günden itibaren de birçok horoz yetiştiricisi tarafından Hint horozu türleri ve özellikleri konusu araştırılmaya başlanmıştır.

Hint horozu türleri ve özellikleri konusunda yapılan araştırmalar bu tavuklar hakkında birçok önemli bilgiye ulaşılmasını sağlar.  Hint horozları genelde dövüş için tercih edildiğinden dolayı yapıları son derece güçlüdür. Asil horoz cinsleri bacak ve boyun bölgesinin normal ırklardan daha uzun olması ile diğer tavuk ırklarından ayrılır. Asil horoz cinsleri 1980 yılında eşsiz ve mükemmel horoz cinsleri arasına girmiştir.

hint-horozu-cinsleri

Hint Horozu Cinsleri ve Özellikleri

Asil horoz cinsleri konusunda yapılan araştırmalar bu hayvanlar hakkında oldukça ilginç bilgileri ortaya koyar. Bu özellikler arasından ön plana çıkanlar şöyledir;

 • Vücutları diğer horozlardan güçlüdür.
 • Ölümüne savaş hayvanlarıdır.
 • Asil horoz cinsleri görünüm olarak son derece güzeldir.
 • Bir gaga darbesi ile karşısında yer alan kişilerin bileğini kırma gücüne sahip oldukları rivayet edilir.
 • Hint horozu ve özellikleri arasında ön plana çıkan bir diğer durum bu horozların bir arada yaşayamıyor olmalarıdır. Mutlaka ayrı beslenmeleri gerekir.
 • Yüz ve kulak kısımları kırmızıdır.
 • Verim açısından düşük olan bir horoz cinsidir.

Dünyanın En Güçlü Horozu

Dünyanın en güçlü horozu olarak bilinen Hint horozu türleri ve özellikleri araştırmasında ön plana çıkan türler şunlardır;

 • Kulang Asil
 • Reza Asil
 • Malay
 • Bodur ya da Cüce Asil
 • Madras

Hint horozu türleri ve özellikleri genelde birbiri ile aynıdır. Sadece bazı belirgin özellikleri ile birbirlerinden ayrılırlar.

En İyi Dövüş Horozu Cinsi

Asil horoz cinsleri iyi koşullarda beslenirse ortalama olarak 5 ila 10 yıl arasında yaşayabilirler. Hastalığa yakalanma oranları oldukça düşüktür. Diğer ırklara göre daha hassas olan Asil horoz cinsleri soğuk yerleri sevmez. Günümüzde bu tavuk ırkının nesli tükenmek üzeredir.

Yorum yapın