Hint Horozu

Hint Horozu Kanatlı hayvanlar içerisinde en çok ilgiyi üzerine çekenlerden birisi de Hint horozlarıdır. Son derece cana yakın ve bir o kadar da asil bir duruşa sahip olan Hint horozları kanatlı hayvanlar arasında farklı bir yere sahiptir. Türkiye’de de çok fazla beslenen Hint horozu birçok bakımdan merak edilmektedir. En çok merak edilen konular arasında ise bu kanatlıların kökenleri, özellikleri, beslenmeleri ve beslenme amaçları bulunmaktadır. Dünyanın hemen her yerinde karşılaşabileceğiniz Hint horozları cins olarak oldukça çeşitli hayvanlardır.

 

cocks 3519618 640

 

Hint Horozu Özellikleri

Hint Horozu Özellikleri Günümüzde çok fazla ilgi duyulan kanatlı hayvanlar arasında Hit horozları oldukça ilgi çekiyor. Özellikle horoz dövüşlerinde sıklıkla görülebilecek olan bu canlılar görünümlerinde ki çarpıcı duruş ve sert bakışları ile dikkati çekmektedir. Bu nedenle de bu canlılar dünyanın birçok yerine yayılabilmişlerdir. Hint horozu ismi Hindistan’da Asil anlamına gelmektedir. Hint horozu özellikleri arasında şunları saymak mümkündür:

 

 • Hint horozlarının kökeni Hindistan’dır.
 • Bu horozların gaga altlarında çift ibikleri bulunmaz. Bu ibikler yalnızca Bihangam cinsinde bulunmaktadır.
 • Yüz ve kulak lobları kırmızı renklerdedir.
 • Sahiplerine karşı son derece bağlı ve uysaldırlar.
 • Küçük ve büyük olarak farklı şekillerde sınıflandırılmaktadırlar.
 • Yumurta sayıları çok azdır. Aynı zamanda yumurtalarının boyutları çok da küçüktür.
 • Bu canlıların ortalama ömürleri ise 5- 10 yıl arasındadır.

Hint horozları arasına melez türler de bulunmaktadır. Bunun yanında dünyanın birçok yerine yayılan bir kanatlı türüdür. En çok Andhra Pradesth’te bulunmaktadır. Bunların yanında dünya üzerinde ki safkan tavuk türleri arasında yer alırlar.

 

female 1822647 640

Hint Horozu Türleri

Hint horozu türleri oldukça fazladır. Her türün kendine ait bir hikayesi ve özellikleri bulunmaktadır. Bu asil horozlar Hindistan’da birçok hikayeye ve efsaneye konu olan canlılardır. Çok güçlü olduklarından insanların her zaman saygı ile yaklaştığı ve biraz da çekindiği canlılar olmayı başarmışlardır. En bilinen Hint horozu türleri arasında şunlar vardır:

 

 • Reza Asil
 • Kulang Asil
 • Madras
 • Malay
 • Bozdur ya da Cüce Asil

Bu bilinen türlerin her birinin kendine ait özellikleri vardır. Hint Horozu Türleri Reza Asil türleri daha çok 3 kg civarında bir ağırlığa sahiptir. Bunun yanında Batı dünyasında Hint dövüş horozu olarak oldukça popüler olmayı başarmış canlılardır. Kulang Asil ise büyük türdeki kanatlılardır. Kuzey, Güney ve Madres türleri bulunmaktadır. Malay ismi ile dünyada oldukça bilindik canlılardır. Sadece kaga, beden ve ibik şekillerine sahiptir. Madraslar ise daha ağır yapılı ve sağlam kemiklere sahip türleridir.

Malay Hint horozları ise ilk defa 1830 senesinde İngiltere’ye getirilmişlerdir. Horoz severlerin oldukça merak duyduğu bu ırklar daha çok horoz dövüşlerinde yararlanılan bir ırktır. Bunlar daha çok Güney Hindistan’da bulunmaktadır. Her türün kendine göre üstün ve güzel yanı bulunmaktadır. Son derece savaştı türden canlılardır. Bu nedenle de geçmiş dönemlerde savaşlarda da kullanılmışlardır. Bu türler hemcinsleri ile anlaşmaz ve sürekli kavga halinde olurlar. Kendi türlerinde ki civcivleriyle bile dövüşebilen kanatlılardır.

 

Sanırım sende horoz türleri hakkında makale okumayı ve bilgi edinmeyi seviyorsun, Belki okumak istersin diye “Sessiz Tavuk Irkları ve Az Öten Horoz Cinsleri” buraya bırakıyorum, ya da daha farklı bilgilere sahip olmak istersen bu makale altına yorum bırakabilirsin.

Yorum yapın