Hollanda Cüce Tavşanı Özellikleri

Hollanda Cüce tavşanı en popüler evcil tavşan ırklarından biridir. Daha küçük bir tavşan cinsidir ve çoğunlukla evcil hayvan olarak yetiştirilir. Hollanda Cüce tavşanı Adından da anlaşılacağı gibi, Hollanda Cüce tavşanı Hollanda kökenlidir.

Cins, diğer birçok tavşan türünden önemli ölçüde daha küçüktür. Esas olarak bu cinsin küçük vücut boyutları nedeniyle, genellikle gösteri hayvanları ve evcil hayvan olarak tutulurlar. Ve et veya kürk üreten cinsler kadar popüler değiller.

Hollanda Cüce tavşanı, özellikle bebeksi görünümleri nedeniyle evcil hayvan olarak çok popülerdir. Ve Hollanda Cücelerinden türetilen başka birçok cüce tavşan ırkı vardır. Hollanda Cüceleri 20. yüzyılın başlarında geliştirildi.

Küçük Polonya tavşanları, Hollanda Cüceleri oluşturmak için daha küçük yabani tavşanlarla yetiştirildi. Birkaç nesil sonra ortaya çıkan hayvan, çok çeşitli renk ve desenlerde bulunan çok küçük bir evcil tavşandı.

İlk cüce tavşanların korkulu ve bazen saldırgan mizaçları vardı. Ancak nesiller boyu seçici yetiştirme yoluyla, modern Hollanda Cüce tavşanı, arkadaş canlısı, nazik bir evcil tavşan haline geldi. Cins, daha büyük ırklardan daha enerjik bir eğilime sahip olmasına rağmen.

Hollanda Cüceleri ilk olarak 1948’de Birleşik Krallık’a ithal edildi. Ve Amerika Birleşik Devletleri ilk Hollanda Cüce tavşanlarını 1960’larda ve 1970’lerde ithal etti.

Hollanda Cüce ırkı, 1969 yılında Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından kabul edilmiş ve İngiliz Tavşan Konseyi tarafından da kabul edilmiştir. Bugün, Hollanda Cüce tavşanı, dünya çapında evcil hayvan olarak çok popüler bir ırktır.

Hollanda Cüce Tavşanı Fiziksel Özellikleri

Hollanda Cüce tavşanının ana özelliği/karakteristikleri küçük boyutlarıdır. Polonya tavşanına benzer bir görünüme sahiptirler , ancak tüm tavşanların en küçüğüdürler. Cins, küçük, kompakt bir gövdeye, kısa boyuna ve kavisli profilli ve yuvarlak bir yüze sahip kompakt geniş bir kafaya sahiptir.

Kürkü kısa ve yumuşaktır ve kulakları küçük, dik, uçları yuvarlaktır ve uzunlukları 5 cm’nin (çeyrek inç) biraz altındadır. Başları ve gözleri vücutlarına göre orantısız bir şekilde büyüktür. Gerçekten sevimli görünen tavşanlar, tam yetişkinliklerinde bile çocuksu görünüyorlar.

Hollanda Cüce tavşan melezleri, cücenin melezlendiği cinse bağlı olarak, bu özelliklerin bazılarını sıklıkla korur. Bununla birlikte, haçlar nadiren safkan cüceler kadar bebeksi görünür ve genellikle biraz daha büyüktür.

Cinsin kısa kürkü vardır. Beyazdan siyaha, kahverengi ve ten rengine, turuncuya ve çeşitli desenlerle çift renkli olmak üzere çeşitli renklerde gelirler. Mavi gözlü ve kırmızı olan beyaz Hollanda Cüce tavşanı da vardır. Bununla birlikte, desenlere sahip çoğu Hollanda Cücesi gösteri için diskalifiye edilir.

Safkan Hollanda Cüce tavşanları çok çeşitli renklerde bulunur. Renk çeşitleri arasında Siyah, Bley, Mavi, Mavi Gözlü Beyaz, Kırık, Kestane, Şinşilla, Çikolata, Fawn, Himalaya, Leylak, Vaşak, Opal, Turuncu, Otter, Ruby Eyed White, Sable Marten, Sable Point, Siamese Sable, Gümüş Sansar, Duman İnci, Duman İnci Sansar, Çelik, Bronz ve Bağa.

Diğer renkler, gösteri kalitesinde olmayan Hollanda Cücelerinde ve cüce melez tavşanlarda bulunur. Hollanda Cücesi küçük bir tavşan cinsidir. Ve ortalama vücut ağırlıkları 0,5 ile 1,13 kg arasındadır. 

kullanımlar

Hollanda Cüce tavşanı, çoğunlukla gösteri hayvanı ve evcil hayvan olarak tutulur. Özellikle bebeksi görünümleri nedeniyle dünya çapında evcil hayvan olarak çok popülerdir. Et ve kürk üreten hayvanlar olarak yetiştirmek için çok küçüktürler.

Özel notlar

İlk Hollanda Cüce tavşanlarının agresif bir mizacı vardı ve insanlardan korkuyorlardı. Ancak seçici yetiştirme yoluyla, modern Hollanda Cüceleri çok daha nazik, arkadaş canlısı ve iyi davranışlar sergiliyor.

Diğer birçok tavşan ırkına göre daha hareketli, enerjik ve ürkektirler. Kediler veya köpeklerle aynı temel davranış özelliklerine sahiptirler. Bu küçük hayvanlar sevimli olabilir, ancak en büyük ırklar kadar özen gerektirirler.

Yeterli yer ve zaman verilirse, Hollanda Cüce tavşanları iyi aile hayvanları olabilir. Bu tavşanların ortalama ömrü yaklaşık 7-10 yıldır. Ancak uygun şekilde bakılırsa ve esaret altında tutulursa daha uzun yaşayabilirler. Bununla birlikte, aşağıdaki çizelgede bu tavşan cinsinin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Hollanda Cücesi
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Esas olarak gösteri hayvanı ve evcil hayvan olarak tutulur
Cins Büyüklüğü Küçük
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 0,5 ile 1,13 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Numara
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Renk Çeşitleri Safkan Hollanda Cüce tavşanları çok çeşitli renklerde bulunur. Renk çeşitleri arasında Siyah, Bley, Mavi, Mavi Gözlü Beyaz, Kırık, Kestane, Şinşilla, Çikolata, Fawn, Himalaya, Leylak, Vaşak, Opal, Turuncu, Otter, Ruby Eyed White, Sable Marten, Sable Point, Siamese Sable, Gümüş Sansar, Duman İnci, Duman İnci Sansar, Çelik, Bronz ve Bağa. Diğer renkler, gösteri kalitesinde olmayan Hollanda Cücelerinde ve cüce melez tavşanlarda bulunur.
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Hollanda
Yorum yapın