Hollanda Tavşanı Özellikleri

Hollanda tavşanı en eski tavşan ırklarından biridir. Aynı zamanda dünya çapında en popüler tavşan ırkları arasındadır. Hollanda tavşanı Hollanda tavşanının kesin kökeni belli değil.

Bazı insanlar, türün 19. yüzyılın ortalarında İngiltere’den geldiğini söylüyor. Diğerleri bunun Hollanda’da ortaya çıktığını ve 1864’te İngiltere’ye getirildiğini söylüyor. Muhtemelen Flandre’deki Brabant bölgesinden (19. yüzyılda et ticareti için çok sayıda yetiştirilen) Petite Brabacon’dan geliyor.

Cins, Brabander veya Hollander olarak da bilinir . Hollanda tavşanı çok küçük bir cins ama cüce bir tavşan cinsi değil. Bir zamanlar tüm tavşan ırklarının en popüleriydi . Ancak cüce tavşanların gelişmesinden sonra bu cinsin popülaritesi azaldı.

Hollanda tavşanı hala dünyadaki en popüler on tavşan türünden biri olmasına rağmen. Cins, hem İngiliz Tavşan Konseyi hem de Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınmaktadır. Bugün, Hollanda tavşanı gösteri için çok popüler bir cins ve aynı zamanda evcil hayvan olarak yetiştiriliyor.

Hollanda Tavşanı Özellikleri

Hollanda tavşan ırkı, karakteristik renk deseni ile kolayca tanımlanabilir. Hollanda tavşanları daha küçüktür, ancak bir cüce cinsi değildir. Kompakt ve iyi yuvarlak gövdeye sahiptirler. Başları yuvarlak, kulakları kısa, tıknaz ve dik duran tüylüdür.

Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur. Ve arka ayakları çok güçlüdür. Kürkleri yumuşak ve kısadır. Beyaz ile birlikte tanınan altı renk çeşidi vardır. Siyah, Mavi, Şinşilla, Çikolata, Gri, Çelik ve Kaplumbağa. Sarı, Kahverengi Gri, Çelik Gri, Soluk Gri vb. renk çeşitleri de mevcuttur.

Black çeşidinin alt rengi barut mavisi olan yoğun, parlak bir siyahı vardır ve gözleri koyu kahverengidir. Blue çeşidinin gözleri mavi gri olup, gövdesi orta mavi gri renkli olup alt rengi barut mavisidir.

Chinchilla Dutch tavşan çeşidi, arduvaz mavisi alt renkli inci beyazı ve siyah bantları olan bir Agouti rengine sahiptir. Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınan en yeni çeşittir ve gözleri kahverengi, kulakları siyah bağcıklıdır. Çikolata çeşidinin kahverengi gözleri ve güvercin grisi alt rengi olan zengin çikolata kahverengisi bir kürkü vardır.

Gri çeşidin koyu kahverengi gözleri vardır ve tüyleri Agouti rengindedir. Hollanda tavşanının Çelik renk çeşidi, bazı tüylerde kıl gövdesine kadar kirli beyaz uçları olan siyah bir renktir. Gözleri koyu kahverengi ve alt rengi barut mavisidir.

Ve Kaplumbağa çeşidi, parlak, temiz bir turuncu renktedir ve kulakları, bıyığı yatakları ve arka ayakları boyunca barut mavisi gölgeler vardır. Gözleri koyu kahverengi ve alt rengi koyu kremdir. Hollanda tavşan ırkının ortalama vücut ağırlığı 2,0 ile 2,5 kg arasındadır.

kullanımlar

Hollanda tavşanı, gösteri hayvanı olarak çok popülerdir. Ayrıca dünya çapında evcil hayvan olarak popülerdirler. Dünya çapında en popüler on tavşan türünden biridir.

Özel notlar

Hollanda tavşanı, en cana yakın tavşanlardan biri olduğu için çok popülerdir. Aynı zamanda sakin ve uyumlu doğaları, sağlam yapıları ve yönetilebilir boyutlarıyla da popülerdirler.

Çok nazik bir mizacı vardır ve genellikle çocuklarla arası mükemmeldir. Zeki hayvanlardır ve dikkat çekerler. Oynak ve genellikle uysal ve naziktirler. Mükemmel evcil hayvan olurlar ve eğitilmesi de oldukça kolaydır.

Hollandalı tavşan bile acemi sahipler ve gençler için iyi bir seçimdir. İyi bir bakımla, Hollanda tavşanının ortalama ömrü 5 ila 10 yıl arasındadır. Aşağıdaki tabloda bu tavşan cinsinin tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Flemenkçe
Diğer İsim Brabander, Hollander
Irk Amaç Esas olarak gösteri hayvanı ve evcil hayvan olarak tutulur
Cins Büyüklüğü Küçük
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 2,0 ile 2,5 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Numara
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Renk Çeşitleri Siyah, Mavi, Çinçilla, Çikolata, Gri, Çelik ve Kaplumbağa. Sarı, Kahverengi Gri, Çelik Gri, Soluk Gri vb. renk çeşitleri de mevcuttur.
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Net değil. Muhtemelen İngiltere veya Hollanda’dan
Yorum yapın