Horoz Aldım Tavuklar Yumurtayı Bıraktı Neden?

Horoz Aldım Tavuklar Yumurtayı Bıraktı Neden?  Tavuklar dışarıdan gelen yabancı hayvanları her zaman kabullenirken zorlanır. Bu bir tavuk olsa süreç hızlı olabilir ancak isin içinde horoz olunca maalesef isler değişiyor. Horozlar sürüyü yönettiği kadar hayvanları strese de sokabiliyor. Örneğin 12 tavuk için 2 horoz fazla horozlar surunun huzurunu bozar sonuç olarak tavuklarınızın stres seviyesi arttığı için yumurta verimini düşürürler.

Çözüm – Horoz sayesinin 1 adete düşürülmesi 10-12 tavuğa bir horoz denkleminden çıkılmamalı yeni bir horozun suru içindeki hareketlerini gözlemlemek tavukların horozu kabul edip etmediğini kontrol etmelisin 15 gün içinde tavuklar horozu kabul etmemiş kaçıyor iseler o horozda sürüden çıkarılmalıdır.

Not : Tavuklar uzun sure özgürlüğü alıştıkları için horozların gelmesi onların özgürlüğünü kısıtlamış olacak ve boyunduruk altına girmiş tavuklar yumurtayı bırakır. Bu duruma alisi iseler uzun vadede çok daha iyi olurlar ancak alışamazlar ise her zaman stres altında olurlar.

Genelde 7 gün içinde tavuklar horozu kabul eder ve daha mutlu olurlar istisnası olarak kabul görmeyen horozlar sürünün verimini düşürür.

Yorum yapın