Horoz Mahmus Kesimi Nasıl Yapılır?

MAHMUZ HOROZLARIN KENDİLERİNİ SAVUNMA ARACIDIR. FAKAT BU ARACIN ÇOK BÜYÜMESİ SONUCU KENDİNE VE ETRAFINDAKİ DİĞER TAVUKLARA ZARAR VERME OLASILIĞI NEDENİ İLE AŞAĞIDA ANLATACAĞIM 3 METODU UYGULAYARAK BU DURUMU ÇÖZE BİLİRSİNİZ

Horoz darbeleri bir sürüde önemli bir amaca hizmet eder: Kendileri ve tavuklarını yırtıcılara karşı savunmak için kullandıkları erkek kuşların doğal silahıdır MAHMUZ ve topraklarına yönelik herhangi bir tehditte kullanmaktan çekinmezler. Mahmuz iki kısımdan oluşur : metatarsusdan çıkıntı yapan altta yatan kemik ve gergedan boynuzunu oluşturan aynı madde olan keratinten oluşan sert dış kılıftır. Bir horoz olgunlaştıkça, bu keratin tabaka büyür ve horozun karakteristik noktası haline gelir. Horozların mahmuzları tavuklara zararlı olabilecek uzunluklara ulaşabilir ve bir horoz, sahiplerine, agresif eğilimler gösterdikleri durumunda sizlere de zarar vere bilir. Mahmuzlar kendileri üzerinde kıvrılabilir, bu da bir horozun kendi bacaklarına zarar verir.

Birçok kümes hayvanları yetiştiricileri horozların mahmuzlarını düzenler. Kalıcı olarak düzeltile bilir fakat kemiğe tabi olduğu için ameliyat gereke bilir. Neyse ki, kendi imkanlarınızla mahmuzu düzenleye bilirsiniz ve bunun üç yolu vardır.

Horoz mahmuz kesimi

1.Bir Törpü Aleti Kullanarak Küçültme.

At toynakları ve insan tırnakları gibi, horoz pullarının dış kılıfları keratin içerir. Bir metal yada bir tırnak törpüsü buna benzer bir aleti kullanarak, yönetilebilir bir uzunluğa kadar öğütebilirsiniz. Horozunuzu bir battaniyeye veya havluya sararak güvenli bir şekilde sabitleyin, bir bacak açık bırakın. Seçtiğiniz aleti kullanın ve mahmuzu şekillendirin. Hayvanınıza zarar vermemek için kemiğe ulaşmadan önce iyice kendinizden emin olun. Size yardımcı olacak birine ihtiyacınız olabilir.

 

2. Kırpma

Evcil hayvan pençeleri gibi, horoz mahmuzu kırpma yoluyla kesilebilir. Etrafına sığacak kadar büyük bir makas seçtiğinizden emin olun; kesiciler ne kadar keskin olursa, prosedür o kadar çabuk sonuçlanır. Horozunuzu yukarıda tarif edildiği gibi hareketsiz hale getirin. Bir eliniz bacayı sıkıca tutarken, keseceğiniz bölgeyi sıkıştırın. Sadece kemiği keseceğinizden emin olunuz. Daha sonra batikon sürüp bir bez yardımı ile, mahmuzun kırpılmış kenarlarını sararak krem benzeri bir şeyler sürerek yumuşata bilirsiniz.

 

3. Mahmuzun Sökülmesi

Bir horoz mahmuzunun dış kılıfının çıkarılması, keskin aletler kullanılmadığı için ya da kırpma riskinden daha az risk içermektedir. Bunun yerine, pense ve iki orta boy patates kullanın. Bir patates, tamamen pişinceye kadar mikrodalgada ısıtın (yaklaşık 10 dakika). Patatesi saplayacağınız yere dikkat edin, bu acı yanıklara neden olabileceğinden horozun derinlerde etine dokunmadığından emin olun. Patatesleri iki üç dakika açık tutun. Patatesin ısısı ve nemi, kemiğin üzerine yerleşen keratin kılıfın yumuşatılması için harekete geçer. Patatesi çıkartın, ardından pense ile tutun, iyi bir bükme yapın ve çekin. Kılıf derhal çıkmalı çıkmaz ise şayet patatesi iki dakika daha uygulayın ve tekrar deneyin. Bunu ikinci patatesle birlikte tekrarlayın.

Sürüyü bir müddet kontrol altında tutarak gözlemleyin horozunuzun huzuru tüm kümesi etkileye bilir zaten mahmuz kısaltması sonucu daha mutlu olacaktır.

Yorum yapın