Horozların Neden Gerdanları Olduğunu Biliyor Musunuz?

Horozlar – Her canlının erkek ve dişisini tanıyabilmesi için kendine has bazı özellikleri vardır. Horozlar bir istisna değildir. Ayrıca, onları kolayca tanıyabileceğiniz bazı özel özelliklere de sahiptirler. İbikler ve kamışlar, bir horozun vücudunun en dikkat çekici kısmıdır.

Büyük boyutlu, parlak renkli ve parlak gerdanlar sağlığın iyi olduğunu gösterir ve ayrıca horozların tavuklarla potansiyel eşler edinmesine yardımcı olur. Genellikle küçük ve zayıf renkli gagalara sahip horozlar, tavuklar tarafından göz ardı edilir. Tavuklar iri, parlak renkli ve parlak gerdanları olan horozları sever ve onlara öncelik verir.

Horozların Neden Gerdanları Vardır?

Bir sazın ne olduğunu ve horozların neden sazları olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun için fazla endişelenme. Burada sazları ve horozların neden sazları olduğunu anlatıyoruz.

Wattle Nedir?

Sürünüzde olgunlaşmamış genç horozlarınız varsa, çenelerinin altında yaşlarına göre gelişen kırmızı etli büyümeyi fark etmiş olabilirsiniz.

Horozunuzun çenesinin altındaki bu kırmızı renkli, etli oluşuma saz denir. Horozunuzun başının üst kısmında bulunan kendine özgü kırmızı renkli ibikleri ile renk ve tutarlılık bakımından benzerdir.

Hemen hemen her tavuk ırkının tüm horozlarında ibik ve saz bulunur. İbik ve saz, horozun cinsine bağlı olarak renk, şekil, boyut ve büyüme bakımından çeşitlilik gösterse de. Bununla birlikte, bir sazın işlevlerini ve horozlarınızın neden sazları olduğunu okuyun.

Wattles’ın İşlevleri

Vatkaların görevleri aşağıda belirtilmiştir.

Kan akışı

Horozun ibikleri ve sazları çok sayıda işleve ve kullanıma sahiptir. Başlarının etrafındaki kan dolaşımı, sazların en önemli ve temel işlevleridir.

Horozlar kanlarını soğutmak için ibik ve gerdanlarını kullanırlar ve bu da özellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda vücut sıcaklıklarını doğrudan düşürmelerine yardımcı olur.

Sağlık

İyi şekilli, renkli, parlak ve parlak gerdanlar, horozlarınızın sağlığının iyi olduğunu gösterir. Gagaları solmuş, rengi atmış, siyah veya mavi renkte olan bir horoz muhtemelen herhangi bir hastalığa yakalanmıştır veya başka sağlık sorunları olabilir.

Horozunuzun sakal renginde veya şeklinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, onu kontrol ettirmek için mümkün olan en kısa sürede en yakın veterinerinizle iletişime geçin.

çiftleşme

Horozlar, renkli ve büyük gerdanlarını kullanarak tavukları çiftleşme için çekerler. Ve tavuklar, iri ve parlak gerdanları olan horozları sever. Tavuklar rengi atmış, solmuş veya küçük gerdanları olan horozları sevmezler ve genellikle görmezden gelirler.

Parlak ve iri gerdanlı horozların da tavuk camiasında güçlü etkileri vardır. Ayrıca bazı ırkları sakallarının şekline, boyutuna veya rengine göre de tanımlayabilirsiniz. Ve güzel gerdanlara sahip bir horozun hareketlerini izlemek çok keyifli.

Yorum yapın