İspenç Tavuk Cinsi

Yerli Irkımız İspenç Tavuk Cinsini İnceleyip Bilgiler Edineceğiz.

Öncelikle İspenç Ülkemizde üretimine devam edilen ve tescil alınmaya çalışan bir ırk olduğunun bilincinde olarak onu korumamız gerektiğinin farkına varmanızı önemle rica ediyorum.

Makalemize başlamadan önce elinizde ispenç var ise ya da almayı düşünüyorsanız. İspenç yetiştirdiğiniz sürece çevrenizdekiler de dâhil olmak üzere dış devletlerden yabancı insanlara İspenç yumurtası sahiplendirmesi yapmayınız.

Hatta ülkeden çıkacak en yakın akrabanıza bile vermeyiniz. Ülke dışına çıkan her bir yumurta bizim kendi ırkımız için tehlike oluşturmaktadır. Kendi yerli ırkımızı çaldırmamak ve başka devletlere kaptırmamak için elinizden geleni yapmamız gerekmektedir.

İspenç Cinsi Kökeni.

Eski zamanlardan Osmanlı döneminden kalan bu cins muhtemelen gayri Müslümler tarafından ortaya çıkarılan bir çeşit tavuk türüydü.  İspenç isminin nerden geldiği ise ismin kökenine inildiğinde Osmanlı zamanında gayri Müslümlerden alınan tarım vergisi anlamına gelen ispenç kelimesinden çıktığı var sayılmaktadır.

Ayrıca İspenç ırkımız hakkında günümüzde Mersin ilinin Mut ilçesinde bulunan Dağ Pazarı Kilisesinin Taban Döşemelerinde İspenç tavuğu figürleri bulunmaktadır.

tryrty min

İspenç Cinsi Genel Görünüm.

  • Küçük, minyatür ce dik vücut yapısına sahiptir.
  • Sakal ve yanak tüyleri oldukça belirgin birbirinden ayırt edilebilir.
  • Paça tüyleri bol ve sıkıdır.
  • Her ayakta Beş parmak bulunmalıdır.
  • Canlı ve hareketli bir cinstir, horozlar agresif mizaçlıdır.

İspenç Renk Çeşitleri.

Yarışmalara girebilecek ispenç renkleri yani kabul gören renkler 17 çeşittir. Siyah, Beyaz, Buff, Blue, Gold, Splash, Kahve Rengi, Al (Kırmızı), Buff Motted (Sarı Kar Yağdı), Black Mottled (Siyah Kar Yağdı), Broen Mottled ( Kahve Rengi Kar Yağdı), Blue Mottled (Altın Kar Yağdı), Patridge (Keklik Deseni), Porselen, Mille Fleur, İsabel. Olarak bilinen renkler ile yarışmalarda boy gösterebilirsiniz.

Horoz Canlı Ağırlık 25 Haftalık – 700 G

Tavuk Canlı Ağırlık 25 Haftalık – 550 G

Civciv Ağırlık – 24 G

İspenç Bakım.

İspenç bakımı çok zor değildir cüce ve küçük olmaları her hali ile bu durumu kolaylaştırmaktadır. Onlar için uygun olabilecek 1m 2m Kafes ya da 3m 2m Toprak ya da tel tabanlı kümes oluşturabilirsiniz.

Bu hayvanlar üşür mü? Gine de her ihtimale karşın ispenç ırkımız için kışın 16 Dereceyi düşmeyecek bir bölüm ayarlamanız daha iyi olacaktır çok fazla iklime uyum sağlasalar da verim ve sağlıkları için sıcaklık önemlidir.

İspenç Cins Profili

Cins Adı: İspenç

Cins Amacı: Süs

Cins Mizaç: Aktif, Dost Canlısı, Sevecen

Cins Boyutu: Küçük

İklim: 4 Mevsim

Yumurta Rengi: Kahve Rengi

Yumurta Boyutu: Küçük

Yumurta Verimi Yılda: 120

Tüylü Bacaklar: Evet

fghfghf min

İyi Yanları

Çok dost canlısı besleyiciler tarafından her zaman bağımlılık yapan bir ırk olduğu söylenmektedir.

Küçük olduğundan küçük yerlerde beslenebilir.

Üretimi Kolay.

Gurk Düşmeye Yatkın.

Çok iyi annelerdir.

Çocuklu Evler İçin İdeal.

Kötü Yanları.

Paçalı Olduklarından Baktığınız yerin temiz olması önemli.

Başka Bir Kötü Yanı Yok

Yerli Irkımız İspenç Hakkında Daha Net Ve Detaylı Bilgiler İçin Türkiye İspenç Kulübü Facebook Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz

Kaynakça.
  1. Türkiye İspenç Kulübü

“İspenç Tavuk Cinsi” üzerine 3 yorum

Yorum yapın