İsveç Mavi Ördeği Özellikleri

Mavi İsveç olarak da bilinen İsveç Mavi ördeği , Pomeranya’daki çiftçiler tarafından geliştirilen evcil bir ördek türüdür. İsveç Mavi ördeği Oldukça eski bir ördek ırkıdır ve 1835 yılında geliştirilmiştir.

Pomeranya o zamanlar İsveç’in bir parçasıydı, ancak bugün modern kuzeydoğu Almanya, Hollanda ve Belçika olarak biliniyor. Bu ördek cinsi, boyut olarak Rouen ördeklerine benzer ve yeşilbaş atalarına sahiptir.

Cins, esas olarak et ve yumurta üretimi gibi ev içi kullanımlar için geliştirilmiştir. Ayrıca süs ördeği ve evcil hayvan olarak da iyidirler. İsveç Mavi ördeği ilk olarak 1800’lerin sonunda ABD’ye ithal edildi.

Ve 1904’te Amerikan Kümes Hayvanları Derneği’nin Mükemmellik Standardı’na kabul edildi. Şu anda nesli tükenmekte olan bir ördek ırkı olarak kabul ediliyor.

Ve cins, American Livestock Breeds Conservancy tarafından ‘İzleme’ listesinde listelenmiştir. Bu, daha az sayıda İsveç Mavi ördeği olduğu anlamına gelir. Aşağıda bu güzel ördek ırkı hakkında daha fazla bilgi edinin.

İsveç Mavi Ördeği Özellikleri

İsveç Mavi ördeği orta boy bir ördek ırkıdır. Boyut olarak Rouen ördeklerine benzer. Güzel bir kuştur ve harika siyah başları, beyaz önlükleri ve hoş bir açık mavi gövdesi ile çarpıcı bir görünüme sahiptir. Vücutları Pekin ördeğine benzer .

Beyaz renkli önlükleri gaganın altından göğsün yarısına kadar iner. Baş orta uzunluktadır. İsveç Mavi ördeğinin kanatlarında da mavi ile çok göze hitap eden bir renk kontrastı oluşturan beyazlar vardır.

Hem erkek ördeklerin hem de ördeklerin tüyleri tek tip mavimsi bir arduvazdır. Ve bu ördeklerin bacakları, Khaki Campbell ördeklerininkine benzer şekilde dik durmalarını sağlayan karakteristik kahverengimsi bir renge sahiptir .

Ejderlerin başları vücutlarına göre biraz daha koyu mavi renktedir ve tüyleri parlak yeşil renktedir. Ördeklerin başı ve gagası da vücudun aynı mavi barut rengindedir.

Hem erkek hem de dişi ördeklerin bacakları, düzensiz grimsi siyah işaretlerle kırmızımsı kahverengidir. Ejderler ördeklerden daha ağırdır. Bu ördeklerin ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 2,5 ila 3,5 kg ve erkek ördeklerin ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 3 ila 4 kg’dır. Wikipedia’dan fotoğraf.

kullanımlar

İsveç Mavi ördeği, esas olarak bir hizmet kuşu olarak geliştirildi. Irk hem et hem de yumurta üretimine uygundur.

Özel notlar

İsveç Mavi ördekleri çok sakin ve arkadaş canlısı kuşlardır ve tüm ördek ırklarının en yüreklilerinden biridir . Yeni başlayanlar için mükemmel ördekler olarak kabul edilirler. Hem et hem de yumurta üretimi için uygundurlar. Ördekler yılda yaklaşık 100-150 yumurtlar.

Bu ördeklerin yumurta rengi beyaz, yeşil veya mavi tonlarındadır. Cins, çok iyi bir toplayıcıdır ve serbest gezinen ördek yetiştiriciliği için iyidir . Ama hapiste pek başarılı olamıyorlar. Bazen oldukça gürültülü bir cinstirler.

Ördeklerin yüksek sesle bağıran bir şarlatan var. Ejderler düşük perdeli bir tona sahipken, ördeklere rakip olmak için şarlatanlarının sesini yükseltebilirler. İsveç Mavi ördeği oldukça yavaş olgunlaşan bir cinstir, ancak iyi aromalı et sağlarlar.

Çok dayanıklı kuşlardır ve ortalama olarak 8-12 yıl yaşayabilirler. Ördekler kuluçka eğilimindedir. Aşağıdaki tabloda bu ördek ırkının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı İsveç Mavisi
Diğer İsim Mavi İsveç
Irk Amaç Çift Amaçlı (yumurta ve et)
Özel notlar Sakin, Arkadaş canlısı, Uysal, Çok Dayanıklı
Irk Sınıfı Orta
kara kara düşünme Ortalama
ördekler 2,5 ila 3,5 kg
Ejderler 3 ila 4 kilo
İklim Toleransı Tüm İklimler
yumurta rengi Ağırlıklı olarak beyaz, ayrıca yeşil veya mavi renkli yumurtalar
Yumurta Büyüklüğü Büyük
Yumurta Ağırlığı 80-95 gram
Yumurta Verimliliği Orta
Uçma Yeteneği Yoksul
Nadirlik Yaygın
Çeşitler Mavi, Siyah, Çikolata, Pas, Splash
Menşei ülke İsveç
Yorum yapın