Jersey Sığırı Özellikleri

Jersey sığırı, esas olarak süt üretimi için yetiştirilen nispeten küçük bir süt sığırı cinsidir. Jersey sığırı Başlangıçta Jersey’deki Channel Island’da yetiştirilir.

Cins, yüksek süt üretimi ve ayrıca sütlerinin yüksek yağ oranı ile popüler ve ünlüdür. Cins, görünüşe göre, yakındaki Norman anakarasından getirilen sığır stoğundan geliyordu ve ilk olarak 1700 civarında ayrı bir cins olarak kaydedildi.

İki yüz yılı aşkın bir süre (aslında 1789’dan 2008’e kadar) dış etkilerden izole edildi. Şu anda cins, esas olarak süt üretimi için yetiştirilmektedir ve dünya çapında bir süt sığırı ırkı olarak yetiştirilmektedir.

Jersey Sığır Tam Irk Bilgisi

Bugün Jersey, dünyadaki en popüler süt sığırı ırkları arasındadır. Esas olarak yemden süte dönüşüm oranları ve ayrıca sütün kalitesi nedeniyle popülerdirler.

Özellikler

Jersey sığırları nispeten daha küçük boyutlu bir süt sığırı cinsidir. Vücut renkleri genellikle hafif kırmızı, koyu kahverengi veya karışıktır. Nispeten uzun kafaları vardır ve genellikle kamburları yoktur.

Jersey sığırlarının kuyruğu siyah renklidir ve sütçü bir ırk olarak memeleri genellikle büyüktür. Hem boğaların hem de ineklerin genellikle boynuzları vardır. Boynuzları genellikle ince ve kıvrıktır.

Ergin Jersey ineklerinin ortalama canlı ağırlıkları 400 ile 500 kg arasında değişmektedir. Ve olgun boğaların ortalama ağırlığı 540 ile 820 kg arasındadır.

Jersey Sığırı Özellikleri
Jersey Sığırı Özellikleri

Konut

Hayvanlarınız için iyi, güvenli ve konforlu bir barınak sistemi, Jersey sığırlarını yetiştirmek için çok önemlidir. İyi bir sığır barındırma sistemi, hayvanlarınızı olumsuz hava koşullarından ve zararlı avcılardan sağlıklı ve güvende tutmanıza yardımcı olacaktır. İyi bir havalandırma sistemi sağlayın ve ayrıca evin içinde yeterli miktarda hava ve ışık akışını sağlayın.

besleme

Hayvanları çok kaliteli ve besleyici gıdalarla beslemek, başarılı süt ineği yetiştiriciliği işinin en önemli parçasıdır. Bu nedenle, sığırlarınızı çok kaliteli ve besleyici yiyeceklerle beslemeye çalışın. Jersey bir süt sığırı olduğundan, daha iyi süt üretimi için diyetinde daha fazla yeşillik gerektirir. Ayrıca taleplerine göre yeterli temiz ve taze içme suyu sağlayın.

üreme

Diğer birçok evcil sığır ırkı gibi, Jersey sığırları da doğal olarak çok iyi yetiştiricilerdir. Sürünüzde sadece bir boğa bulundurursanız, insan müdahalesi olmadan kolayca ürerler.

İlgili

İyi ve besleyici beslenmenin yanı sıra hayvanlara iyi bakmak da çok önemlidir. Bu nedenle, onlara iyi bakmaya çalışın ve ayrıca sağlıklarını düzenli olarak izlemeye çalışın. Ve acil durumlarda onu arayabilmek için bir veterinerle iyi iletişim kurun.

kullanımlar

Jersey sığırları esas olarak bir süt sığırı cinsidir . Öncelikle süt üretimi için yetiştirilirler.

Jersey Sığırı Özellikleri
Jersey Sığırı Özellikleri

Özel notlar

Jersey sığırları mizaç olarak çok uysaldır. Daha az bakım ve ayrıca üstün otlatma kabiliyeti için not edilirler. Cins, kolay buzağılama için de not edilir. Buzağı doğduklarında nispeten küçüktür.

Nispeten daha hızlı büyürler ve vücutlarında düşük yağ içerirler. Jersey inekleri mükemmel süt üreticileridir. Ve ortalama olarak inekler yılda 3500-4500 kg süt üretebilmektedir.

Sütleri, yaklaşık yüzde 5 oranında tereyağı içeriği içeren çok iyi kalitededir. Bununla birlikte, aşağıdaki tablodaki Jersey sığırlarının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Jersey
Diğer İsim Jersey
Irk Amaç Süt
Özel notlar Hemen hemen her iklime uyum sağlamış, süt üretimine uygun, aşırı sıcaklık değişimlerine dayanabilen, doğurgan, kolay buzağılayan, uzun ömürlü, kaliteli süt veren, uysal mizaçlı
Cins Büyüklüğü Küçük ila orta
Boğa Ağırlığı 540-820 kilo
İnek 400-500 kilo
İklim Toleransı tüm iklimler
Kaplama Rengi Hafif kırmızı, koyu kahverengi veya karışık
Boynuzlu Evet
Süt verimi Çok iyi
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Jersey

Sıkça Sorulan Sorular

İnsanlar Jersey sığırları hakkında birçok soru soruyor. İşte bu popüler sığır ırkı hakkında en sık sorulan soruları listelemeye ve cevaplamaya çalışıyoruz. Umarım cevabınızı bulursunuz. Daha fazla sorunuz varsa bize sormaktan çekinmeyin.

Jersey ineklerini bu kadar özel yapan ne?

Jersey inekleri oldukça süt verimlidir. Diğer birçok sığır ırkına göre daha az yem tüketerek iyi miktarda süt üretirler. Bu nedenle, diğer birçok cinsten daha uygun maliyetlidirler. Jersey ineklerinin sütü de oldukça yüksek kalitededir.

Jersey inekleri süt için mi yoksa et için mi?

Jersey aslında bir süt sığırı ırkıdır ve yüksek süt verimi ile bilinir.

Yorum yapın