Jonica Keçisi Özellikleri

Jonica keçisi, çoğunlukla süt üretimi için yetiştirilen güzel bir yerli keçi türüdür. Jonica keçisi Cins aslında güney İtalya’daki Puglia’daki Taranto eyaletindendir.

Ancak Jonica keçisinin kesin kökenleri belirsizdir. Bu keçilerin yerel çeşitlerin Malta ırkı ile melezlenmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Jonica keçisi güney İtalya’da, özellikle Taranto Eyaleti, Murge, Calabria, Catanzaro Eyaleti, Lecce Eyaleti, Matera Eyaleti ve Reggio Eyaletinde dağıtılmaktadır.

Jonica Keçisi Özellikleri

Jonica keçisi orta boy bir hayvandır. Genellikle beyaz bir ceketleri vardır (ancak bazen kahverengi veya hafif pembe), açık kahverengi işaretler veya baş ve boyunda benekli. Genellikle hem teke hem de boynuzları ve beyaz yüzü vardır.

Taze pembe bir cilde sahipler ve tüyleri uzun ve gövde boyunca takip ediyor. Jonica tekelerinin ortalama boyu yaklaşık 78 cm ve dişilerin 70 cm’dir. Ortalama olarak tekeler yaklaşık 68 kg ve yaklaşık 48 kg ağırlığındadır. Fotoğraf formu İtalyan Keçi Konsorsiyumu.

kullanımlar

Bu cins esas olarak süt üretimi için tutulur. Ancak orta boy bir keçi olarak et üretimi için de bir şekilde iyidir. Bazı insanlar da onları evcil hayvan olarak yetiştirir .

Özel Hususlar

Jonica keçileri, küçük ve orta ölçekli çiftlikler için iyi bir seçimdir. Güzeller ve evcil hayvan olarak yetiştirilebilirler. Köpekler oldukça iyi süt üreticileridir.

Ortalama olarak, bir geyik yılda yaklaşık 350 ila 400 litre süt üretir. Aşağıdaki tabloda bu keçi ırkının tam cins profilini inceleyin .

Irk Adı İyon
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Süt
Cins Büyüklüğü Orta
Buck yaklaşık 68 kilo
Doe yaklaşık 48 kilo
Boynuzlar Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Beyaz
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İtalya

 

Yorum yapın