Jumbo Bıldırcını ve Özellikleri

Dağ kekliği olarak da bilinen jumbo bıldırcını ve özellikleri hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Jumbo bıldırcını, Güneydoğu Asya bölgesinde sıkça rastlanan bir bıldırcın türüdür. 500 gram ağırlığa kadar ulaşabilen jumbo bıldırcınlar, yumurta açısından da oldukça verimlidirler. Kendi türlerinden çok daha büyük ve gösterişli olan jumbo bıldırcınlar, parlak tüyleri ve iri ayakları ile dikkat çekerler.

Jumbo Bıldırcını Nerelerde Yaşar?

Jumbo bıldırcınlar, daha çok Güneydoğu Asya bölgesinde yaşarlar. Jumbo bıldırcın türü, Japon bıldırcın türünün mutasyona uğramış şekli olarak da bilinir. Et amaçlı üretilen bu bıldırcın türü, besicilerin ve bıldırcın yetiştiricilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Sekiz haftada olgunlaşan ve üretim için yetiştirilen jumbo bıldırcınlar, küçük alanlarda yetiştirilebilir.

Jumbo Bıldırcını Özellikleri Nelerdir?

Jumbo bıldırcınlar, Japon bıldırcınının mutasyona uğramış halidir. Bu bıldırcın türü, genellikle eti için üretilir.

Jumbo bıldırcının en belirgin özellikleri şunlardır;

  • Erkekleri 500 gram ağırlığa kadar ulaşabilirler.
  • Boyları 25 cm’ye kadar uzayabilir.
  • Bir yılda ortalama olarak her bir jumbo bıldırcın 150 ile 200 adet arası yumurta verebilir.
  • 3 aylıktan itibaren üreyebilirler.
  • Yumurtaları ortalama 17 gün kuluçkada kalır.

Jumbo bıldırcınları diğer bıldırcın türlerinden ayıran en önemli özellik, diğer türlerden daha büyük olmalarıdır. Zaten “jumbo” kelimesinin anlamı, “etli”dir. Besiciler de maddi anlamda getirisi daha büyük olduğu için, jumbo bıldırcınlara yönelmektedir.

Jumbo Bıldırcını Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Civciv halindeki jumbo bıldırcının bakımı oldukça özen ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu dönemdeki jumbo bıldırcınların ölüm oranı %25 civarındadır. Bu sebeple bakımlarına özen gösterilmelidir. Jumbo bıldırcınlar, kum tabanlı kafeste yetiştirilmelidirler. Jumbo bıldırcınlar, diğer bıldırcın türlerine göre daha dayanıklıdırlar. Zorlu çevre şartlarına uyum sağlayabilirler ve kolay kolay hastalanmazlar. Bu yüzden, besiciler ilgi odağını jumbo bıldırcınlara çevirmiştir. Bıldırcınların dayanıklı olması, civciv dönemlerinde ölüm oranlarının azalmasını sağlar. Jumbo bıldırcınlar tahıl, yulaf ve yem ile beslenebilirler.

Jumbo Bıldırcın Yetiştiriciliğinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Evcilleşen bıldırcınlar, yavaş yavaş kuluçkaya yatma özelliklerini yitirmişlerdir. Bu gibi durumlarda, suni kuluçka yöntemi devreye girmektedir. Jumbo bıldırcınların kuluçka süresi, ortalama olarak 17 gündür. Eğer suni kuluçka yapılıyorsa, yumurtalar her gün toplanmalı ve 10 santigrat derecede saklanmalıdır. Nem oranı ise yaklaşık olarak %70 olmalıdır. Ortamın çok ısınması ya da soğuması, yumurtaların bozulmasına neden olabilir. Kuluçka süresi boyunca yumurtalar kontrol edilmeli ve bıldırcın yavrularının düzgün bir şekilde çıkması için gereken şeyler yapılmalıdır.

Yorum yapın