Kahverengi İsviçre Sığırı Özellikleri

Kahverengi İsviçre sığırı, esas olarak süt üretimi amacıyla yetiştirilen bir süt sığırı türüdür. Kahverengi İsviçre sığırı Çok yaygın ve popüler bir türdür ve dünyanın birçok ülkesinde bulunur. Ve esas olarak süt üretimi için popülerdir.

Modern Kahverengi İsviçre sığırı aslında bir Amerikan süt sığırı cinsidir ve aynı zamanda Amerikan Kahverengi İsviçreli olarak da bilinir. İsviçre’nin Alp bölgesinin geleneksel üçlü amaçlı Braunvieh’inden türemiştir (ancak ondan önemli ölçüde ayrılmıştır).

Kahverengi İsviçre, yalnızca süt kaliteleri için seçici olarak yetiştirildi ve taslak ve sığır eti yetenekleri kayboldu. 2013 yılında süt verimi 10231 kg/yıl olarak ölçülmüştür. İneklerin sütü ise yaklaşık %4 oranında yağ ve %3,5 civarında protein içermektedir. Ve süt peynir yapmak için çok uygundur.

20. yüzyılda, Kahverengi İsviçre sığırları dünya çapında bir cins haline geldi. 1990’da toplam küresel nüfusun 7 milyon baş olduğu tahmin ediliyor. Bu cins, melezleme için çokça kullanılmış ve bir dizi modern sığır ırkını etkilemiştir. Ancak, aşağıda bu cins hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Kahverengi İsviçre Sığırı Özellikleri

Kahverengi İsviçre sığırı, orta ile büyük arası büyüklüktedir. Kürkleri genellikle açık grimsi kahverengidir (ancak neredeyse beyazdan griye veya koyu kahverengiye kadar değişir. Kürkte biraz gölgeleme olabilir, ön kısımları genellikle arka kısımlardan ve bacaklardan daha koyudur. Ağızları siyahtır, kremsi beyazla çevrilidir.

Ergin ineklerin ortalama canlı ağırlıkları 590 ile 640 kg arasındadır. Ergin boğaların ortalama canlı ağırlıkları ise 900 kg civarındadır. Yeni doğan buzağının ortalama canlı ağırlığı ise 40 kg civarındadır.

kullanımlar

Kahverengi İsviçre sığırı aslında bir süt sığırı ırkıdır ve esas olarak süt üretimi amacıyla yetiştirilir.

İnek sütü benzersizdir, diğer popüler süt ırklarına göre daha uzun zincirli yağ asitlerine ve kremada daha küçük yağ küreciklerine sahiptir (bu fark, kremanın Kahverengi İsviçre ineklerinden alınan sütte çok daha yavaş yükselmesi anlamına gelir).

Bu fark ve sütteki proteinin yağa oranı peynir yapımı için idealdir.

Özel notlar

Kahverengi İsviçre sığırları çok sakin ve oldukça doğal hale gelir. Ve buzağı diğer ırklara göre daha geç olgunlaşır. Yerel iklimlerine iyi adapte olmuşlardır, ancak aynı zamanda dünyanın diğer bölgelerinde de çok başarılıdırlar.

Bu nedenle, bugün bu sığır ırkı dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur.

Irk Adı Kahverengi İsviçre
Diğer isimler Amerikan Kahverengi İsviçre
Irk Amaç Süt
Özel notlar Çok güçlü, dayanıklı, aktif, yerel iklimlere iyi uyum sağlamış, birçok ülkede çok başarılı
Cins Büyüklüğü Orta
Boğa Ağırlığı 900 kilo
İnek Ağırlığı 590-640 kilo
İklim Toleransı Tüm İklimler
Kaplama Rengi Genellikle açık kahverengi
Boynuzlu Numara
Süt verimi İyi
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İsviçre / Amerika Birleşik Devletleri
Yorum yapın