DSA min e1487339044943

KALİFORNİYA BILDIRCINI

KALİFORNİYA BILDIRCINI

Bıldırcınlar kümes hayvancılığında çoğumuz denemişizdir. Kümes işine başlayıp ta şu bıldırcınlardan da alsam mı diye düşünmeyen pek kümesçimiz yoktur. E hal böle olunca denemekten çekinmeyiz. Yaygın bir nüfusa sahip bıldırcınların üretimleri kolay olsa gerek günümüzde gayet uygun fiyatlara temin ede bileceğimiz yerler var. Tabi kolay hasta olmayan bıldırcınlarımız kümeslerde yerini alıyor kafes hayatına da kısa bir sürede uyum sağlayan bıldırcınlar. Olmazsa olmaz bir hal almaya başlıyor. Sonuç olarak beslenmesi de bir o kadar masrafsız olduğu için tercihlerde kolay oluyor.

Gelelim KALİFORNİYA Bıldırcınına Kuzey Amerika kökenli bu bıldırcın türümüz bildiğimiz bıldırcınlara göre biraz daha farklı fiziki yapısı ve renk tonu ile dikkat çekiyor. Kafasında bulunan tek uzunca aynı Tilkikuyruğunu anımsatırcasına saçı ben buradayım der gibi. Bu bıldırcın türümüz ismini ise Kaliforniya’nın sahil kesimlerinde çokça görüldüğü için almıştır. Genel yaşam alanları ormanlık alanların kenarlarında çalılıklar arasında olmasına rağmen sahil kenarlarına inerek güzelliklerini sergiliyorlar.

Kaliforniya Bıldırcınları canlı yemi çok severler kumluk ortamlarda yemlenmeye özen gösterdikleri de bilinmektedir. Bu bıldırcın türümüzün belirgin bir özelliği daha var. Günün belli saatleri yemlenirler. Yem tüketimleri planlıdır. Sabah saatlerinde 1-2 Saat yemlenirler yani karınlarını doyurmaya çalışırlar ve günün geri kalanını kaybolurlar. Akşam saatlerinde yani gün batımına yakın tekrar 1-2 saat yemlenirler beslenirler. Sonrasında gün onlar için bitmiştir. Unutmadan yem için uzun mesafeler yürüye bilirler.  Kaliforniya bıldırcınları çiftlik ortamlarında kafes içerisinde tutulmaya yatkın hayvanlardır. Kümes hayvancılığında kullanıla bilecek cinslerdendir. Görünüşleri ile tüm ilgiyi üzerlerine ala bilirler. Bıldırcın severler içinse muhteşem bir hayvan diye biliriz. Üretim ise şöyle Nisan ayının ortalarında başlarlar salıma 20-50 Arası yumurta salarak kuluçkaya yatıp civciv çıkarırlar.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara