Kaliforniya Bıldırcını

Kaliforniya bıldırcını, Yeni Dünya bıldırcını ailesinden küçük bir kara kuşudur. Valley bıldırcını , Colin de Californie (Fransızca), Codorniz Californiana (İspanyolca), California Partridge , Tepeli Bıldırcın , Topknot bıldırcını veya California Valley bıldırcını gibi başka isimlerle de bilinir .

California eyalet kuşudur ve 1932 yılında eyalet kuşu olarak kurulmuştur.

Bıldırcınlar kümes hayvancılığında çoğumuz denemişizdir. Kaliforniya Bıldırcını Kümes işine başlayıp ta şu bıldırcınlardan da alsam mı diye düşünmeyen pek yoktur.  hal böle olunca denemekten çekinmeyiz. Yaygın bir nüfusa sahip bıldırcınların üretimleri kolay olsa gerek günümüzde gayet uygun fiyatlara temin ede bileceğimiz yerler var. Tabi kolay hasta olmayan bıldırcınlarımız kümeslerde yerini alıyor kafes hayatına da kısa bir sürede uyum sağlayan bıldırcınlar. Olmazsa olmaz bir hal almaya başlıyor. Sonuç olarak beslenmesi de bir o kadar masrafsız olduğu için tercihlerde kolay oluyor.

Gelelim KALİFORNİYA Bıldırcınına Kuzey Amerika kökenli bu bıldırcın türümüz bildiğimiz bıldırcınlara göre biraz daha farklı fiziki yapısı ve renk tonu ile dikkat çekiyor. Kafasında bulunan tek uzunca aynı Tilkikuyruğunu anımsatırcasına saçı ben buradayım der gibi. Bu bıldırcın türümüz ismini ise Kaliforniya’nın sahil kesimlerinde çokça görüldüğü için almıştır. Genel yaşam alanları ormanlık alanların kenarlarında çalılıklar arasında olmasına rağmen sahil kenarlarına inerek güzelliklerini sergiliyorlar.

Kaliforniya Bıldırcınları canlı yemi çok severler kumluk ortamlarda yemlenmeye özen gösterdikleri de bilinmektedir. Bu bıldırcın türümüzün belirgin bir özelliği daha var. Günün belli saatleri yemlenirler. Yem tüketimleri planlıdır. Sabah saatlerinde 1-2 Saat yemlenirler yani karınlarını doyurmaya çalışırlar ve günün geri kalanını kaybolurlar. Akşam saatlerinde yani gün batımına yakın tekrar 1-2 saat yemlenirler beslenirler. Sonrasında gün onlar için bitmiştir. Unutmadan yem için uzun mesafeler yürüye bilirler.  Kaliforniya bıldırcınları çiftlik ortamlarında kafes içerisinde tutulmaya yatkın hayvanlardır. Kümes hayvancılığında kullanıla bilecek cinslerdendir. Görünüşleri ile tüm ilgiyi üzerlerine ala bilirler. Bıldırcın severler içinse muhteşem bir hayvan diye biliriz. Üretim ise şöyle Nisan ayının ortalarında başlarlar salıma 20-50 Arası yumurta salarak kuluçkaya yatıp civciv çıkarırlar.

California bıldırcınlarının sert aksanlı Chi-ca-go çağrısı, California ve Kuzeybatı’nın çalılık ve diğer çalılık bölgelerinin ortak bir sesidir.

Bu kuşlar genellikle büyük gruplar halinde yeri tırmalarken veya bulanık bacaklar üzerinde ileri atılırken görülür. Yaygındırlar ancak göze batmazlar, korkarlarsa örtmek için aynı hizadadırlar (bu yüzden onlara nazikçe yaklaşın).

California bıldırcınları av avcıları arasında oldukça popülerdir. Arjantin, Britanya Kolumbiyası, Brezilya, Şili, Avrupa, Hawaii, Güney Afrika, Uruguay ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere dünyanın diğer birçok bölgesine ve ülkesine tanıtıldılar. Aşağıda bu bıldırcın cinsi hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Kaliforniya Bıldırcını Özellikleri

Kaliforniya bıldırcını çok güzel ve yakışıklı bir kuştur. Bu, zengin gri bir göğsü, girift bir şekilde pul pul dökülmüş alt kısımları ve meraklı, öne doğru sarkan bir baş tüyü olan yuvarlak bir kuş futbol topudur.

Bu kuşların kıvrımlı tepesi veya tüyleri, öne sarkan altı tüyden yapılmıştır (erkeklerde siyah, dişilerde kahverengi; yan kısımlar beyaz çizgili kahverengidir).

Olgunlaşmamış kuşlar ve dişiler çoğunlukla gri-kahverengi renktedir ve göbekleri açık renklidir. Erkeklerin koyu kahverengi bir başlığı ve kahverengi bir sırtı olan siyah bir yüzü, açık kahverengi bir göbeği ve gri-mavi bir göğsü vardır.

Bu türlerin en yakın akrabası Gambel bıldırcınlarıdır. Gambel bıldırcınları daha güneye doğru dağılır ve 6,4 cm’lik daha uzun bir ibik, daha parlak bir kafa ve daha pullu bir görünüme sahiptir.

California bıldırcınları, küçük başlı ve gagalı, dolgun, kısa boyunlu av kuşlarıdır. Kanatları kısa ama çok geniştir, kanat açıklığı 32 ila 37 cm arasındadır ve kuyruk oldukça uzun ve kare şeklindedir.

Kaliforniya bıldırcınlarının ortalama canlı ağırlıkları 140 ile 230 gram arasındadır. 

kullanımlar

California bıldırcınları çoğunlukla evcil hayvan olarak veya sadece bir hobi olarak yetiştirilir.

YouTube video

Özel notlar

Kaliforniya bıldırcını yerde yaşayan bir kuştur. Ve zamanlarının çoğunu yerde yiyecek aramak için yürüyerek ve gerinerek geçirirler.

Genellikle sabahları ve akşamları çalıların altında veya açık zeminde beslenirler. Toz banyosu günlük ortak aktivitelerinden biridir.

Son derece sosyal kuşlardır ve genellikle ‘sürü’ olarak bilinen küçük sürüler halinde toplanırlar.

Kaliforniya bıldırcınları genellikle toprağı eşeleyerek yerde yiyecek ararlar. Bazen de yol kenarlarında beslenirken görülebilirler .

Tohumlar ve yapraklar ana besinleridir, ancak bazı böcekleri ve meyveleri de yerler. California bıldırcını çiftleri antifonal olarak seslenir. Bu, erkeklerin ve dişilerin alternatif çağrıları olduğu anlamına gelir.

Kaliforniya bıldırcınlarının ana üreme alanları, Kuzey Amerika’nın batısındaki çalılık alanlar ve açık ormanlık alanlardır.

Yuva, bir çalı veya başka bir örtünün altındaki zeminde bitki örtüsüyle kaplı sığ bir sıyrıktır. Dişi Kaliforniya bıldırcını yaklaşık 12 yumurta bırakır (bazen 28 yumurtaya kadar).

Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra hem erkek hem de dişilerle ilişki kurar. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda bu bıldırcın ırkının tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Kaliforniya
Diğer isimler Valley bıldırcını, Colin de Californie (Fransızca), Codorniz Californiana (İspanyolca), California Partridge, Tepeli Bıldırcın, Topknot bıldırcını veya California Valley bıldırcını
Irk Amaç Evcil hayvanlar, hobi
Özel notlar Çok güçlü ve dayanıklı kuşlar, güçlü, genellikle yerde yaşayan bir kuş, zamanlarının çoğunu yerde geçirirler, genellikle sabahları ve akşamları çalıların altında veya açık arazide yiyecek ararlar, toz banyosu onların günlük ortak aktivitelerinden biridir, oldukça sosyaldir kuşlar, genellikle ‘ sürü ‘ olarak bilinen küçük sürüler halinde toplanırlar.
Türler Yeni Dünya Bıldırcını
Ağırlık 140 ile 230 gram arası
İklim Toleransı Hemen hemen tüm iklimler
yumurta rengi Değişken kahverengi işaretlerle beyaz ila kremsi
Yumurta Büyüklüğü/Ağırlığı 8 ila 13 gram
Yumurta Verimliliği 12-16 yumurta debriyaj boyutu (bazen 28 yumurtaya kadar)
Vücut rengi İşaretli zengin gri
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Amerika Birleşik Devletleri
Yorum yapın