Kaliteli Köy Yumurtası Alabilmek İçin Tavuk Beslenmesi

Doğal beslenmenin popüler olması ile birlikte kaliteli köy yumurtası alabilmek için tavuk beslemesi konusunda yapılan araştırmalar da artmaya başladı. Köy yumurtalarının hepsinin kaliteli ve sağlıklı olması gibi durum söz konusu değil. Köy yumurtasının kaliteli olabilmesi için tavukların henüz civciv oldukları zamandan itibaren doğru şekilde beslenerek sağlıklı bir gelişim süreci yaşamış olmaları gerekir. Tavuk sağlıklı olmadığı sürece kaliteli köy yumurtası elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikle civcivlerin doğru ve yeterli şekilde beslenmesi gerekir.

Civcivler Nasıl Beslenmeli?

Civcivlerin en temel besin ihtiyacı proteindir. Bu nedenle tercih edilen yemlerin protein değerlerinin yeterli olmasına dikkat edilmelidir. Civcivlere verilecek yemlerin içerisinde en az %20 değerinde protein bulunması gerekir. Ayrıca civcivlere haşlanmış yumurta yedirerek de protein ihtiyaçlarını karşılanmış olur.

İleride tavukların yumurtlayacağı yumurtaların yeterli miktarda kalsiyuma sahip olmasını istiyorsanız civcivlere haşlanmış yumurtanın kabuğunu toz haline getirerek yemlerine karıştırabilirsiniz.

Civcivlerin hastalanmaması için ısı derecesinin iyi ayarlanmış, hijyene dikkat edilen ortamda yetiştirilmesi gerekir. Ayrıca sularının da kendilerini ıslatmalarının mümkün olmayacağı bir sulukta verilmesi üşüyerek hastalanmalarının önüne geçecektir.kaliteli koy yumurtasi alabilmek icin tavuk beslenmesi

Tavuklar Nasıl Beslenmeli?

Tavukların kaliteli yumurtalar verebilmeleri için beslenmelerine özen gösterilmelidir. Tavuklara verilecek yemlerin yüksek kalsiyumlu ve peletlenmiş olması gerekir. Peletlenmiş tavuk yemi, tavuklar için en zengin besin değeri içerisini sunan yem çeşididir. Otlayan tavuklar için otların arasına serpilecek gritler de tavuğun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Beslenmesi kadar tavukların su içmesi de oldukça önemlidir.

Bu nedenle tavuklar için sürekli olarak sulukların içerisinde temiz ve vitaminli su bulundurmak gerekir.Çayır içerisinde dolaşan tavukların ise kendi kendine de oldukça faydalı besinler ile beslendikleri doğru bir bilgidir.

Kaliteli Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Organik köy yumurtalarının kaliteli olup olmadığını anlayabilmek için çeşitli yöntemler bulunur. BU yöntemlere bağlı olarak yumurtanın kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Yumurtanın sarısının koyu renkte bir sarı olmalıdır.
  • Yumurta çabuk pişmelidir.
  • Yumurta su dolu bir bardağa konulduğu zaman yumurtanın dibe doğru ilerlemesi gerekir.
  • Yumurta kırıldığı zaman yumurtanın sarı kısmı dağılmamalıdır.
  • Yumurtanın renginin açık sarıya çalması gerekir.

Kaliteli köy yumurtasının pek çok faydası vardır. Kaliteli köy yumurtası tüketmek A, D, K vitaminlerinin karşılanmasını ve magnezyum depolamayı sağlar. Omega-3 ile zengin olmaları sayesinde bünyeyi güçlendirir. Çinko içermesi sayesinde daha dayanıklı bir metabolizmaya sahip olunmasına yardımcı olur. Ayrıca yumurta tüketimi demir eksikliğini de azaltır.

“Kaliteli Köy Yumurtası Alabilmek İçin Tavuk Beslenmesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın