Kanatlılarda İç Parazit Tedavisi Nasıl yapılır?

Kanatlı yetiştiricilerin yaşadığı en büyük problemler arasında gösterilen parazitler, üretimlerdeki verimlerin büyük oranda düşmesine, kanatlılarda hızlı bir ölümün başlamasına neden olmakta. Parazitlerin ne şekilde meydana geldiğini ve kanatlılara nasıl bulaştığını geçmiş gönderilerimizde dile getirmiş, bu konu üzerinde üreticilerin dikkat etmesi gereken noktalara değinmiştik. Bu yazımızda ise kanatlılarda iç parazit tedavisinin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Parazitler, daha çok tavukların 4 ile 6. Haftalarında görülmeye başlayarak gelişimlerinin önüne büyük engeller getirmektedir. Yazımız içerisinde hem tıbbı ilaçlardan hem de ev yapımı doğal maddeler ile parazitlerin önüne nasıl geçebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kanatlılarda İç Parazit Tedavisi için ilk yöntem kimyasal içerikli ilaçlardan geçmektedir. Eğer hobi olarak üretim yapıyor ve tavuk sayınız en azından 100’ün üzerinde değilse tıbbı ilaçlar almak çok da mantıklı değildir. Parazitleri anında yok eden ilaç olarak veterinerler tarafından önerilen Nilverm marka ilaç tavuklardaki parazitlerin kısa sürede yok olmasına büyük oranda katkı sağlamakta. Bu ilacın tek bir olumsuz yönünün bulunduğunu da eklemeden geçmek istemiyoruz. Nilverm, kimyasal bir ilaç olmasından dolayı yumurtalar içerisine de oldukça kolay bir şekilde işleyebilmekte. İlaç uygulanmasından itibaren en az 4 ya da 5 gün toplanan yumurtaların tüketilmemesi gerektiği ifade edilmekte. Bu süre zarfı boyunca etkinliğini yumurta içerisinde de sürdüren ilaç tüketen kişilere üzerine de bazı etkiler oluşturabilmekte.

Kanatlılarda İç Parazit Tedavisi yukarıda da belirttiğimiz üzere evde doğal olarak hazırlanabilen karışımlarla da çözülebilmektedir. Gerekli olan malzemeler; 150 gram iyice ezilmiş sarımsak, 150 gram bal kabağı çekirdeği, 500 gram organik bal olduğunu söyleyebiliriz. 2 litre su içerisine elimizde bulunan kabak çekirdeklerini atarak suyun 1 litreye kadar düşene kadar kaynatın. İyice kaynayan kabak istenilen seviyeye gelince ateş üzerinden alınarak içerisine hazırda bulunan sarımsakları ekleyin. Elde edilen karışımı yaklaşık olarak 2 saat beklettikten sonra balı ekleyerek karıştıralım.    Oluşan karışımı süzgeçten geçirerek hayvanlarımızın yemine karıştıralım. Bu yöntem oldukça ucuz maliyetli olup genel olarak başlangıç aşamasında ya da hobi yetiştiriciliği yapan kişilere önerilmektedir. Parazit kesilene kadar uygulanması gereken bu yöntemin herhangi bir olumsuz etkisi de bulunmamaktadır.

 

“Kanatlılarda İç Parazit Tedavisi Nasıl yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba üstad
    Çekirdekleri kaynattigimiz suyu dökmek yerine tavukların sularına karıştırıp degerlendirebilirmiyiz

    Yanıtla
Yorum yapın