Kaşmir Keçisi Özellikleri

Kaşmir keçisi belirli bir keçi cinsi değildir. Aksine, kaşmir yünü üreten herhangi bir keçi türü Kaşmir keçisidir. Kaşmir keçi Kaşmir kelimesi , Hindistan , Keşmir’in eski bir yazılışıdır . Bu keçiler, kaliteli kaşmir yünü üreticileridir.

Kaşmir yünü, Keşmir bölgesinde bulunan elyafın yüksek kalitesi ve yumuşaklığı ile tanımlanır. Kaşmir keçileri de bu kaşmir yünü (keçinin ince, yumuşak, tüylü, kışlık astarı) için yetiştirilir.

Bu keçinin astarı, gün kısaldıkça uzar ve bir dış kaba tüy tabakasıyla ilişkilendirilir. Bu tip keçilerde tüm yıl boyunca kaba tüy bulunur ve koruyucu tüy olarak adlandırılır. En yaygın keçi ırkları, süt keçileri de dahil olmak üzere bu iki kaplamalı yapağı yetiştirir .

Kaşmir keçisinin lifi o kadar lükstür ki, eski ahitteki Ahit Kemeri onunla astarlanmış ve perdelenmiştir. Dünyadaki kaşmir arzının yaklaşık yüzde 60’ı Çin’de üretiliyor.

Ve geri kalanı Türkiye, Afganistan, Irak, İran, Keşmir, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan (Oklahoma Eyalet Üniversitesi Hayvan Bilimi Bölümü’ne göre ).

Bugün kaliteli kaşmir yünü üreten birçok keçi türü mevcuttur. Ve Kaşmir keçileri dünyanın her yerinde mevcuttur. Kaşmir keçisi, Pygora keçisi, Nigora keçisi ve Ankara keçisi ile birlikte bir lif keçisidir . Aşağıda daha fazla bilgi okuyun.

Kaşmir Keçisi Özellikleri

Kaşmir keçisinin boyu ve ağırlığı ırkına göre değişir. Tüy rengi ve diğer birçok fiziksel özellik de keçinin türüne göre farklılık gösterir. Ancak ortak olan bir şey, ‘bu türlerin çoğunun kaliteli lif veya yün üretmesi’dir.

Ve kaşmir üreten keçi ırklarının çoğu boynuzludur. Kaşmir üreten bazı keçi ırkları; Alashanzuoqi White, Avustralya, Changthangi, Hexi, İç Moğolistan, Liaoning, Licheng Daqing, Luliang Black, Tibet Platosu, Wuzhumuqin, Zhongwei vb.

kullanımlar

Kaşmir keçileri öncelikle elyaf veya kaşmir yünü üretimi için kullanılır. Bazı Kaşmir keçileri de et, süt veya deri üretimi için uygundur.

Özel Hususlar

Kaşmir keçilerinin çoğunun yetiştirilmesi kolaydır. Minimum bakım gerektirirler ve genellikle sağlıklı hayvanlardır. Ancak düzenli bakım gerektirirler . Çoğu, diğer pek çok yerli keçi ırkı gibi zıplayıcı değildir.

Genellikle yılda bir kez kırkılırlar ve tamamen büyümüş bir teke, birkaç gramdan 1 kg’a kadar yapağı üretir. Yapağıları ise kaşmir ve koruyucu saç olmak üzere iki tür elyaftan oluşur.

Cinsine bağlı olarak, ortalama kaşmir yüzdeleri yüzde 20 aralığındadır. Kaşmir üreticileri, yünü toptan alıcılara veya perakende fiyatlarla el iplikçilerine satabilirler. Aşağıda bu cinsin tam profilini inceleyin.

İsim Kaşmir
Diğer İsim Hiçbiri
Amaç Kaşmir, Elyaf
Boy Küçük-Orta
Ağırlık ırka göre değişir
Boynuzlar Cinsine göre değişir, ancak çoğu cinsin boynuzları vardır.
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Birçok, türe göre değişir
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri ırka göre değişir
Yorum yapın