Kaz Cinsleri

Ülkemizde bakımı en kolay kümes hayvan yetiştiriciliği olan kaz yetiştiriciliği son dönemlerin en popüler hayvancılık modelidir. Eskiden özellikle doğu bölgelerinde herkesin evinde 15 – 20 adet olarak beslenen bu kaz cinsleri şimdilerde büyük çiftliklerde binlerce adet olarak besleniyor.

Tadının da diğer kümes hayvanlarına göre çok iyi olması ve tüyünün de değerlendirilebiliyor olması bu hayvana olan ilgiyi artırmıştır. Kaz yetiştiriciliği kuluçka makinelerinden sonra daha da yaygınlaştı.

Kazlar kış aylarında yumurtlayan ve kış aylarında kesilen bir hayvandır. Kış aylarında etinin daha da lezzetli olmasından dolayı bu aylarda kesilmesine yol açar. Bu aylarda anaç kaz diye tabir edilen kaz ayrılarak diğer kazlar kesilir.

Anaç bir yılda kazlar yaklaşık 15 tane yumurta verir. Bu yumurtalar yine kış aylarında civciv olarak çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur yeni çıkan civcivlere iyi bakmak ve soğuk almasını engellemek olacaktır. Kazlar büyüdükten sonra soğuğa karşı dayanıklı olurlar.

Ülkemizde ve Dünyada Yetiştirilen Kaz Cinsleri

Ülkemizde kışları sert geçen bölgeler başta olmak üzere çoğu bölgede onlarca cins kaz yetiştiriciliği yapılıyor.

Bu kaz cinslerinden bazıları şunlardır;

 • Kanada kazı
 • Çin kazı
 • Boz kaz
 • Kar kazı
 • Ak yanaklı kaz
 • Yosun kazı
 • Hint kazı
 • Kars kazı
 • Tarla kazı
 • Sibirya kazı
 • Kaz cinsleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere çoğunlukla kaz soğuk iklim hayvanıdır.

  Kaz Cinsleri
  Kaz Cinsleri

Boz Kaz

Boz kaz bilinen en eski kaz ırkıdır. Bu kaz cinsi ilk evcilleştirilen kazlar olup dünya çapında en çok yetiştirilen kaz cinsidir. Bu kazlar daha çok sulak alanlarda ve yosun parçaları ile beslenir. Hala evcilleşmemiş olanlar soğuk su kenarlarında yaşarlar. Düz uçuş yapan ve yavaş hareket eden kaz cinsi sazlık alanlarda ürerler. Beslenme için daha çok tarlaları seçen boz kazlar ortalama olarak 75 ila 5 cm fiziki boyutlara ulaşırlar. Saldırgan bir yapıya sahip olmadıkları gibi avlanmada da çokça kullanılırlar.

Hint Kazı

Hint kazı bilinen kazların aksine yaz aylarına alışık olan bir kaz cinsidir. Kış aylarını Güney Asya bölgesinde geçiren Hint kazı göç eden kazlardan biridir. Bu kaz cinsi binlerce sürü ile birlikte uçan ve göç eden bir tür kazdır. Kuş cinsleri içinde en yüksekten uçan kanatlıların başında yer alan Hint kazı genel olarak gri renkli ve kafalarında şerit bulunan bir cinstir. Soluk renge sahip ve kolayca ayırt edilebilir olması etinin lezzetli olması Hint kazı avcılığını farklı kılmıştır.

Kars Kazı

Kars kazı özellikle Çin kazına benzer bir özelliğe sahiptir. Bu kaz Ülkemizde çokça yetiştirilen ve fiziksel özellikleri itibari ile farklı ve ayırt edilebilen bir hayvandır. Bu kaz cinsinin boynu uzun ve diğer kaz cinslerine göre daha kaba olması yetiştiriciliğinde avantaj sağlıyor. Kars kazının en büyük avantajı yeme konusunda ayırt edici olmaması ve fazlaca kilo toplamasıdır. Bu kaz cinsi çok fazla yiyen, yediğini fazlası ile gösteren ve kış aylarında eti sertleşerek daha lezzetli olan bir cins kazdır. Bu kaz diğer kazlarda olduğu gibi kış aylarında yumurtlar ve kış aylarında kesilen kaz çeşididir.

Yorum yapın