Kaz Cinsleri

Kaz cinsleri ördekgiller familyasında yer alan otçul kuş türleridir. Kazlar, beyaz ve gri tüylere, geniş ve yassı gagaya ve oldukça geniş perdeli ayaklara sahip hayvanlardır. Kazların ağırlığı cinslerine göre değişim gösterir. Ayrıca kazlar istedikleri an uçabilir ve uçtuklarında da asla uçuş sıralarını bozmazlar.

Linda Kazları

Linda kazları, Çin Kazı, Ladzherskoy ve Arzamas cinsleriyle melezleme yapılarak geliştirilmiş olan bir kaz cinsidir. Rusya’da bulunan kazların yaklaşık olarak % 50’si kadarı linda kazlarıdır. Bu kaz cinsinin rengi genel olarak beyaz olurken kafasında ve sırtında alacalıkları olanları da vardır. Boynunun altında da hafif bir şekilde gerdan çıkıntısı mevcuttur. Ağırlıkları ise erkeklerde 4-5,5 kg olurken dişilerde 3,5-4 kg kadardır. Kazlarda yumurta verimi de genel olarak 50 civarıdır. Diğer türlerle de oldukça uyumlu bir yapıdalardır ve çiftleşme zamanında erkekler arasında da kavga yaşanmaz.

Landes Kazları

Landes cinsi kazların, sezonluk olarak 30- 40 arası bir adette yumurta verimleri vardır. Bu kazların diğer ırklarla barışık bir şekilde yaşaması ve sürü içerisinde kaynaşması dikkat çeken özellikleridir. Dişilerindeki ağırlık oranları 6 ve 6.5 kg arasında olurken erkeklerinde ise bu oran 6.5 ve 7.5 kg arasındadır. Landes kazları, diğer kaz cinsleri ile kıyaslandığında bu tür kazların hastalıklara karşı daha dirençli bir yapıda oldukları gözlemlenmiştir.kaz cinsleri nelerdir

Toulouse Kazları

Toulouse kazları, ağır cüsseli olan kaz ırkları arasındadır. Bu kazlar, yumurtlama sezonunda 35 ile 50 yumurta verimine sahiptirler. Ayrıca eti ve güzelliği için de yetiştirilen bir ırktır. Toulouse kazları vücut oranlarının büyüklükleri sebebiyle iyi otlayamazlar. Son derece kibar ve sakin görünümleri vardır. Toulouse kazlarının diğer özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Etleri oldukça sert bir yapıdadır.
  • Sakatat ve kemik oranları yüksektir.
  • Toulouse kazının başı oldukça güçlü ve kocamandır.
  • Gözleri kahverengi, kısa ve güçlü gagalı, uzun boynu ve son derece ince ve büyük gerdanı vardır.
  • Vücutları ise kaba ve derindir.
  • Derin bir omurgaları vardır.
  • Gaga, ayak ve bacakları turuncu renkte olup tüyleri de grinin farklı tonlarındadır.

Tüm bunların dışında melezlenme yoluyla elde edilen bu kaz türü hızlı bir büyüme gösterir.

Mast Kazı

Mast kazı genellikle açık renklidir. Bu kazlar diğer bütün kaz cinsleriyle uyumluluk içinde yaşayabilen kaz türleridir. Yıllık yumurta verimleri ise yaklaşık olarak 60 ile 70 arasındadır. Dişilerin ağırlığı 5 ile 6 kg arasında olurken bu oran erkeklerde ise 6 ile 8 kg arasındadır.

Yorum yapın