Kaz Civcivi Ne Kadar Yem Yer

Kaz civcivleri son dönemlerde oldukça meşhur hale geldi. Birçok insan kaz civcivi satın almayı ve beslemeyi düşünüyor. Ancak kaz civcivleri, diğer civcivlerden farklı bir beslenme ve yaşama şekline sahip olduğu için beslemeyi düşünen insanların iyi bir araştırma yapması gerekiyor. Kaz civcivi beslemeyi düşünen insanların en çok merak ettikleri konulardan birisi civcivlerin ne kadar yem yediği oluyor. Bu civcivlerden kazanç elde etmek isteyen kişilerin hayvanların bakımına oldukça dikkat etmesi gerektiği için beslenmelerine de büyük önem veriliyor. Peki, kaz civcivi ne kadar yem yer ve bu yemler nasıl verilmelidir?

Kaz Civcivleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaz civcivi beslemeyi düşünen kişilerin bu civcivler hakkında bilmesi gereken bazı önemli notalar var.

Bu noktalardan bazıları ise şunlardır;

  • Kaz civcivleri ne kadar yem yer?
  • Kaz civcivlerinin kaldığı ortam nasıl olmalıdır?
  • Kaz civcivi hangi yemi yer?

Tüm bunlar kaz civcivi beslemek isteyen kişileri araştırması ve önem vermesi gereken konulardır. Kaz civcivleri oldukça hassas yavrulardır ve bakımlarına çok dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde hastalanmaları söz konusudur ve bu hastalıklar kolaylıkla diğer civcivlere de bulaşabilir. Bunların önlenmesi adına civcivlerin beslenmesine ve kaldığı ortamlara özen göstermekte fayda vardır.

Kaz Civcivleri Ne Kadar Yem Yer?

Kaz civcivlerinin ne kadar yem yediği uzun bir süredir merak konusu haline geldi. Kaz civcivleri henüz 1 haftalıkken yalnızca 50 gram yem tüketirler. Ancak ilerleyen zamanlarda civcivlerin büyümesiyle birlikte bu yem miktarı da artış gösteriyor. Büyüyen kaz civcivleri günlük ortalama 150 veya 200 gram yem tüketmeye başlıyor. Bu oranlardan daha fazlası hayvanlar için zararlı olabileceği için besleyen kişilerin dikkat etmesi ve daha fazlasını vermemesi gerekiyor. Oldukça az olan bu miktarlar hem besleyen kişileri maddi açıdan zorlamıyor hem de civcivler için yeterli oluyor.

Kaz Civcivi Ne Kadar Yem Yer
Kaz Civcivi Ne Kadar Yem Yer

Kaz Civcivlerinin Kalacağı Ortam

Kaz civcivlerinin sağlığı açısından kalacakları ortama çok dikkat ermek gerekir. Kaz civcivleri, normal bir kümeste rahatlıkla yaşayabilirler ancak bulundukları ortamın ılık olmasına dikkat etmek gerekir. Kapalı bir kümeste yaşaması gereken bu hayvanların yağmur yağması gibi durumlarda korunması şarttır. Ancak sık sık hava almaları gerekir ve kümes dışına çıkmalarında da fayda vardır. Bu nedenle belirli saatlerde, kişilerin kontrolleri altında dışarı çıkartılmaları daha iyi olacaktır. Bulundukları ortam ılık ve kuru olmalıdır çünkü ıslak ortamda yaşamaları mümkün değildir. Islak ortamlar hayvanların sağlığı açısından zararlıdır.

Kaz Civcivleri Hangi Yemi Yer?

Kaz civcivleri normal civcivlerin tükettiği yemleri tüketirler ancak bunun yanında hindi palazı yemi de verilebilir. Rahatlıkla bulunan bu yem çeşitleri belirli aralıklarla ve miktarlarla civcivlere verilmelidir. Yemler ve verildikleri ortam kuru olmalıdır. Kaz civcivlerinin özellikle ilk zamanlarda ıslak ortamlardan oldukça uzak tutulması gerekir.

Kaz Civcivi Kaç Ayda Büyür?

Kaz civcivleri ilk olarak kilo alırlar ve daha sonra boyları uzamaya başlar. Gözle görülebilecek derecede büyümeleri ise genellikle ilk 4 ay sonunda başlar. 4 ayın sonunda kaz civcivlerinin hem boyları uzamış olur hem de kilolarında artış meydana gelir. Ancak bu durum farklılık göstererek daha kısa veya daha uzun sürelere kayabilir.

 

 

Yorum yapın