Kaz Yumurtası Kuluçka Sıcaklığı ve Süreci

Kuluçka Makineleri

Makineler düzgün bir şekilde yönetilmedikçe, kaz yumurtaları yapay makinelerde çok iyi çıkmaz. Bunun nedeni kazlar için üretilmeyen kuluçka makineleridir. Özellikler kazlar için üretilen makineler ne yazık ki olmadığından sorunlar yaşayabiliyoruz.

Kaz yumurtalarını kullanabileceğiniz bir makine arıyorsanız öncelikle araştırma yapmanızı öneririm. Diğer açıdan bir makineniz var ve kullanacaksanız. Yapmanız gereken sıcaklık değerlerine dikkat etmek ancak aşağıda sizlere sunacağım talimatlara da uymanız da fayda vardır.

Kaz Kuluçka Süresi

Kuluçka Sıcaklığı Ve İp Uçları

Tüm kuluçka süresi boyunca 37.5-37.7 Sıcaklık değerleri ideal olacaktır. Nem olarak ise %50-55 Arası olması yeterlidir. Kuluçkalık kaz yumurtalarımızın kuluçka süresinde normal kuluçka makinelerimizde bulunan hızlı dönen pervaneler yerine daha yavaş dönen pervanelerin kullanımı sonucu daha iyi çıkım alındığı gözlemlenmiştir.

Yavaş hava hareketi, homojen ve eşit buharlaşmayı sağlamak için havanın yumurtanın tüm kısımlarına tam olarak dağılmasını sağlar.

Fransa’da on sekiz kuluçka makinesinde 2000 yumurta üzerinde uygulanan deneyler sonrasın da yumurtaları yatay olarak yerleştirdiğimizde çıkım oranının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Tavuk, kaz yumurtası kuluçka değerleri

* Artigueres Araştırma Merkezi, Fransa

Kuluçka makinesinde :

Kaz yumurtası çevirmek
  • Yumurtalar günde en az dört kez, yani tavuk yumurtası gibi 90 ° değil, 180 ° (yukarıda ki şemada gösterildiği gibi) bir açıyla döndürülürse en iyi sonuçlar elde edilir. Yumurtalar yatay olarak yerleştirilirse en iyi kuluçka sonuçları elde edilir.
  • Makine dolu değilse, yumurtalar inkübatör boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmelidir. Makine% 60’tan az olduğunda makinenin sıcaklığı 0,2 ° C daha yüksek olmalıdır.
  • NOT: Kaz yumurtaları yüksek nem gerektirdiğinden, günlük olarak ılık su serpilmelidir. İnkübasyonun 15. gününden sonra, yumurtalar her iki günde bir 37.5 ° C sıcaklıkta tutulan suya ve daha sonra da inkübasyonun son haftasında günlük olarak 1 dakika suya batırılmalıdır. Alternatif olarak, gerektiğinde 37.5 ° C’de su püskürten ince nozullar inkübatöre takılabilir.

Kuluçkahanede :

  • Deneyimler, yumurtaların 30 günden daha önce çıktığını göstermedikçe, yumurtalar kuluçkadan sonraki 27. günde kuluçkahaneye aktarılmalıdır.
  • Yumurtalar, daha önce açıklandığı gibi, aktarıldıktan sonra sadece bir kez suya batırılmalı veya serpilmelidir.
  • Tarama bölmesindeki sıcaklık 37 ° C’de ve nem yaklaşık% 80’de tutulmalıdır. Kapağın zirvesinden sonra, 36.7-37 ° C’ye ve% 70 neme düşürün.

Sonuç: Kaz kuluçka süresinde yapılması gereken en önemli şeylerden biri 8. gün çıkarım kaz yumurtalarını soğutmak 8-10 DK arası 37 derecelik bir su ile bez yardımı yada fıs fıs ile ıslat sonra 15. Gün tekrar ayrı rutini uygula bu rutini 25. güne kadar uygula her gün yumurtaların iyiliği için önemli bir husustur.  Hadi hayırlı olsun. Bol çıkımlar….

“Kaz Yumurtası Kuluçka Sıcaklığı ve Süreci” üzerine bir yorum

Yorum yapın