Kaz Yumurtası Saklama Koşulları

Kaz yumurtası insan sağlığı için ve üremenin devam etmesi için oldukça önemlidir. Kaz yetiştiriciliği ile ilgilenenlerin kaz yumurtası saklama koşulları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Peki, kaz yumurtaları nasıl mı saklanmalı? Kaz yumurtaları toplandıktan sonra kesinlikle silme ve yıkama yapmamak gerekir. Silme ve yıkama işlemleri yumurtanın gelişimini olumsuz olarak etkiler. Uygun ortam koşulları ve sıcaklığa dikkat etmek gerekir. Yumurtalar dış çevreden kolay kolay etkilememeli.

Ayrıca sıcaklık olarak en uygun değerler 15 derece ve altında olan değerlerdir. Saklama işlemi esnasında yumurtanın gün içinde pozisyonunu değiştirmek gerekir. Bu işlem esnasında yumurtanın sivri kısmının yan tarafa yatırılması uygun olacaktır. Böylelikle kırılma riski düşer. Beton zeminler yumurtanın içerisindeki yavruya zarar verir. Bu yüzden kesinlikle beton zeminler ile temas etmemesi gerekir. Kuluçka makinalarında muhafaza edilecekse yumurtanın çok kirli olmaması gerekir. Kirli olan yumurtalar yavruyu etkiler. Yumurta aşırı kirliyse temiz bir bezle çok baskı yapmadan silinebilir.

Kaz Yumurtası Nerede Saklanır?

Kaz yumurtalarını güvenli şekilde saklamak için mekana ihtiyaç duyulur. Yumurtaların saklanacağı mekanın soğuk alanlar olması daha doğru olur. Örneğin bodrum katlar yumurtayı serin tutmak için tercih edilir. Ayrıca yumurtaların nemli ortamlara ihtiyacı vardır. Nem oranının yaklaşık 60 civarında olması gerekir. Yani serin ve nemli ortamlar yumurtaları saklamak için oldukça ideal alanlardır.

Kirli Kaz Yumurtaları Nasıl Temizlenir?

Kaz yumurtalarının ilk aşamada yıkanması ve temizlenmesi önerilmez. Fakat aşırı kirli yumurtalar, yumurtanın içindeki yavrunun nefes almasını etkiler. Bu yüzden hassas bir temizleme işlemine ihtiyaç duyulur. Yumurtayı temizlemek için nemli bir bez yeterli olacaktır. Bezin temiz ve ince olması gerekir. Yumurtanın üzerinde yer alan kirler dikkatli şekilde silinmeli. Silme işlemi ince zımpara kağıtları ile de yapılabilir. Yıkama işlemi gerekiyorsa bu işlemin ılık su ile yapılması gerekir.

Kaz Yumurtası Saklarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yumurtadan daha hızlı bir şekilde verim almak için saklama koşullarına dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Saklama işleminde önce dezenfekte etmek gerekir.
  • Depolama işleminin yatay konumda olması gerekir.
  • Depolama öncesinde yumurtalar uygun ısıda olmalı ve ısıtılmalı.
  • Yumurtayı hava almayan nemli bir alanda saklayın.
  • Kuluçka süresine dikkat edin. İlk yarıda kullanılan ısının yüksek olması gerekir.
  • Depolama öncesinde, sırasında ve sonrasında planlı ve dikkatli hareket edin.
  • Periyodik dönüşümleri ihmal etmeyin.

Bu hususlara dikkat edin. Bu sayede güvenli muhafaza ve depolama işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

Kaz Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Kaz yumurtasının faydaları saymakla bitmez. Düzenli tüketilen kaz yumurtası sağlığa iyi geliyor. Saçların daha güçlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt üzerinde çıkan yaralara, akne izlerine de oldukça etkili olduğu biliniyor. İçerisindeki mineral ve vitamin değerleri yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla da çok fazla tüketiliyor.

Bu yumurtalar kansere karşı da koruyucudur. Sağlıklı beyin gelişiminin yanı sıra kemiklerin daha sağlam olmasına da yardımcı oluyor. Yumurtalardaki zengin besin değeri insan vücudundaki çoğu organa olumlu yönde katkı sağlıyor. Hazımsızlık ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarını giderme konusunda da oldukça başarılı bir besindir.

 

“Kaz Yumurtası Saklama Koşulları” üzerine bir yorum

Yorum yapın