Kazlar Nasıl ve Ne İle Beslenirler?

Yetiştiricilik alanında araştırılan bir konu, kazlar nasıl ve ne ile beslenirler? konusudur. Kazların beslenmesi için nelerin yapılması, ne aralıklarda öğün uygulanması gibi konuların bilinmesi ve bu durumlara bağlı olarak yetiştiricilik yapılması gerekir.

Kazlar Ne İle Beslenirler?

Kazlar, genel olarak birçok besini tüketerek yaşamaya ve gelişmeye uygun olan varlıklardır. Bununla birlikte; kazların daha iyi gelişmesi, yağ oranı azken et oranının daha fazla olması ve yumurtlama açısından verimli olması için beslenmede dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Bu durumlar:

  1. Kazlar beslenmesinde kullanmak üzere, kazlara özel olan yemler, çeşitli ot türleri kullanılabilir. Özellikle otların çeşitli olması gereklidir. Bu sayede alınacak olan verim artırılır.
  2. Kazların yağ oranının azalarak et oranının artmasını sağlamak amacıyla, kalmış ve kurumuş ekmekler bir miktar su içerisinde ıslanarak kazlara verilebilir.
  3. Kazlara belirli aralıklarda yemek verilmemesi gerekir. Besinler önlerinde durmalı ve dolaşarak besin alınması sağlanmalıdır.

Başlıca besleme özellikleri bu şekilde ifade edilebilir.

Besin içeriklerinin yanı sıra, besinlerin verilme durumu da alınacak olan verimi doğrudan etkiler.kazlar nasil beslenir

Kazlar Nasıl Beslenir?

Kazların beslenmesi konusunda önemli bir kısım, kazların nasıl besleneceği kısmıdır. Kazlar, verilecek olan yemler sürekli önlerinde eve ulaşabilecekleri yerde olacak şekilde beslenmelidir. Beslenme esnasında dolaşmaya imkan tanıyacak bir alanın olması gerekir. Oluşturulan alan sayesinde hem sağlıklı gelişim gösterirler hem de tek öğün ve durağan beslenme şekline göre daha fazla verim sağlarlar.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de, beslenme çeşitliliğinin bir arada sağlanmasıdır. Tek çeşit olarak sunulan yemlerin aksine; aynı anda hem yem, hem çeşitli otlar, hem de ıslanmış ekmekler verilmelidir. Bu sayede alınacak olan verim en üst düzeye taşınır.

Kazların Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaz beslenmesinde verilecek olan katı gıdalar kadar, tüketim için verilecek olan su da büyük önem taşır. Kazlar, su tüketimi olarak tavuklardan daha fazla miktara sahip olan canlılardır. Sağlıklı bir metabolizma düzeninin sağlanması, yumurtlama durumu varsa eğer yumurta veriminin artırılması, kaz etlerinin daha sıkı olması amacıyla su tüketimine dikkat edilmelidir. Bu durumun yanı sıra, kullanılacak olan yem kalitesinin iyi olması, çeşitli besinlerin tüketimine ortam sağlanarak kazların tiksinme durumlarının önlenmesi gerekir. Beslenmede tam zamanlılık, beslenme alanının temiz olmasına önem verilmesi gerekir. Ortam temiz olmadığı zaman, bu durumun beslenme durumu üzerinde de etkileri olduğu görülmüştür.

“Kazlar Nasıl ve Ne İle Beslenirler?” üzerine 7 yorum

  1. Kaz üretimi ve ordan üretimi yapıyoruz diyelim bunları nasıl pazarlayacağız hazır bir pazar varmi

    Cevapla
Yorum yapın