Keçi Aşılama Bilgi

Keçi Aşılama Keçi yetiştirmek ve keçilerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, keçiler için yaygın aşılama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir. Keçi Aşılama

Diğer çiftlik hayvanları gibi keçiler de çeşitli hastalıklara karşı hassastır. Hastalıklar keçilerinize çok zarar verebilir, üretimlerini en aza indirebilir ve ömürlerini kısaltabilir.

Bu nedenle, keçilerinizi çeşitli keçi hastalıkları veya hastalıklarına karşı daha sürdürülebilir kılmak için zamanında aşılama şarttır.

Keçilerin aşılanması onları hastalıklara dirençli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı kalmalarına da yardımcı olur. Keçileriniz çok çeşitli hastalıklardan etkilenebilir.

Keçiler İçin Yaygın Aşılama

Bazı hastalıklar ve bunların keçiler için yaygın olarak aşılanması aşağıda açıklanmıştır.

enterotoksemi

Enterotoksemi, koyun ve keçilerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Aşırı yeme hastalığı olarak da bilinir. Keçilerde bu hastalığa keçilerin sindirim kanallarında yaşayan bakteriler (Clostridium perfringens tip C ve D) neden olur.

Enfekte keçiler şiddetli mide ağrısı çekerler ve yemeyi bırakırlar. Bu hastalık bazen ölüme neden olabiliyor. Bu hastalığı önlemek için yaygın olarak tetanoz aşısı ile birlikte uygulanan temel bir yıllık aşı kullanılır.

Akciğer iltihaplanması

Pnömoni keçiler için çok tehlikelidir ve keçilerde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Etkilenen keçilerinizi çok hasta eder.

Zatürreden korunmak için keçilerinizi bu hastalığa karşı 4-6 aylıkken aşılamalısınız. Bu hastalığı önlemek için genellikle iki başlangıç ​​dozu kullanılır.

Pnömoni aşısı için yıllık olarak pekiştirme aşıları yapmalısınız. Bazı insanlar, aşıyı aldıktan sonra keçilerin topalladığını deneyimledi.

Kuduz

Kuduz, memelilerde ölümcül bir hastalıktır ve keçilerinize çok zarar verebilir. Genellikle keçiler, kuduz olan bir hayvan tarafından ısırıldıklarında veya saldırıya uğradıklarında kuduza yakalanırlar.

Keçilerinizde bu hastalığı fark ederseniz, veterinerinize danışın ve kuduz aşıları uygulayın.

Bazı Endikasyon Dışı Aşılar

Endikasyon dışı aşılar, keçiler için özel olarak hazırlanıp satılmayan ancak keçiler için kullanılabilen bazı aşıları ifade eder. Üreticisi tarafından keçi aşısı olarak kullanılması önerilmemekle birlikte.

Ancak bazen bu tür endikasyon dışı aşılar keçiler için en iyi sonucu verir. Örneğin koyun ayak çürüklüğü aşısını keçilerinize yapabilirsiniz ama bu aşı koyunlar için ayak çürüklüğünü önleme amaçlıdır.

Endikasyon dışı aşıları keçilerinize uygulamadan önce daima veterinerinize danışın. Bazı aşıları kullanmak çok risklidir ve olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Aşı Adı Hastalıklar Başvuru Süresi
CDT Enterotoksemi ve Tetanoz Ne yapar: Hamileliğin dördüncü ayında. Çocuklar: 1 aylıkken ve bir ay sonra 1. Hepsi: Yılda bir kez Booster
Klamidya Klamidya kürtajı Gebeliğin ilk 28 ila 45 günleri arasında.
CLA Cornybacterium psödotüberkülozu Bu aşı çocuklara 6 aylıkken, 3 hafta sonra ve yıllık rapel olarak yapılır.
Akciğer iltihaplanması Mannheimia Haemolytica pnömonisi veya Pasteurella multocida İki doz ver. Her biri 2 ila 4 hafta arayla.
Kuduz Kuduz yıllık
boğaz ağrısı Orf yıllık

Bir keçi aşısı, uygun zaman ve koşullarda düzgün bir şekilde verebilirseniz en iyi sonucu verir. Keçilerinize aşı yaparken bu yönergeleri izleyin.

  • Asla hasta bir keçiyi aşılamayın. Keçileri sadece sağlıklı olduklarında aşılayın. Bu, olumsuz reaksiyon ve yan etki olasılığını en aza indirecektir.
  • Aşıyı keçilerinize uygulamadan önce son kullanma tarihini iki kez kontrol edin ve bulanık veya son kullanma tarihi geçmiş aşıları kullanmaktan kaçının.
  • Yetişkin bir keçi için 20 gauge ve 1 veya 2/4 inç iğne ve çocuklar için 1/2 inç iğne kullanmayı deneyin.
  • Uygulamadan önce talimatları dikkatlice okuyun ve daima üreticinin dozaj talimatlarına uyun.
  • Aşıları taşırken ve kullanırken çok dikkatli olun. Aşıları karıştırmayın.
  • Her zaman aşılama programınızın kaydını tutun ve en iyi sonuç için tekrar aşılarını geciktirmeyin.
Yorum yapın