Keçi Çiftliği Nasıl Olmalı ?

Keçi Çiftliği Nasıl Olmalı Keçi çiftliği tasarımı, keçilerinizin genel üretimi ve sağlığında önemli bir rol oynar. Keçi Çiftliği Nasıl Olmalı

Her türlü tesise sahip iyi tasarlanmış bir keçi çiftliği, keçiler için daha yüksek üretim, maksimum kar ve sağlık sağlar.

Keçi yetiştiriciliği iş planına yatırılan toplam paranın büyük bir kısmı bu sektöre gidiyor.

Bu işte yeniyseniz, pratik bilgi sahibi olmak için mümkün olduğunca çok keçi çiftliğini ziyaret etmelisiniz.

İyi bir keçi çiftliği tasarımı, uygun bir ev veya barınak, mera, dinlenmek için çok sayıda seyyar barınak, yeterli otlatma yeri, ses ve gürültüden arındırılmış, uygun şekilde çitle çevrili, iyi tatlı ve temiz su kaynağı ve diğer bazı gerekli tesisleri içermelidir.

Bu nedenle, nihai keçi çiftliği tasarımını yapmadan önce aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

 • Öncelikle bir sorunuz olabilir. Bu ne kadara mal olacak? Genellikle maliyet, kulübenin malzemelerine ve türüne bağlıdır. İlk kez düşük maliyetli tasarımlarla gidebilirsiniz. Ve keçi çiftliği yönetimi hakkında pratik bilgiler edindikten sonra, üst düzey bir altyapı çiftliği tasarımı inşa edebilirsiniz. Genellikle keçi çiftliği tasarımı, diğer besi hayvanlarından daha az maliyetlidir.
 • Genel olarak, ateşe dayanıklı malzemelerle kaplı yüksek çatılı barakalı bir evin keçiler için en iyi olduğu bulunmuştur. Ve bu sistem, sazlar, sazlıklar, bambu direkler ve asbest levha kullanılarak yapılan geleneksel keçi barınak sisteminden çok daha soğuktur.
 • Kulübeyi doğu-batı yönünde yapın. Bu sistemde yapılan kümesler, kümes içerisinde taze hava, ışık ve serin ortamın maksimum akışını sağlar. Bu sistem en iyi sıcak-kurak koşullarda çalışır.
 • Çiftliğiniz sıcak-kurak bölgelerde bulunuyorsa açık tip kulübe de yapabilirsiniz. Ancak bu sistemin bazı dezavantajları da vardır ve aşırı yağışlı alanlar için uygun değildir.
 • Barınak veya evin büyüklüğü ve genişliği keçi ırklarına ve büyüklüklerine bağlıdır. Ancak ortalama büyüklükteki beş ila altı metrelik bir sığınak uygun kabul edilir. Ancak barınağın uzunluğu sürünün veya sürünün gücüne bağlıdır. Yetişkin bir keçi koşu geçidi için yaklaşık 40-50 metrelik bir alana ihtiyaç duyar ve bir kulübe inşa edebileceğiniz cinsin gücüne göre kulübenin altında yaklaşık 16-17 metrelik bir alana ihtiyaç duyar.
 • Evin yüksekliği, çiftlik yerinizin hava durumuna bağlıdır . Sıcak bölgelerde barınak yüksekliği 3 ila 5 metre arasında olmalıdır. Ve bu yükseklikten daha az olan bir ev yetersiz havalandırmaya neden olur. Uygun yüksekliğe sahip barınak, evin içindeki sıcaklığın kontrol edilmesine de yardımcı olur.
 • Barınağın çatısı hem düz hem de ‘A’ şeklinde bulunabilir. ‘A’ şeklindeki barınak çok uygundur ve düz çatıya göre birçok avantajı vardır. Düz şekilli barınak, soğuk bölgelerde mükemmeldir. Ancak ‘A’ şeklindeki evler her alan için uygundur. Özellikle sıcak alanlar için. ‘A’ şeklindeki çatı, gölgesini düşürerek doğrudan güneş ışınımını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca evin çatısından ısı kazanımını azaltmaya yardımcı olur.
 • Tüm çatı kaplama malzemeleri arasında yangına dayanıklı katran kaplı çatı kaplama malzemeleri en etkili olarak bulunmuştur.
 • İyi havalandırma için kulübenin ısınmasını önlemek için çiftliğinizin etrafındaki yerleri daima mümkün olduğunca yeşil tutmaya çalışın. Ayrıca hayvanları sıcak rüzgarların doğrudan çarpmasından korumaya yardımcı olur.
 • Güneşliklerin doğu ve batı cephelerini bir metre yüksekliğe kadar kapatın.
 • Çatı ve duvarları dıştan beyaz, içten renkli yapın. Yan duvarların dışı beyaza boyanarak içerideki yüzey sıcaklığının 12 ila 22 santigrat derece düşürülmesine yardımcı olacaktır. Sıcaklığın 37 santigrat derecenin üzerinde kaldığı yerlerde boyasız duvarlara göre. Bu, çiftlik alanınızı serin tutmak için kesinlikle harika bir fikir.
 • Ticari keçi yetiştiriciliği için 1 dönümlük bir arazi (yeşil yem üretimi için) yaklaşık 100 keçi yetiştirmek için yeterli olacaktır (uygun bir sulama sistemine sahip olmanız ve yıl boyunca yem üretmek için hızlı büyüyen otları seçmeniz gerekir).

İyi bir keçi çiftliği tasarımı, genel çiftlik karı ve üretiminde gerçekten çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, başlamadan önce, keçinin sağlıklı ve üretken olmasını sağlayan, tüm taleplerinizi karşılayan uygun bir çiftlik tasarımı yapın.

Yorum yapın