Keçi Ne Zaman Sütten Kesilir

Keçi ne zaman sütten kesilir Bazen keçi yavrularını biberonla besleme sistemiyle büyütmeniz gerekebilir Keçi ne zaman sütten kesilir (geyikinizi kaybettiyseniz veya dişi geyik bir şekilde bebeklerini emziremiyorsa). Ama biberonla beslenen keçi yavrularını ne zaman sütten kesmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Çocukları biberonla besleme sistemiyle yetiştiriyorsanız, biberonla beslenen keçi yavruları için doğru yaşı bilmeniz gerekir.

Bu, bir insan yavrusunu biberonla beslemek kadar büyük bir taahhüt değil. Çünkü insan yavrularının bir yıl veya daha uzun süre biberonla beslenmeye ihtiyacı olabilir.

Ama kaprin çeşidinde farklıdır. Üç aydan fazla biberonla beslemeye veya hemşirelik bakımına ihtiyaçları yoktur.

Biberonla Beslenen Keçi Çocuklar Ne Zaman Sütten Kesilmelidir?

Burada, sütten kesilen biberonla beslenen keçi yavrularının doğru yaşını açıklıyoruz.

kolostrum

Geyiğinizi kaybettiyseniz veya geyiğin çocuklara bakmasına izin veremiyorsanız, çocukların bir an önce kolostrum almasını sağlayın.

Kolostrum, besin açısından zengin bir ilk süttür ve koruyucu antikorlar sağlar ve sindirim sistemini başlatır.

En iyi kolostrum kaynağınız olmasına rağmen. Bu nedenle, keçi yavrularınızın annelerinden ağız sütü alması daha iyi olacaktır.

Doe’nuz kaprin artritik ensefalit gibi hastalıklardan etkileniyorsa, çocukları annelerinin ilk sütünü (kolostrum) beslemeyin.

Bu nedenle, güvenli kolostrumun elinizin altında olması iyi bir fikirdir. Bölgenizdeki veterinere sorun ve tavsiyesine göre ticari kolostrum ikame maddeleri satın alın.

Sığır kolostrumu da keçiler için güvenlidir. Böylece sığır kolostrumunu da kullanabilirsiniz. Birkaç gün sonra, ticari keçi sütü ikamesi kullanın ve ağız sütü vermeyi bırakın.

Süt Keçileri

Süt keçisi yetiştirilmesi durumunda, oğlakların süt vermesi için dişileri zamanında yetiştirmeniz gerekir. Ancak süt keçileriyle ilgili sorun şu ki, bu çocuklar genellikle anneleri tarafından emzirilmiyor. Anneler de sütlerini emzirerek bebeklerine bakamazlar.

Çünkü ticari olarak süt keçisi yetiştiriyorsunuz ve ana ürününüz süt. Bu durumda bebekleri pan veya biberonla besleyebilirsiniz.

Emzirme refleksi içgüdüsel olduğu için biberonla besleme, panla beslemeden çok daha kolaydır. Biberonla besleme sayesinde, her bebeğin ne kadar süt tükettiği konusunda daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Çocuklarınızın ilk üç hafta günde en az dört kez biberonla beslemeye ihtiyacı vardır. Beslenme süresini kademeli olarak azaltın. Üçüncü haftadan itibaren onları günde üç kez besleyin ve o andan itibaren çocuklara bazı katı yiyecekler verin.

Katı Maddelere Giriş

Siz onları biberonla beslerken bile, çocuklarınızı 3 haftalık olduklarında bazı katı yiyeceklerle tanıştırın.

İşkembe, keçilerin dört kısımlı midelerinin ilk bölümüdür. Yiyecekler işkembede kısmen sindirilir (katı maddeler kusarak geviş getirir).

Keçi yavrularının katı gıdalarla beslenmesi ise işkembe gelişimini uyarır. Keçiler geviş getirirken kısmen sindirilmiş besinleri parçalarlar. Çocuklara yaklaşık yüzde 14 ila 16 protein içeren serbest seçim yemi vermeye çalışın.

Çocukları katılarla tanıştırmanın daha birçok faydası vardır. Son sütten kesilmeden önce mideyi tamamen çalışır hale getirir.

sütten kesme

Keçi yavrularınızı üç aylık olduklarında tamamen sütten kesebilirsiniz. Her ne kadar sütten kesme, çocukların büyümesine ve sağlık durumuna bağlı olsa da.

Bazı çocuklar üç aydan önce katı yiyecekleri tamamen yemeye hazır hale gelir ve bazı çocukların katı yiyecekleri almak için daha uzun süreye ihtiyacı vardır. Ve bazı çocuklar sütten kesildikten hemen sonra yeterince katı yiyecek yemezler.

Bu tür çocukları düzenli olarak katı yiyeceklerle tanıştırmalısınız. Her zaman çocuğun yiyecek alımını izleyin ve kilosunu ve genel sağlık durumunu gözlemleyin. Yetim keçi yetiştirmeyi ve terk edilmiş yeni doğmuş keçi bakımını da okuyun .

 

Yorum yapın