Keçilerin Bayılması Nedenleri

Keçilerin Bayılması Kaygı, keçilerde bayılmanın başlıca sebeplerindendir. Keçilerin Bayılması Bayılma ayrıca insanlarda ve diğer bazı hayvanlarda endişe kaynağı olabilir. Ancak miyotonik keçilerde bayılma normaldir.

Miyotonik keçide bayılmalar yaklaşık 10 saniye sürer. Kas fonksiyonunun kontrolünü ve dolayısıyla dengeyi kaybederler ve bu küçük keçiler aslında bilinçlerini kaybetmezler.

Keçilerde Bayılma Nedenleri Nelerdir?

Bayılma, kelimenin tam anlamıyla duruma düştüğünü görmek için garip bir olgudur. Ancak genellikle bayılma sorunu yaşayan bir keçi, büyük sorunlar yaşamadan uzun ve dolu bir hayat yaşayabilir.

Yani endişelenecek önemli bir şey yok. Burada keçilerde bayılma nedenlerini anlatıyoruz.

Bayılma Bir Bozukluk Değildir

Bayılma bir bozukluk değildir. ‘Bayılma’ terimi tam olarak uygun değildir. Çünkü bu, kalp atış hızı, solunum veya diğer istemsiz işlevlerde yaşamı tehdit edebilecek değişiklikler olduğunu gösteriyor.

Keçiler durumu tamamen iyileştirir ve bayılan keçilerde bu değişikliklerin hiçbiri olmaz. Beklendiği gibi, keçiler ne kadar kaslıysa, bu genetik anormallikten o kadar ciddi şekilde etkilenirler.

Miyotonik Keçi

Miyotonik keçiler bazen bayılan veya tahta bacaklı keçiler olarak da bilinir. Evcilleştirilmiş iki çeşidi vardır ve bunlar Amerika Birleşik Devletleri’ne özgüdür. Daha büyük olanlar Teksas’ta yaşıyor.

Ve Tennessee keçileri et keçileridir ve boyutları daha küçüktür. Bayılma geninin kökenlerine ilişkin çelişkili hikayeler mevcuttur. Ancak konjenital miyotoninin spontan bir genetik mutasyondan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Miyotoni konjensiyası

Miyotoni konjensiya, otozomal dominant bir gendeki spontan bir mutasyonun nöromüsküler sonucudur. Bu, genin yavruya geçmesi için yalnızca bir ebeveynin özelliği taşıması gerektiği anlamına gelir.

Esasen, heyecanlandığında veya paniğe kapıldığında, ‘kaç ve savaş’ tepkisi için sinyal asla kas liflerine ulaşmaz.

Ve sonra keçiler felçli bırakılır. Yaklaşık 10 saniye sonra (stres yanıtı tamamlanır tamamlanmaz), keçi tamamen iyileşir. Özellik, uzun vadeli sağlık sonuçlarına neden olmadığından, genetik bir bozukluk olarak kabul edilmez.

Bayılan Keçileri Uyarlamak

Miyotonik keçilerin anormalliğine rağmen, kaslı vücutları, genel genetik uygunluğu, mizaçları ve parazit direnci ile tanınırlar.

Bunun bir sonucu olarak, bu keçiler büyük bir besin kaynağı olarak ve evcil hayvan olarak yetiştirilmeye devam etmektedir. Küçükler beklenmedik bayılmayla mücadele ederken, yetişkinlerin önleyici tedbirleri daha iyi kavradığı görülüyor.

Yetişkin keçiler genellikle ayakta kalmak için diğer nesnelere yaslanır veya düşmeyi önlemek için bacaklarını açar.

Yorum yapın