Kiko Keçisi Özellikleri

Kiko keçisi, Yeni Zelanda’dan güzel bir keçi cinsidir. ‘Kiko’, et veya et anlamına gelen bir Maori kelimesidir. Kiko keçisi Kiko keçisi ise ağırlıklı olarak etlik keçi ırkı olarak besleniyor.

Cins, 1980’lerde kuzey Güney Adası’ndaki Nelson’dan Garrick ve Anne Batten tarafından geliştirildi. Yerel yabani keçileri Anglo Nubian , Toggenburg ve Saanen ırklarının ithal süt keçisi tekeleri ile melezlediler.

Kiko keçileri 1990’larda Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi. Bu keçinin ‘The American Kiko Goat Association (AKGA)’ adlı bir cins derneği var. Aşağıda bu keçi ırkı hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Kiko Keçisinin Fiziksel Özellikleri

Kiko keçileri nispeten büyüktür. Keçilerin çoğu beyaz renklidir, ancak hemen her renkte olabilirler. Hem tekelerin hem de tekelerin genellikle boynuzları vardır, ancak tamamen büyümüş bir Kiko tekesinin belirgin boynuzları vardır.

Ortalama olarak, bir Kiko tekesinin ağırlığı 80 kg’a kadar ve bir geyik ağırlığı 55 kg’a kadardır.

kullanımlar

Kiko keçisi iyi etçi keçi ırkları arasındadır . Esas olarak et üretimi için yetiştirilir. Cins, ticari et keçisi yetiştiriciliği işi için de uygundur.

Özel Hususlar

Kiko keçileri mükemmel et keçileridir. Fiyatları genellikle Boer keçisinden daha düşük, diğer etçi keçi ırklarından ise daha yüksektir . Ayrıca daha yüksek parazit direnci, yavruların hızlı büyüme oranı, üstün annelik içgüdüleri ve geliştirilmiş karkas verimi ile de dikkat çekiyorlar.

Yaygın sağlık sorunlarından daha az muzdariptirler ve mükemmel toplayıcılardır. Kiko keçileri çok aktif ve dayanıklı olup, yemden yararlanma oranı yüksektir. Ve doğru koşullarda yemi çok fazla artırmaya gerek kalmadan kolayca kilo alabilirler.

Diğer bazı keçi ırkları gibi Kiko keçisi de önüne çıkan her şeyi yer. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda Kiko keçisinin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Kiko
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Et
Cins Büyüklüğü Büyük
Buck 80 kg’a kadar
Doe 55 kg’a kadar
Boynuzlar Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler (çok soğuğa dayanıklı)
Ceket Rengi Birçok, ama esas olarak Beyaz
Stall Fed için iyi Evet
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri Yeni Zelanda
Yorum yapın