Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?

Kış aylarında tavukları beslemek bazı özel hususlar gerektirir. Tavuklar, genellikle kışın daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, tavuklarınızın soğuk aylarda gücünü korumak için ekstra proteinleri olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Tavuklar kış aylarında hasta olabilirler, bu nedenle soğuk algınlığı veya grip belirtileri için dikkat edin. Tavuğunuz hastalanırsa, bir veteriner yardımından yararlanın.

 


Tavuklarınızı ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla besleyin. 
Kış aylarında, tavuklar genellikle yaz ve ilkbahar yumurta üretiminden dinlendikleri için daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Tavuklarınızı diğer aylarda besleyeceğiniz şeyi yaklaşık 1.5 kez beslemeyi hedefleyin.

 • Tavuklarını kış boyunca beslemek kesin bir sonuç değildir. Normal beslenmeden biraz daha fazla şekilde beslemeye gayret etmeniz daha iyi olacaktır.

Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?


Yulaf ezmesi gibi sıcak aperatifler yapın. 
Kış aylarında, özellikle sıcak havalarda yumurtlamadan kurtuldukları için, karbonhidratlar çok önemlidir. Yulaf ezmesi iyi bir karbonhidrat kaynağıdır ve sıcak tavuklara servis edilebilir. Bu özellikle serin sabahlar için güzel bir ikram olabilir.

 • Tavuklarınızı yulafla nasıl beslediğinize dikkat edin.  Yulaf ezmesini yalak içine yayarken, düzgün bir şekilde yaydığınızdan emin olun.
 • Biraz çeşitlilik eklemek istiyorsanız, yulaf ezmesine akçaağaç şurubu ve muz eklemeyi deneyin.

 

Tavuklarına kışın daha fazla protein al. Protein, kış aylarında ısınmak için gerekli olan tüyleri yetiştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, yumurta üretimi kış aylarında yavaşlar. Tavukların bu aylarda yumurta bırakmaya devam etmesini istiyorsan, eklenen protein onları kış boyunca birkaç yumurta bırakmaya teşvik edebilir.

 • Düzenli tavuk yeminden kaliteli kuş yemlerine geçmeyi deneyin. Bu tür gıdalar genellikle ekstra protein içerir.
 • Eğer bir kediniz varsa, tavuklarınızın diyetine bir miktar kedi maması eklemeyi deneyin. Kedi maması, protein bakımından zengindir ve tavuklarda ılımlılık için güvenlidir. Sadece kedinin tavuk kümesine giremediğinden emin ol.

Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?

Tavuklarınızı ekstra yapraklı yeşil sebzelerle besleyin. Kendi mutfağınızdaki yapraklı yeşillikleri kış aylarında tavuklarınızın diyetine eklemek iyi bir fikir. Kış muhtemelen tavuk kümenizin yakınındaki doğal bitkilerin çoğunu öldürecektir, bu nedenle tavukların diyetini yeşil yapraklı sebzelerle tamamlamanız gerekecektir.

 • Lahana, pazı ve buna benzer yeşillikler, tavuklar için çok gerekli besinleri sağlar.
 • Çok az besin değerine sahip olduğu için maruldan kaçının.

Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?Kışın beslenirken yalak kullandığınızdan emin olun. Kış aylarında topakları yere serperek tavukları beslemeyin. Bu, tavuklarınız için güvenli değildir ve gıda kontaminasyonuyla sonuçlanabilir. Zaten tavuklarınız için bir yalağınız yoksa, bir mağazadan satın alın ve kış aylarında tavuklarınızı beslemek için kullanın.

 • Zemin donarsa toprağa atıldığında topaklar ıslanacaktır. Tavukların soggy peletleri yememesi olası değildir.
 • Yalakları yemlikleri tavuklara yedirdiğiniz yerleri temizlemeniz iyi olacaktır. Bu, yiyeceklerin kokusu nedeniyle tavuk kümesine giren sıçanların ve diğer yırtıcıların olasılığını azaltır.

Fare ve sıçanları kümesten uzak tutmak için ekstra yiyecekleri güvenli bir şekilde saklayın. Sıçanlar ve fareler, kışın sıcak yerlere girmeye eğilimlidir. Yiyecekleri koklayabilirlerse, bir tavuk kümesine girme olasılıkları çok daha yüksektir.

 • Yiyecekleri asla bir torbada saklamayın. Bu sadece fareleri çekmez, tavuklarınız torbaları yırta bilir.
 • Bunun yerine, yiyecek torbalarını saklamak için eski bir çöp tenekesi gibi bir kapaklı metal bir kap kullanın. Bir garajınız varsa, yemeği burada saklamak isteyebilirsiniz, bu yüzden tavuk kümenizden tamamen uzak kalacaksınız.

Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?

Tavuk kümesinin koşusuna bir “yeşilik” asın. Yeşil bir sebze tavuklara, kış aylarında gelişmek için ihtiyaç duydukları vitaminler açısından zengin olan bir şeyler atıştırmak için bir şeyler verecektir. Eğer onu asarsanız, topraktan çıkacak ve tavuklar için çok soğuk ve ıslak olmayacak.


Tavuklarınızın uygun şekilde nemlendiğinden emin olun. 
Kış aylarında tavuklar için önemli olan tek şey yemek değildir. Kuşların yeterli su aldığından emin olmak istiyorsun. Tavuklarınızın her zaman suya erişebildiğinden ve kasenin donmadığından emin olmak için önlem aldığınızdan emin olun.

 • Çoğu evcil hayvan mağazasında bulabileceğiniz ısıtmalı bir su kabı kullanabilirsiniz.  Ayrıca, tavuklarınızı her kontrol ettiğinizde suyu da kontrol etmelisiniz. Donmuşsa veya rüzgârla devrilmişse, temiz su ile değiştirin.

Kış aylarında tavuklar nasıl beslenir?

Tavuklarınızın suyuna takviye eklemeyi düşünün. Kümes hayvanlarının kışı ve tüyleri için ihtiyaç duydukları vitaminleri artırmasına yardımcı olabileceğinden, tavukların suyuna kışın eklenmesi yararlı olabilir. Artık sebze stokunu kullanabilir, suya kuru otlar ekleyebilir veya tavuklarınızın suyuna ekleyebileceğiniz herhangi bir besin takviyesi hakkında veterinerinize danışa bilirsiniz.


Hastalık belirtileri için izleyin. 
Uygun bakım ile, tavuklar kış aylarında bile gelişmelidir. Ancak, hastalık belirtileri için bir göz atın. Tavuklar kış aylarında soğuk algınlığı veya flus alabilir.

 • Hışıltılı ya da öksürükle birlikte ağır ya da iştahlı nefes almayı dinleyin.
 • Hareket halindeki değişiklikleri izlemek, kireçlemek gibi.
 • Ayrıca yiyecek tüketimi ve su tüketimi kayıtlarını tutmalısınız. Kuşlarınız aniden daha az yiyecek ya da su tüketiyorsa, bir ya da tümü hasta olabilir.

 


Kuşların kışın hastalanırsa bir veterinere baktırın. 
Tavuklarınızdan biri hastalanırsa, onu sürüden çıkarın ve bölgenizdeki bir veterinere başvurun. Hastalığın diğer kuşlara yayılmasını istemezsiniz. Hasta bir tavuğu karantinaya almak ve hastalık geçene kadar antibiyotik vermek zorunda kalabilirsiniz.

Yorum yapın