Köy Tavuğu Günde Kaç Yumurta Verir?

Bir tavuğun yumurtalama dönemi ve yumurta verimi her daim merak edilen bir konudur. Tavuklar doğası gereği yetişkinliğe ulaştıktan sonra belirli aralıklar ile yumurta vermeye başlar. Üreticileri memnun eden ve kâra geçiren bu durum neticesinde yıl bazında bir tavuğun ne kadar yumurta verdiği hesaplanır. Tavuklarda yumurta verimi cinse ve yetişme özellikleri göre değişir. Bazı tavuklar yıl bazında daha düşük yumurta performansına sahip olurken bazı ırklar yumurtlama konusunda geçekten marifetlidir ve hemen her günü yumurtlayarak geçirir. Yetiştiriciler yetiştirme amacına en uygun tavuk ırkını tercih ederek eğer yumurtasını almak için yetiştiriyorsa yumurta verimi yüksek olan türler arasından tercihini yapabilir. Köy tavuğu günde kaç yumurta verir bu konuda birçok yeni girişimcinin araştırdığı konular arasında yer alır.

Köy tavuğu günde kaç yumurta verir konusunda birçok farklı sayıdan bahsetmek ve yorumda bulunmak mümkündür. Hatta bu konu ile ilgili şehir efsanesi olarak adlandırılan sayısız duyum da yer almaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde özetlenebilir;

  • Bazı tavuk ırkları günde 2 kez yumurtlar.
  • Tavuk çiftliklerinde geçe boyunca lambalar açık durur. Bu durum tavukların gece de yumurta vermesini sağlar.
  • Tavuklara ilaç verildiğinde günde 2 yumurta almak mümkün olur.

Bu konuların hepsi gerçek dışıdır. Sadece bir söylentiden ibaret olan bu bilgilerin yanlış olduğu ise genetik sonuçlara dayanılarak ispatlanır. Tavukların belirli bir yapıları vardır bu yapılar müsaade ettiği müddetçe tavuklar yumurta vermeye devam eder. Herhangi ilaç takviyesi ya da aydınlatma sistemi yardımı ile tavuğun normalden daha fazla yumurtlamasını sağlamak mümkün değildir.

Köy Tavuğu Günde Kaç Yumurta Verir?

Tavuk Kaç Saatte Yumurtlar?

Köy tavuğu günde kaç yumurta verir sorusuna bilimsel verilere dayanarak cevap vermek gerekirse, tavukların yumurtlama süreci şu aşamalar ile açıklanabilir;

  • Her tavukta ortalama 2000- 4000 adet küçük yumurtalık bulunur. Bu yapı bir üzüm salkımını andırır.
  • Bu yumurtalar kılcal kan damarlar ağı ile birbirine bağlıdır ve bir zar kese içerisinde durur. Yumurtaların bu hali folikül olarak adlandırılır.
  • Bu foliküller uygun boyuta ulaştığında bu gruptan koparak ayrılır ve büyümeyi sürdürür.
  • Yeterli büyüklüğe ulaştığı durumda da gelişimini tamamlamak üzere yumurta kanalına düşer.
  • Tavuklarda bulunan yumurta kanalı yaklaşık olarak 75 cm uzunluktadır. Ayrıca 5 farklı bölümden oluşur. Yumurtanın bu kanaldan geçerek kanalın sonunda dışarı çıkması ile de yumurtlama işlemi gerçekleşmiş olur.

Köy tavuğu günde kaç yumurta verir sorusuna burada verilebilecek yanıt hem tavuğun bünyesi hem de yumurtanın gelişim süresine göre şeklinde olabilir. Bu nedenle her tavuk ırkının yumurtlama sayısı farklıdır. Kimi tavuk ırklarında yumurtlama dönemi hızlı ilerler ve bütün foliküller verimlidir. Bu durum sonucunda yumurtlama hızlı gerçekleşir. Kimi ırklarda ise yumurtlama evresi daha ağır ilerlediğinden, yıl genelinde elde edilen yumurta sayısı düşük olur.

Tipik Bir Tavuk Her Hafta Kaç Yumurta Yumurtlar?

Köy tavuğu günde kaç yumurta verir sorusuna yanıt arayan kullanıcılar birçok tavuk ırkının normal şartlarda en az 2 günde 1 yumurta alabileceği sonucuna ulaşır. Bir yumurtanın normal zamanda oluşma süresi 24 saat ile 36 saat aralığıdır. Oluşum süresinin 24 saat ile başlaması bir tavuğun günlük yumurtlayacağı anlamına gelmez. Bu durum tavukların bakımları ve ortam koşulları ile de doğrudan ilgilidir. Köy tavuğu günde kaç yumurta verir konusunda araştırma yapan yetiştiriciler tavukların yetiştirilme koşulları hakkında da bilgi alarak daha doğru bilgilere sahip olabilir.

Yorum yapın