Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Tek başınıza Kuluçka Makinesi yapabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda detaylı bir anlatım.

Bir süredir tavuk yetiştiriyorsanız artık civciv çıkarmayı düşünüyor olabilirsiniz. Kendiniz ya da çocuklarınızla çok eğlenceli bir sürece girebilirsiniz. Elinizde birkaç tavuk ve horoz yoksa başka bir tavuk yetiştiricisinden yumurta alabilirsiniz.

Kendi el yapımı makinenizden civcivler almak muhteşem bir tecrübe ve heyecan olacaktır. Bunun için bir makine inşa ediyoruz. Bu makinemizin dış tabanı ahşaptan olsa da içeriği köpükten olacaktır.

Kuluçka Makinesi Nasıl Çalışır

Bir kuluçka makinesinin amacı her zaman 37.5-38 Derece sıcaklığı korumaktır. Burada hareketsiz bir kuluçka makinesi inşa ediyoruz havayı dolaştırmak için bir fan yok. Ayrıca içerideki nem düzeyini de %50-60 Arasında tutmanızda önemli bir durumdur.

Makineniz çok kurursa yumurtalar çıkmayabilir. Makine içindeki nem olayını ayarlayamıyorsanız içerisine bir kap koyabilirsiniz. Kapın içine ise bir sünger ekleyerek nemi daha dengeli bir hale dönüştürebilirsiniz.

İlk 18 Gün boyunca yumurtalarınız günlük olarak 2 kez çevrilmeli bir sabah bir akşam çevirebilirsiniz. Son olarak yumurtalara x işaretleri koyarak ters düz ettiğinizde karıştırmamanızı sağlar. Son 3 gün kala ise yumurtaları kesinlikle kıpırdatmayın.

Neye İhtiyacınız Olacak?

Kesim Listesi

2 Adet 28 x 40 cm kontrplak parçası, ½ cm kalınlığında (dış kasa)

2 Adet 28 x 69 cm kontrplak parçası, 1⁄2 cm kalınlığında (dış kasa uzun kenarları)

1 Adet 40 x 68 Cm kontrplak parçası, dış alt tabaka.

Parça Listesi

Yaptığımız tahta kalıbın içine köpük soğutucu ekleme

Plastik Işık Fikstür

İki Adet Vida

Işık Fikstürü Konut Kutusu

İki Vida Daha

Topraklamalı elektrik güç kablosu

40 Watt ampul

Elektrikli su ısıtıcısı termostat anahtarı.

Dijital termometre

Cam parçası

Kutuya uygun alüminyum fırın tepsi

Soğutma rafı

Küçük Havlu

Ahşap Tutkalı

Tırnaklar

Araç Gereçler Listesi

Çekim

Metre

Kalem

Matkap

Ahşap Delici matkap Ucu

Ahşap Parçası

Tornavida

Şeffaf Bant

Tırtıklı Bıçak

Tıraş Bıçağı

Tel Kesiciler

Aşama 1

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Ahşap tutkalı ve çivi kullanarak, üstü açık şekilde küp oluşturun. Kısa ve uzun kenarları başta kesip hazırladığımız kontrplak parçalarıyla halledin.

 

Adım 2

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Ardından, soğutucuda birkaç işlem yapmalıyız. Ampulü takacağımız duy yatağını hazırlayalım dikkatlice arka kısımdan bir kalem yardımı ile delik açalım. Ampul duyumuzu yerleştirin kablo çıkışı için arka kısımdan delik açmayı da ihmal etmeyin. Sonra duy yatağını sabitleyin…

 

Aşama 3

Kapak üzerine cam için bir oyuk oluşturun. Bu camdan içerideki nemi ısıyı ve yumurtalarınızı görebileceksiniz. Camı sabitlemek için bir bant kullanabilirsiniz.

Adım 4

Yumurta içindeki civcivler nefes alırlar bunun için havalandırma eklemek önemli bir husustur. Köpük kutunun bir tarafından dikkatlice 3,4 cm delikler delin. Ayrıca ahşap kasaya da delikler açmalı unutmayın. Havalandırma delikleriniz en azından 3,4 tane olması iyidir.

Adım 5

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Şimdi ışık için gerekli duy yatağımızı yapmalıyız bir tıraş bıçağı yardımı ile oyuk oluşturabilirsiniz. Gerekli kabloları duy yatağından geçirin ve gerekli düzenlemeleri yapın. Kablolarınızı doğru bağladığınızdan emin olun.

Adım 6

Termostat anahtarını ampulün yakınındaki bir yere soğutucu duvarına takın. (Plastik köpüğün içine vidaladık, ancak bant veya yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.) Beyaz kabloyu termostat vidalarından birine takın ve ardından diğer vidayı sabitleme kutusuna bağlamak için kalan topraklama telini kullanın.

Adım 7

Siyah kabloyu ışık fikstüründeki pirinç vidaya, diğer kabloyu gümüşe takın. Işık fikstürünü muhafaza kutusuna vidalayın ve ısı kaynağınız olarak hizmet edecek 40 watt’lık bir ampulü takın.

Adım 8

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Makineye nem eklemek için basit bir su kaynağına ihtiyacınız olacak. Tek kullanımlık bir alüminyum fırın tepsisi olabilir, ancak hemen hemen her kabı kullanabilirsiniz. Ayrıca yumurtaları yerleştirmek için bir yere ihtiyacınız olacak sıcak tencereleri koyduğunuz soğutmak için kullanılan yüksek soğutma rafları işinizi görebilir. Yumurtalarınızın yuvarlanmasını önlemek için tedbirlerde almayı unutmayın.

Adım 9

Kuluçka Makinesi Nasıl Yapılır?

Son adımımızda artık makineniz hazır makinenizin kapağını açarak doğru olup olmadığından emin olun. Makinenizi en azından 1,2 gün çalıştırarak durumu gözlemleyin eyer her şey yolunda gidiyor ise yumurtalarınızı yükleyebilirsiniz.

Makinenizde Değişiklikler Yapabilirsiniz

Bu tarifler hareketsiz bir makine içindir (yani, fansız makine) içindir, ancak hava sirkülasyonu için bir fan eklemek için planınızı değiştirebilirsiniz. Birçok kişi, eski bir bilgisayarda kullanılan basit bir 12 voltluk soğutma fanını kullanabiliyor. Bunu yapmaya karar verirseniz, 12 voltluk bir DC dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır.

Su ısıtıcı termostatı harikadır, çünkü sürekli olarak ortam hava sıcaklığını ölçer ve anahtarla ayarlanabilen hedef sıcaklığı korumak için gerektiğinde ampulü otomatik olarak açar veya kapatır. Sıcaklık değerlerini ayarlayıp otomatik sistem için internette rahatça bulabileceğiniz ısı ölçerler vardır.

Yorumlar (1 Yorum)
Samet Cevapla
- 12:09

Çok güzel olmuş videosunuda bekleriz
Insta: samett_7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara