Kuluçka Makinesi Nedir? Kuluçka Makinesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hobi olarak yumurta yetiştiriciliği başta olmak üzere ticari işletmelerin en büyük ekipmanları arasında Kuluçka makinesi yer aldığını söyleyebiliriz. Bu makinelerin doğru kullanılması durumunda üretimlerin kat ve kat arttığını, doğru kullanılmaması durumunda kişi ya da şirketlere büyük zararlar meydana getirdiğini belirtmek istiyoruz. Ev tipi küçük makinelerin performans açısından istenilenleri karşılayamadığını bu nedenle hobi amaç dışında kullanılmaması gerektiği ifade edilmektedir. Dünyanın en pahalı Kuluçka Makinesi ne olsa eğer bu makineler hakkında bilginiz ve tecrübeniz yok ise eldeki makineyi doğru kullanamayacağınızı bu nedenle üretim merkeziniz için felaketle sonuçlanabilecek işlemlere neden olabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Bu konu hakkındaki en detaylı bilgilerden bahsedecek olursak;

Kuluçka Makinesi için birçok kişi en önemli etmenin döllü yumurta olduğunu düşünmektedirler. Ne kadar doğru olsa da bu makinede her şey yumurta üzerine kurulmamıştır. İkinci aşama olan embriyo gelişiminin sıkıntısız olması makinenin vazifeleri arasında yer almaktadır. Bu makineler için dikkat edilmesi gereken en önemli hususun civcivlerin yumurtalardan canlı olarak çıkması gerektiğidir. Makine kullanımı konusunda uyulması gereken bazı kuralların bazı hassasiyetlerin olduğu belirtilmektedir. Bu kural ve hassasiyetleri göz ardı eden kişilerin büyük yatırımlar yaparak sonuçlarını beklediği civcivlerin ölümlerine neden olabileceklerini belirtmek istiyoruz. Yetiştiriciler, kümeslerinde olduğu gibi kullandıkları bu tarz makinelerin de temizliğine dikkat etmeli, steril olmasına dikkat ederek hem kullanımdan önce hem de kullanımdan sonra temizlemeye önem göstermelidir.

Kuluçka Makinesi oldukça önemli bir kom içerisinde bulundurulmalıdır. Makinenin bulunduğu ortam kesinlikle temiz hava ile donatılmış, güneş ışığından arındırılmış, cereyan denilen ani hava değişikliğinden uzak duracak alanlarda bulundurulmalıdır. Kuluçka Makinesi yanında ve çevresinde herhangi bir şekilde soba, klima, kalorifer peteği gibi ortam ısısına etki edecek nesneler kesinlikle bulundurulmamalıdır. Yumurtaların ısısı bilen kişiler tarafından ayarlanması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Sağlıklı bir gelişim sağlayabilmek için yumurtaları belirli aralıklarla çevirmek gerektiğini, bu oranın da uzmanlarca belirlenen sürelerce yapılması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Veterinerler bu makineyi nasıl kullanabileceğiniz hakkında tam bilgi veremeyebilirler. Daha çok bu alanda deneyimli üreticilerden destek almanızın en doğru karar olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

 

Yorum yapın