Kuluçka Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

Kuluçka makinesi alıp bir kaç civciv çıkarmak mı istiyorsun? O halde iyi oku… 🙂 

1. Kuluçka Makinesi Alırken

Makine seçiminde makinenin sıcaklık değerlerini ve nem değerlerini doğru gösterdiğinden emin olun. Makinenin havalandırma deliklerini dikkatle inceleyin işten anlamayan makine üreticileri baştan savma yaparlar, dikkatinizi çekecektir. Makinenin pervane dönüşünü kontrol edin, dalgalı çalışan makineleri almayın. Makinenin kullandığı ısıtıcıyı kontrol edin yavaş ısıtan ve değerleri koruyabilecek ısıtıcılar tercih edin. Makinede kullanılan malzemelere önem gösterin plastik aksamlı makineler her zaman sorundur. Satıcılara yüzde kaç çıkım var diye sormayın! Soracağınız soru şu olsun: Çıkım videonuz var mı? Makine kalibrasyonu yapılmış mı? Bana makineyi nasıl kullanacağımı gösterebilir misiniz? Bu sorulara cevap veremeyen satıcılara güvenmeyin.

Son olarak alacağınız makinelerinin ısıtıcılarına dikkat edin genelde hareketli nem ve ısı ölçme cihazlı makineleri tercih edin. Genel olarak en üste ve en altta sıcaklık değişkendir yumurtalara yakın olan ölçme cihazları daha net sonuçlar oluşturur.

2. İstediğiniz Kaç Piliç Kaç Civciv –

Kaç tane civciviniz olmasını planlıyorsun? Yıllık olarak ne kadar civciv çıkarmayı planlıyorsunuz? Hobi amaçlı bir kaç civciv olsun onlarla takılayım diye düşünüyorsanız. Kubbe şeklindeki bu makineler masanıza veya tezgahınıza oldukça uyumlu ve tipik olarak yedi yumurta kapasitesine sahiptir. Mini kuluçka makineleri ucuzdur ve yaygın olarak yeni tavuk sahipleri ve özellikle de çocukları olan ebeveynler için mükemmel ve anlaşılması kolay birkaç kontrol sunar. Mini kuluçka makinelerini N11 gibi mağazalarda ve Hepsibura’da gibi mağazalarda kolayca bulabilirsiniz ayrıca doğrudan üretici web sitelerinden temin edilebilir.

Brinsea tabletop mini incubator

Her yıl çok fazla civciv planlıyorsanız veya kendiniz ile aileniz ve arkadaşlarınızla (hatta müşterileriniz için bile) yumurtadan civciv çıkarmayı planlıyorsanız, mini bir makineden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Kaç yumurta koymayı düşündüğünüzü değerlendirin ve buna göre daha büyük bir makine seçin. Küçük bir makine 10 ila 14 yumurta alırken, Büyük ve standart kuluçka makineleri 50,100,250 gibi bir iki düzüne yumurta alabilir. Bu makineler ile büyük sürüler kurabilir satış dahi yapabilirsiniz.

Büyük makine

3. Hangi Marka Kuluçka Makinesi

Aslında sizlere bir markadan bahsetmem çok doğru olmayacaktır. Çünkü her markanın kendince iyi ve kötü yanları vardır. Bununla birlikte profesyonel makine ve hobi makine olarak 2 kategoriye ayırabiliriz. Profesyonel makineler adından da anlaşıldığı gibi büyük kapasiteli ve bütün işi kendi yapan makineler. Kendinden su depoları ve kendinden otomatik nem ölçekleri gibi bir çok özelliğe sahip olan bu makineler için yapmanız gereken tek şey yumurtaları dizmek ve 21. gün sonunda civcivleri almak, bu kadar basit…

Bu makineler arasında bir marka yarışına girerseniz ismini ünlendirmiş markaların makinelerini almak zorunda kalabilirsiniz. Unutmayın ki marka reklamla olur. Forumlarda görebileceğiniz markaların büyük bölümü sırf konuşulduğu için fiyatlarını yüksek tutmaktadır. Bu nedenle biz hobidaşlar oldukça kararsız kalarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Profesyonel makinelerin genelinin tasarımları da dahil olmak üzere aynıdır. Çalışma prensipleri çıkım oranlar birbirine çok yakındır. Aslında Profesyonel bir makine alırken dikkat etmeniz tek gereken şey firmanın ilgisidir. Sizinle olan iletişimleri mallarının arkalarında duruşları gibi etkenlerin çok büyük önemi vardır. Çünkü her makinede olduğu gibi fabrika çıkışlı kalibrasyon ayarları yapılarak gönderilen makineler uzun süre kullanımdan sonra gine aynı ayarlara ihtiyaç duyarlar bu durumda firma ilgisiz olursa işiniz bir hayli zor olacaktır.

O nedenle hangi marka değilde hangi üretici diye sorulmalıdır. Bir firma olması önemli değil şahıs bile olabilir. Yeter ki ilgili olsun… 🙂 Aslında makinede en önemli ve anlaşılmayan husus hobi amaçlı olan plastik aksamlı makinelerdir. Eyer üretim çok yapmayı düşünmüyor ve kendinizce hobi olsun diye uğraşacağınız bir şeyler arıyorsanız. Yapmanız gereken her hangi bir markanın makinesini almaktır. Çünkü hangi marka olursa olsun hobi amaçlı olan makinelerin bir çoğu aynı performansı sağlayacaktır. Çünkü bu tarz plastik aksamlı makinelerin hepsinin kökeninde çin var. Onuda geçtim ortama, duruma göre çıkım değişir. Bir bakasınız yüzde yüz, bir bakmışsınız yüzde otuz ve bir bakmışsınız yüzde seksen gibi oranlara sahip olan bu ürünlerimizin kalibrasyon ayarları da çok değişkendir. Bu nedenle neden diye sormayın, markada sormayın 🙂 Sizin için hangisi iyiyse ona karar verin.

4. Kuluçka süresi ve dikkat edilmesi gereken şeyler

Kuluçka süresinden bahsedelim 21 gün çıkım süresinde yapmanız gereken tek şey her gün makineyi kontrol etmeniz olacaktır. Kontrollerde yapmanız gerekenler. İçerideki havanın pisliği ve toz oranını gözlemleyin havada olan tozlar yumurta gözeneklerini kapayarak içeride bulunan embriyonların ölmesine sebebiyet verebilmektedir. Pislik derken de kastettiğim şey çürümüş bir yumurtanın dışarı bırakacağı gaz bu durumda havasızlığa sebebiyet verebilir. Bu süreçte nem ve sıcaklık dereceleri makineye göre değişir o nedenle makineyi satın aldığınız firma ile görüşmeniz gerek. Diyelim ki elektrik kesildi ne yaparsınız? Yapmanız gereken acilen gidip makinenin kapağını açmak bunu yaparak içeride pis havanın yani karbondioksidin dışarı çıkmasını sağlamanız gerek. Bunu yapmayarak üzerine birde battaniye atarsanız hayvanlar ölür. Merak etmeyin 3,4 Saate kadar dayanabilirler. Ama makine kapağını tam açmayın ilk aşamada tam açarak havanı boşaltın sonra yarım bırakın. Ve acilen elektriğin çözümünü bulun. Şunu da eklemem gerek profesyonel bir makinede de oldukça kötü çıkımlar alabilirsiniz. Bu suçun hepsini firmaya yıkamazsınız. Makineyi soğuk bir yerde çalışması için bırakırsanız kendini ısıtamaz ve sorun yaşar. Yada havasız bir yerde bırakırsanız aynı şeyi yaşarsınız. Su koymazsanız. Kontrol etmezseniz siz de suçlusunuz.

 

Yorum yapın