Kuluçkalık Yumurta Seçilmesi ve Saklanması

KULUÇKALIK YUMURTA

Her yıl belki de sürekli civciv çıkaran arkadaşların sıkça sordukları bir durum. Kuluçkalık yumurta nasıl olmalı? Kuluçkada başarıyı artıra bilmek için kuluçkalık yumurtaların dış yüzeyi temiz ve pürüzsüz bir yapıya sahip olmalı anlayacağınız kusursuz bir biçimde olmalı tabi bu yumurtaların dölü olması da bir o kadar önemlidir. En azında döl oranının yüksek olması için sürüde yeterince horoz olmalı. Horoz sayısı ağır cinslerde genelde 10 tavuğa 1 Horoz yeterken hafif ırklarda 15 tavuğa bir horoz yeterli olacaktır.
Tabi bu durum değişkenlik göstere bilir 2 Horozda barındıra bilirsiniz. 10- 15 arası tavuk için tam anlamıyla sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Kümes ortamlarında 2 yaşını geçmiş horozlar kesime gönderilerek alttan gelen geç horozlara öncelik verilir bu durum kuluçkalık yumurta veriminizi daha iyi şekilde arttırmanıza olanak sağlayacaktır.
En önemli faktörleri de unutmayalım kuluçkalık yumurtaların iyi ve kaliteli olması için tavuklarınızın kaliteli bir ortamda beslenmesi önemlidir. Kümesin havası, suyun kalitesi ve yem kalitesi gibi unsurlarda etki etmektedir. Günlük olarak yumurtaları toplama şekliniz zaman aralığınız. Önerimiz günlük yumurta alınmasıdır. Aynı zamanda depolama alanınızda bu faktörler arasında önemli bir rol oynamaktadır.
ANLATILAN KOŞULLARI SAĞLADIKTAN SONRA BİR SONRAKİ AŞAMAYA GEÇE BİLİRİZ…

YouTube video

KULUÇKALIK YUMURTA SEÇİLMESİ VE SAKLANMASI

Yumurta seçimleri her zaman tartışılmış bir konudur. İşte bu gün biz kuluçkalık yumurta seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerek neler yapmamız gerek onlara değineceğiz ve bu konuya bir nokta koyacağız. Kuluçkalık yumurta seçimlerinde öncelikle yumurtamızın sağlam, temiz ve hasarsız olmasına dikkat etmeli 14 günden fazla eski olmaması gereken yumurtalarımızı gönül rahatlığıyla kuluçkaya hazır ede biliriz. Tabi bu 14 gün boyunca yumurtalarımızı sakladığımız depo koşulları da verim oranında önemli rol oynamaktadır. Kapalı bir alan havalandırıla bilecek bir alan 12-14 *C sıcaklıkta bir ortam %70-75 arası bir nem oranı olması gereken bir depolama alanı işte bu alandaki yumurta çıkım oranlarınız daha da artacaktır. Eyer kafanızdaki yumurta sayısına ulaşamadıysanız 14 günden eski olan yumurtalarımızı da kullana biliriz.
Fakat eski olan yumurtalar nem kaybı yaşarlar. Bunu da onlara geri kazandırmak için 36-38 C sıcaklıktaki bir suya doldurup 3 saat beklettikten sonra kuluçkaya kata bilirsiniz. Tabi bu yöntem kesin bir sonuç veremeye bilir. Ama işe yarar bir yöntemdir… Deneye bilirsiniz…
Son olarak yumurtaları kuluçkaya koymadan önce yumurtaları kontrol edelim bir yumurta lambası yardımıyla yumurtada çatlak var mı? Yumurtada hava keseleri iyi ve doğru yerler demiler. Yumurta içinde bozulma kan patlaması sarı dağılması gibi durumlar söz konusu mu? Lamba yardımıyla bunlara bakmayı ihmal etmeyin bu faktörler kuluçka için önemli faktörlerdir.

Yorum yapın