Tavuklar
TAVUK KÜMESİ YAPIMI (Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı)

TAVUK KÜMESİ YAPIMI (Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı)

Tavuk kümeslerinde en önemli madde her zamanki gibi kuruluktur. Bunun için ise kümes yapımında bu unsur göz önüne alınarak tasarım yapılmalıdır. Temeli atacağımız bölgeyi iyi seçmeli temel bölümünü 60 cm kadar eşe bilir veya da doğal olarak bırakabilirsiniz. Her daim kümes tabanı doğal zemine 20-30 cm yüksekte olmalı bunun nedeni ise kuru bir zemin oluşturmaktır. Kümes yapımında ise küçükte olsa bir eğim vererek kümes içerisindeki sıvı nem vb. durumlarda bir akıntı kanalı yardımıyla dışa aktarılmalıdır.

Kümes yapımımız sırasında şu koşulları izleye bilirsiniz. Ayırdığınız bölgenin temel kısmı 35-60 cm eşilir sonra temele mıcır doldurulur mıcır üzerine de beton atılarak kümes tabanı tamamlanır. Yada temele mıcır doldurulur üzerine toprak atılarak düz bir zemin oluşturulur 30 cm zeminden yüksek olmak şartıyla tuğla yada tahtalarla duvarlar örülmeye başlar. Zemin sizin tercihinize kalmıştır. Ya beton Ya Toprak Duvarlarda aynı şekilde tercihinize kalmıştır.

Ahşap yada tuğla konuyu biraz açalım: Zemin toprak olur ise kümesiniz bir o kadar zemin taraftan hava alacaktır. Bu durumda kümes sağlığı için güzel bir durum gelen hava ile birlikte kümes zemini kuru kalacaktır. Fakat temizliğim-izle bunla birlikte zor bir hal alacaktır.

TAVUK KÜMESİ YAPIMI (Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı)

Aynı zamanda haşereler içinde uygun bir ortam oluşturmuş olacağız anlayacağınız faydalı ama bir o kadarda sıkıntılı bir durum benim önerim beton olmasıdır masraflı ama rahat anlattığım şekilde bir tasarım yaptığınız taktirde havalandırma konusunu da sağlayacağız zemine beton atarsak temizliğimiz ve dezenfekten yapmamız kolay olacaktır. Belki biraz nem sıkıntısı yaşaya biliriz bu durumuda şöyle çözüyoruz temel atarken mıcır bölümünden beton attığımız bölüme doğru küçük borucuklar yardımıyla temelden havalandırma sağlaya biliriz. Son olarak havalandırmaların başlarını da ince ağızlı sinek toruyla kaparak temizlik esnasında boruları tıkamamış oluruz.

Böylece kümes içerisin temelden de hava alacaktır ve kuru bir ortam oluşmasında yardımcı olacaktır. Yukarıdaki resimler yani kümes planımızda gayet açıklayıcı bir şekilde mevcuttur örnek alarak ona göre tasarımlar yapa bilirsiniz. Duvarların ahşap yada tuğla olması neyi fark ettirir tuğla kendinden ısı yalıtımlıdır yaz kış için iyi bir malzemedir. Ahşap ise ucuz masrafsız fakat ısı yalıtımı olmadığı gibi ömrüde az olacaktır. Son olarak ahşap yada tuğla duvarlarınızı mevsim değişimlerinde kireç yardımıyla badana yapmayı unutmayın haşere ve daha fazlası için en kolay ve basit yönüdür tabi birkaç badana sonrası tabaka kalınlaşacaktır bu durumda kazıyarak sıfırdan yapmanızı öneririz içerideki gaz ve havanın dışarı çıkması önemli bir unsurdur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara