Kümes Hayvanlarının Sağlık Açısından Denetimi Nasıl Yapılır?

Kümes hayvanlarının çoğu neredeyse hepsi sağlık ve bakım açısından hassas canlılardır. Bu yüzden de bu canlıları beslerken ve bakımlarını yaparken son derece dikkatli ve hassas olunmalıdır. Bunun yanında küçükbaş hayvanlar, birçok yabani hayvan ile saldırıya uğrayabilecekleri için de bu hayvanların güvenlikleri yani kümesleri son derece sağlam olmalıdır. Bunun dışında da kümes hayvanlarının bir çoğu kışın soğuk havalara karşı oldukça dayanıksız bir vücut sistemleri vardır. Bu yüzden de kümes hayvanlarının sağlık kontrol ve bakımları kış aylarında diğer aylara kıyasla bir tık daha önemlidir ve dikkatli yapılmalıdır. Kış aylarında başta ısı ve besinleri olmak üzere birçok denetim özenle yapılmalıdır. Peki, kümes hayvanlarının sağlık açısından denetimi nasıl yapılır?

Kümes Hayvanlarının Kışın Sağlığı Nasıl Denetlenmelidir?

Kümes hayvanlarının sağlığı, kışın daha çok bozulmakta ve kış aylarında daha kolay hasta olabilmektelerdir. Bu nedenle kışın kümes hayvanlarına oldukça fazla dikkat edilmelidir. Hastalık gibi faktörleri önlemek için başta kış aylarında hayvanların kümesine bir ampul ekleyerek onların kışın sıcak kalmaları sağlanabilir. Bunun yanında kümes hayvanlarının kışın beslenmeleri de oldukça önemlidir. Kümes hayvanlarının yemleri, kış aylarında daha besleyici olanlardan seçilmeli ve istenirse hayvanların sularına bir miktar pekmez eklenebilir. Eklenen pekmez, hayvanları ısıtacak ve hastalıklara karşı koruyacaktır. Bununla birlikte kışın birçok yağmur, kar gibi doğa olayı olacağı için hayvanların kümesleri bu durumlara karşı sağlam olmalıdır.kumes hayvanlarinin saglik acisindan denetimi nasil yapilir

Kümes Hayvanlarının Yiyecek ve İçecekleri Nasıl Olmalıdır?

Kümes hayvanlarının sindirim sistemleri ve organları oldukça zayıf olduğundan bu hayvanları beslerken dikkatli besinler seçilerek beslenmelidir. Bu besinler, kümes hayvanı yemleri satan yerlerden edinilebilir. Kümes hayvanlarını beslerken besleyici ve doyurucu yemler seçmek çok önemlidir. Ayrıca bu hayvanlara su verirken suyun içerisine kümes hayvanına göre güç verici veya pekmez ilave etmek. Onların yararına olacaktır.

Kümes Hayvanlarına Takviyeler Vermek

Bu tür kümeste yetişen hayvanlara takviye gıdalar vermek onları hastalıklardan koruyacağı gibi aynı zamanda güçlendirecektir de. Bununla birlikte bu gıdalar yemler ile birlikte verilerek de hayvanlar beslenebilir.

Yorum yapın