Tavuklar

KÜMESİ SANSARDAN NASIL KORURUZ? ( Gelincik )

SANSARDAN KORUNMA YOLLARI

Yetiştiricilerin başlıca düşmanı sansar diğer adı ile gelincik bu ezeli rakip tavukların ve kanatlı ailesinin baş düşmanıdır. Sansar saldırıları diğer vahşi hayvanlara göre daha ayırt edici özellik taşır bir kümese girdiğinizde yerde kopmuş kafalar kafası olmayan tavuklar gördüğünüzde bunun bir sansar olduğunu hemen anlaya bilirsiniz. Çünkü böyle bir saldırı vahşice bir vampir saldırısını tek bir hayvan yapa bilir oda sansardır. Hayvanların kanını içerek beslenen bu hayvanlar kedilere olan düşmanlıklarıyla da bilinmektedirler. Sansar fare kafasına andıran bir kafa yapısına ve sincap kuyruğunu andıran kuyruğuyla hızlı hareketleri ve tavırlarıyla çevik hareketleriyle muhteşem bir hayvandır. Geçmişte ve günümüzde de yer yer sansar derisiyle yapılmış atkılar ve benzeri ürünler mevcuttur. Çok güzel renklere sahip bu hayvanlar günümüzde en çok kümes hayvancılığı yapan kişiler tanımaktadırlar. 

Neyse ki gelelim asıl konumuza biz bu hayvandan nasıl korunuruz nasıl korunmalıyız. Öncelikle hayvanlarınızı tutacağınız yeri belirlemelisiniz. Nasıl bir ortam oluşturacağınız kaç adet hayvan bakacağınızı belirledikten sonra sizlere ne kadar yer gerekli bunun farkına ve fikrine vardıktan sonra kümes etrafını üzeride olmak üzere bir serçenin geçemeyeceği kadar küçük delikli bir tor tercih etmelisiniz sizlere tercihim yeşil kaplamalı torlar dır biraz pahalı fakat kaliteli ve uzun ömürlüdür.  Bu torla her yeri iyice kapaya bilirsiniz. Üstü olmak üzere alttan eşip girmelerine karşında tor çekerken torun 30 cm de toprağın altına gömülmesi önerilir ki eşinme sonunda tora karşı alsın hayvan ve ulaşamayacağını fark ettin aynı zamanda toru gömdüğünüz istikamet boyunca taç gibi sert büyük parçalar koyarsanız. Vahşi hayvanların sabrını o derece zorlarsınız. Diğer yandan sansar için bir köpeğin varlığı da işe yarışacaktır. Köpek olan bölgeye yaklaşamaz bir hav sesiyle uzaklaşacaktır. 

Unutmayın ki sansarlar kafaları sığdığı her yere gire bildikleriyle tanınmaktadırlar. Bunun için yeterince iyi bir şekilde her yer kontrol edilerek muhafaza edilmelidir. Yoksa ansızın hayvanlarınızın telef olduğunu göre bilirsiniz. Aynı zamanda kümes içerisinde İran Tavuğu besleye bilirsiniz. Bu tavuklar tehlikeli bir şey görünce siren gibi ötmeye başlarlar böylelikle gece saatleri bile olsa fark ederek olay yerine intikal ede bilirsiniz. Diğer açıdan sizlere en iyi önerim hayvanların gezinti ve yaşadıkları yeri tor yardımı ile güvene alın unutmayın vahşi bir hayvan sansar karnını doyurmak zorunda o bunun görevi yaşamak için yapması gereken bir şey anlamayacak bilmeyecektir. Yaptığının farkında olmayacaktır. Sizler tedbirinizi almanız gerek hayvanlarınıza bir şey olunca hayvanı suçlayamazsınız. 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara