Kümesteki Kırmızı Biti Nasıl Yok Ederiz?

Sürekli sorulan kümesteki kırmızı biti nasıl yok ederiz sorusunun cevabı artık çok basit. Günümüzde birçok insan kümes hayvanları besliyor ve bu hayvanlarla oldukça fazla vakit geçiriyor. Hayvanların bakımı ve temizliğiyle ilgilenen kişiler bazen bazı sorunlarla karşı karşıya gelebiliyor. Bu sorunlardan birisi de kırmızı bit sorunudur.

Kırmızı bit, yeri geldiğinde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor ve kişiler hayvanlarını kaybedebiliyor. Genellikle doğurganlık özelliği taşıyan kümes hayvanlarında bu bit çeşidi görülür. Bir diğer adıyla bir tür parazittir ve oldukça tehlikelidir. Üstelik yalnızca bir kümes hayvanında bulunması diğer hayvanlara da bulaşması için yeterlidir. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Kırmızı Biti Yok Etmek İçin

Kümesteki hayvanlar oluşan ve ölüm riski taşıyan kırmızı bitin ortadan kaldırılması gerekir. Aksi takdirde kümeste yer alan tüm hayvanlar önce hastalık kapacak ve sonrasında ölecektir.

Bu parazitten kurtulmak için;

  • Kümes temizliği yapılmalıdır
  • Hayvanlar gerekli kontrollerden geçmelidir
  • Paraziti ortadan kaldıracak temizlik ürünleri kullanılmalıdır
  • İlaçlamalar düzenli yapılmalıdır

Belirtilen bu kurtulma yolları kesinlikle yapılmalı ve hayvanların sağlığı korunmalıdır. Kırmızı bit sadece hayvanlarda üremez. Hayvanlardan insanlara geçmesi de olağan bir durumdur ve bu da insan hayatını tehlikeye sokacak ciddi bir durumdur. Bu yüzden bu unsurlara dikkat edilmesinde fayda vardır.

Kümes Temizliği

Hayvanlar her zaman için temiz alanlarda yaşamalıdır çünkü parazitler kirden ve pislikten meydana gelirler. Temizlik belirli aralıklarla yapılmalı ve hayvanların temiz bir ortamda yaşaması kesinleştirilmelidir. Kümeslerin temizliği yapılırken kullanılan kimyasal ilaçlara da dikkat edilmelidir. Bazı kimyasal ilaçlar hayvanların sağlığına ve bünyesine zarar verebilir.

Gerekli Kontroller Yapılmalı

Kümeste yaşayan canlılar için yapılması gereken bazı tetkikler vardır. Kırmızı bit canlı bir parazittir ve ne zaman ortaya çıkacağı belli değildir. Genellikle sağlıksız ve kirli ortamlar nedeniyle ortaya çıksa da başka canlılardan bulaşma olasılığı da yüksektir. Bu yüzden kümes hayvanlarının belirli aralıklarla kontrolden geçmesi gerekir. Böylelikle kırmızı bit tehlikesi ortaya çıkmışsa bu erken fark edilir ve gerekli çözümler aranır.

Kümesteki Kırmızı Bit
Kümesteki Kırmızı Bit

İlaçlamalar Yapılmalı

Hayvanların bulundukları ve yaşadıkları alanlar kire açık alanlardır. Her an bir yerden mikrop kapabilir ve hastalanabilirler. Kırmızı bit tehlikesi olan kümes hayvanları için uzmanlar tarafından geliştirilmiş ilaçlar vardır. Yine aynı şekilde uzmanların belirlediği aralıklarla bu ilaçlar kümes hayvanları üzerinde kullanılmalı ve sağlıkları garanti altına alınmalıdır.

Yorum yapın