MAKİNEDEN ÇIKAN CİVCİV GURK OLUR MU?

Evet kalıplaşmış bir düşünce ve yanlış bilinen doğru sanılan bilgiler içerisine gire bilecek bir konu Yıllardır sürekli aldığım bu soruya bir cevap vermem gerektiğini düşünerek artık bir nokta koymanın zamanı geldi dergibiyim evet artık açıklama yapıyorum ve bu yanlış bilginin önüne geçiyoruz. Böyle bir durum söz konusu bile değildir! Sırf makineden çıktı diye hayvanın gurk olmaması çok saçma değil mi?

Bu düşünce yapısının çıkış sebebi şudur: Günümüze denk gelen tavuk üretimi yapılan fabrikalar ve pazarlarda satılan sıkça alınan ve beslenen tavuklar arasında Lohman, Ataks ve Ligorin gibi ırklar vardır. Bu hayvanlara bakan kişilerin ortaya çıkardığı bir söylentidir. Bu hayvan ırklarının yumurtalarını bir gurk tavuğu da kuluçkaya yatarak çıkarsa bu hayvanlar gine gurk olmak için oldukça zorlanacaktırlar. Bu söylediğim hayvanların annelik iç güdüleri oldukça geridir. Kolay kolay gurk olup kuluçkaya yatmazlar çünkü bu hayvanlar. Yumurtlamaya programlanmıştır. Yumurta için üretilen bir ırk gurk olmaya yatkın değildir. Yanlış anlamayın gurk olmazlar demiyorum ama olma ihtimalleri çok düşüktür.

Böylece bu durum yüzünden pazardan alınan fabrika tavuklarının gurk düşmediği ve bu hayvanlarında kuluçka makinelerinde doğal değil de yapay ortamlarda çıkarılması nedeni ile işi bu duruma bağlayarak makineden çıkan civcivler gurk olmuyormuş deyip ortalığı karıştıran arkadaşlara sesleniyorum. Nereden çıkardınız bunu? Kim dedi? Kulaktan kulağa mı oynuyoruz? Biz burada!!!

YouTube video

Makineden çıkan civcivler gurk olur ne cins olursa olsun sadece ırklarına göre annelik iç güdülerine bağlı, aynı zamanda yaşadıkları ortama da bağlıdır kendilerini güvende hissetmeleri çok önemlidir. Şimdi birkaç örnek vermem gerekirse ben kendi youtube kanalımda yayınladığım ve sizin gördüğünüz tüm tavuklar makine tavuğudur üstelik her yıl bir sürü gurk olurlar. Sizlerde çoğu zaman şahit olursunuz bu duruma demem o ki ırk çok önemli bakın kırma olan hayvanlar genel olarak gözlemlediğim kadarıyla gurkluğa daha yatkınlar hint tavukları ve benzeri bu hayvanların annelik iç güdüleri daha yüksek yumurta tavuğu olarak tanıdığımız tavuklar ise anne olmak için değil yumurtlamak için yaşarlar. Ayrıca bu konuda ki kendi görüşüm ise gine insanların genetikleriyle oynarak bu hayvanları bu hale getirmeleridir. Çünkü üretim uğruna yapılan bir çalışma olma olasılığı yüksektir.

Çok fazla uzatmaya gerek yok artık bu yanlış bilgiyi sonlandırdık inşallah artık biliyorsunuz gerçeği gönül rahatlığı ile makineden civciv çıkara bilirsiniz. Bol çıkımlar o halde hayvanları sevin ve sayın onlar bizim için çok değerli görüşürüz.

“MAKİNEDEN ÇIKAN CİVCİV GURK OLUR MU?” üzerine 2 yorum

  1. Abi ben senin kanalınada aboneyim gerçekten seninkiler gurk oluyordu siyah tavuklardaki annelik hissi kırmızı tavuklardaki den daha mı fazla

    Yanıtla
Yorum yapın