Maliyeti düşürüp Tavukların verimini artırmak için ne tür bir yem almalıyım?

Birçok türde ticari yem vardır ve belirli nedenlerden dolayı. Başlamak için kendinize bazı önemli sorular sorarsınız Broiler (et kuşları) veya (yumurta üreten kuşlar) yetiştirmek mi istiyorsunuz? Civcivleriniz, ferikleriniz veya yetişkin kuşlarınız mı, var? Sürüsünü organik mi yoksa organik olmayan bir şekildemi yetiştiriyorsunuz? Püre, parçalayıcı veya pelet tarzı bir yem almanız gerekiyor mu?

Bu soruları cevaplayarak, kuşlarınızın en uygun ve en sağlıklı rasyonu elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Dahası, pratik bir bakış açısıyla, yemdeki farklılıkları anlamak ekonomik olarak iyidir çünkü yem, en büyük maliyettir. Bu nedenle satın aldığınız yem türü, yetiştirdiğiniz tavukların türü için uygun olmalıdır. Bu yazı, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


Broiler / Takviyeli Besleme

Yem türü için ilk belirleyici, kuş türleridir. Tavuklar ve piliçler farklı besin gereksinimlerine sahiptir ve her bir kuş türü, ihtiyaçları için formüle edilmiş bir rasyonla beslenmelidir.

Yumurta üretimini teşvik etmek için protein ve kalsiyum önemli ölçüde daha yüksek olmalı.

Et tavukçuluğunda , kas büyümesini teşvik etmek için protein önemli ölçüde daha yüksektir.

Yanlış besleme tipinin sağlanması, besin dengesizliğine ve kuşların sağlığını ve verimliliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

Tavuk bakıcılarının aynı anda tavukları ve piliçleri yetiştirmeye çalışırken sorun yaşadığını gördük. Farklı kuş türleri farklı besleme gereksinimlerine sahip olduğundan, tavuklar aynı alanda birlikte yetiştirilmemelidir. Elbette, benim gibi başarılı bir şekilde sürünüzü karışık bir biçimde yükseltebilirsiniz, ancak ayrı alanlarda tutulmalı ve ayrı yemler alınmalıdır.

İnsanların çeşitli nedenlerle rasyonlarına kalsiyum eklediklerini görürüz. Ancak, daha fazla her zaman daha iyi değildir. Ekstra kalsiyum ile desteklenmesi, ürolitiyazisin sıklığını artırabilir (idrar yolundaki taşlanmalar), bu da ciddi böbrek hasarına neden olabilir.

Organik veya konvansiyonel

Organik veya geleneksel yemler arasında karar vermek, kişisel tercihinize ve yumurta satmak istediğiniz pazar türüne bağlıdır. Organik yemler geleneksel yemlerin iki katına mal olabilir. Organik ve geleneksel yem arasında iki büyük fark vardır:

Organik yem USDA sertifikalı organik bileşenlerden elde edilir, yani kümes hayvanı yemindeki mısır ve soya pestisitler, kimyasal gübreler ve boyalar gibi sentetik katkı maddelerinden arındırılmış olmalıdır.

Geleneksel başlangıç ​​yemleri , genç civcivler için ölümcül olabilen bir parazit bağırsak bozukluğu olan protozoal hastalığı olan koksidiyozu önlemeye yardımcı olan coccidiastats adı verilen bir ilaç sınıfı içerir. Bu ilaçların kullanımı organik yemlere izin verilmez.

Kümes hayvanı sağlığı açısından bakıldığında, koksidiyal hastalıklarla ilişkili hastalık ve ölümleri önlemek için coccidiastatlar önemlidir.

İnsan sağlığı açısından bakıldığında, coccidiastats, insanların kullanmadığı bir ilaç sınıfıdır ve bu nedenle de, koksidiyazlara karşı potansiyel olarak dirençli olan koksidinin antimikrobiyal direnciyle ilgili endişeler yoktur. Bu korkular (yani, kümes hayvanlarında antibiyotiklerin insanlara maruz kalabilecekleri antimikrobiyal direnç yaratabilecek antibiyotiklerin kullanımı) antibiyotikler için meşru olsa da, burada koksidya ve coccidiastatlar için tarif edildiği gibi uygun değildir.

Püre, Parçalanmış veya Pellet

Püre, kırıntı veya pelet yem arasında karar verirken, öncelikli olarak yem atıkları ve yem sindirimi arasındaki dengeleri göz önünde bulundurun.

Maliyeti düşürüp Tavukların verimini artırmak için ne tür bir yem almalıyım?
Maliyeti düşürüp Tavukların verimini artırmak için ne tür bir yem almalıyım?

Püre , yemin en ince yapısıdır ve ince öğütülmüş yem parçacıklarından oluşur.

Peletler en büyük yem formudur ve öğütülmüş yem parçacıklarından oluşur.

Parçalanmış  ara doku ve pelet parçalarından oluşur yani orta ne palet ne püre

Genel olarak, yem dokusu daha ince olması kuşlar tarafından daha kolay sindirilmektedir. Bununla birlikte, daha ince yem, daha fazla yiyecek atığı demektir. Bu, durumda püre ve ufalanmış yemler daha yüksek bir yem maliyeti anlamına gelir, ancak sürünüze bağlı olarak, sürünün yem dönüşüm oranını da olumlu yönde etkileyebilir, bu da tüketilen yem miktarının, üretilen yumurta veya et miktarı ile bölünmesine bağlıdır.

Genç civcivlerin yiyeceklerini kolayca yiyip sindirebildiklerinden emin olmak için püre ya da parçalanmış yem ile beslenmelidir. Daha yaşlı tavuklar için yem atığını önlemek uğruna peletlenmiş yem diyetine geçebilir. Onlara bir püre ya da parçalanmış diyet sağlamaya devam da edebilirsiniz. (Lakin Yem Maliyeti Sizi İlgilendirir) Ayrıca, besleme dokusunu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken, sahip olduğunuz veya kullanmayı planladığınız besleyicinin stili ve bununla hangi tür hayvanlarınızı besleye bileceğinizi ve hayvanlarınızın yeme verdiği tepkiyi ölçmelisiniz. Yem tasarrufu için daha küçük açıklıklara sahip bir yemlik, daha etkili ola bilir.

Püre veya parçalanmayla ilgili son uyarı notu: Tavukların daha büyük yem parçacıklarını tercih ettiği görülmüştür. Kullandığınız beslemenin düzgün bir şekilde topraklandığından emin olun, sürünüzde küçük ve büyük tavuklarınız ola bilir böle durumlarda karışık yem kullanmanız daha doğru olacaktır. Böylece daha büyük kuşlar bu büyük parçacıklar için daha küçük kuşları ezmezler, bu da tüm kuşların alacağı beslenmeyi olumsuz yönde etkilemez.

Sizin ve sürünüz için neyin doğru olduğunu belirlemek için tüm bu faktörleri dikkatlice değerlendirin. Veterinerler, üniversiteler ve kooperatif genişletme kaynakları ve yem mağazaları, istediğiniz yem türüyle ilgili iyi bir fikre sahip olduğunuzda, doğru ürüne doğru yönlendirmenize yardımcı olabilir. Araştırmanızı yaparken bir bilim adamı olun; saygın / profesyonel kaynakları kullanın, çok sayıda soru sorun ve her zaman şüpheci olun.

Harikalar Diyarı Olarak Yem Önerilerimiz: Koz Yem Pro Yemdir..!

Yorum yapın