MAVİ TAVUS KUŞU

Tavus kuşları bir de mavi olanından olunca iş değişiyor. Güzel bir görünüş, güzel bir esaret görmek istiyorsanız kümesinizde olması gereken bir cins olduğunu söyleye biliriz kuyruklarındaki o sempatik görünüm muazzam bir şey kümese geldiğinizde göreceğiniz görsel bir güzellik sizi kendinizden ala bilir tabi dışarıdan kümesinize de ilgi artacaktır. Peki, Bu Mavi Tavus Kuşu nedir? Ne değildir? Sorduğunuzu duyar gibiyim. Gelelim bu sorularınıza aslında bunların ana vatanı Hindistan’dır.

Genel olarak Seylan ormanlarında yayılmaktadırlar özellikle oralarda sıkça rastlanmaktadır. Zaten onları görmemek mümkün değil zannımca güzelliklerini pek gizleye bildiklerini sanmam genelde kuyruklarıyla ticareti yapılan Tavus Kuşlarımızın kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Ve Tavus Kuşu, Sülün ve Hindi ailesinin en büyük üyesidir.  Tavus kuşlarının erkekleri renkli tüylere ve gösterişli bir yapıya sahipken dişileri ise gösterişsiz ve solgun renklere sahiptirler.  (Oyun Kuşları Olarak Bilinirler)

Mavi Tavus Kuşunun en belirgin özelliği ve sevilen özelliği soğu karşı olan dayanıklı yapısıdır. Bu yapısı sayesinde dünyanın birçok yerine götürülmüş ve üretimi yapılmaya çalışılmıştır. Hayvanat bahçelerin ise gözdesi haline gelmiştirler. Tavus kuşumuzun belirgin özelliklerinden bazıları da gaga yapısı ve tırnaklarıdır. Güçlü bir gaga ve tırnak yapısına sahiptirler. Böcekler, kuru kabuklu yiyecekler, bitki kökleri vb. şeklindeki bir çok öğünü rahatlıkla yiye bilmektedirler. Tavus kuşlarımızın görünüşlerine göre ise sesleri bir o kadar iticidir. Bu da her güzelin altında bir çirkinlik yattığı kanısına varılmasına neden olmaktadır.

Peki, Tavus Kuşlarımızın üreme mevsimleri nedir? Tavus kuşları Mart-Temmuz arasında üretime geçerler. Ortalama 19-25 arası yumurta salmaktadırlar. İki yaşında bir tavus kuşundan yavrular ala bilirsiniz. Kuluçka zamanı gelmiş demektir. Kuluçka süreleri ise İran Tavukları Gibi 27-29 Gün dür.

YouTube video

Yorum yapın