Mavi Yumurta Tavuğu

Mavi yumurta tavuğu çok ender tavuk ırklarından birisidir. Yumurtasının mavi renk olması ile ön plana çıkan bu türler, eğer uygun yaşam alanlarına sahip olursa, uzun yıllar boyunca sağlıklı koşullarda yaşam sürdürebilir. Mavi yumurta tavuğu yumurtasının sadece kabuk kısmı renklidir. Yumurtanın iç kısmı normal yumurtalar ile aynı özelliklere sahiptir. Mavi yumurta tavuğu yumurtası, normal yumurtalardan kalori ve protein oranı olarak farklıdır.

Mavi Yumurta Tavuğu Özellikleri

Mavi yumurta tavuğu dış görünüşleri itibari ile de diğer tavuk ırklarına karşı farkını ortaya koyar. Bu ırka ait diğer önemli özellikler şu şekildedir;

  • Bu ırkta bazı türlerde tüyler iki kulak etrafına yayılmışken, bazı türlerde de tüyler sadece bir kulağın arkasında toplanmış durumdadır.
  • Mavi yumurta tavuğu ilk bakışta kulak yapısı ile dikkat çeker. Bu ırkta kulakların yan tarafında kapak görünümünde bir bölüm bulunur. Kulakların etrafı ise uzun tüyler ile kapatılmış şekildedir.
  • Bazı mavi tavuk türlerinde ise kulak bölgesinde hiç tüy bulunmaz.
  • Mavi tavuk ırkının kulağının etrafındaki tüyler eğer kuluçkadaki yumurtaya yapışırsa, yumurtanın ölmesine neden olur. Bu nedenle çok yavaş gelişen ve üreyen bir ırktır.
  • Mavi yumurta tavuğunun yumurtaları oldukça pahalıdır.
  • Bu tavuk ırkının kuyruğu ve sağrısı bulunmaz.
  • Mavi yumurta tavuğu sarı renk deriye sahiptir ve ayaklarında 4 adet parmak bulunur.

Mavi Yumurta Tavuğu Yetiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mavi yumurta tavuğu yetiştirmek için öncelikle doğru bir alt yapıya sahip olmak gerekir. Bu tavuk ırkını yetiştirebilmek için geniş ve açık bir alana sahip olmak gerekir. Tavukçuluk konusunda daha önceden deneyime sahip olanlar mavi tavuk yetiştiriciliğini çok rahat koşullarda yapabilirler.

Mavi yumurta tavuğu Türkiye’deki diğer tavuk türlerinden oldukça farklıdır. Bu tavuk ırkı da diğer tavuklar ile birlikte aynı yemleri yiyebilir ancak bu ırkın ömrünü uzatmak için mutlaka organik yemler ile beslemek gerekir. Organik yem ile tavukların yumurta kalitesini artırmak da mümkün olur. Mavi yumurta tavuğu yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

  • Kış aylarında mavi yumurta tavuğunun bünyesi hassaslaşır. Bunun temel nedeni tavukların yayılamamasından dolayı canlı böcek türleri ve protein içerikli besinleri tüketememesidir. Bu nedenle kış mevsimlerinde protein içeriği yüksek yemler ile beslenmeleri gerekir.
  • Mavi yumurta tavuğu ırkının her sabah yem eşliğinde vitamin veren takviyeler ile beslenmesi önemlidir. Buna ek olarak proteini yüksek yemler ve yeşillikler ile de sağlıklı bir beslenme programı oluşturulabilir.
  • Mavi yumurta tavuğunun yaşadığı ve yayıldığı alanların temiz olması önemlidir. Bu ırkın tüm gün boyunca kafeste kalması tavsiye edilmez. Bu nedenle tavukların yayılmaları için uygun ortamın oluşturulması gerekir.

Mavi Yumurta Tavuğu Fiyatı

Mavi yumurta tavuğu hakkında net fiyatlara sahip olabilmek için üreticiler ile iletişime geçmek gerekir. Nadir bir ırk olmasından dolayı üretimi çok dar bir alanda gerçekleştirilir. Alım yapılacak durumda satıcılar ile iletişime geçerek mavi yumurta tavuğu fiyatı hakkında daha net bilgiye sahip olunabilir.

Yorum yapın