Mavi Yumurtlayan Dört Tavuk Irkı

Kümes ortamlarında sürekli beyaz ve kahve rengi yumurtalardan sıkıldıysanız. Farklı renkler arıyorsanız. Sizin için ve kümesiniz için popüler bir renk olan mavi yada yeşil yumurta salan 4 tavuk ırkımızı sizin için derledim.

1. Araucana Tavukları

Araucana Tavukları
Araucana Tavukları

Gerçek Araucana cinsi, Collonocas ve Quetros tavuğu ırklarının bir birleşimi olan Şili’de ortayaçıktı. Araucanaların kuyrukları yok gibidir. Ayrıca narin bir ırk olarak da bilindiği için kümesleri temiz tutulmalıdır. Gerçek Araucanalar daima mavi yumurta bırakırlar. Hayvan alımı yaparken güvenilir yerlerden almaya özen gösterin…

2. Ameraucana Tavukları

Ameraucana Tavukları
Ameraucana Tavukları

Ameraucana cinsimiz Araucana ırkına en yakın ırktır. Yanlız Araucana bu ırktan daha yaygındır.

Araucana dan farklı olarak Kulak tutamları yerine, manşonları ve sakalı vardır. Ameraucana hem tatlı hemde kolay beslene bilen bir ırktır. Yumurtaları daima mavidir. Ayrıca “kayrak” renkli bacakları vardır.

3. Cream Legbar

Benim evcil hayvan tavuk
evcil hayvan tavuk Cream Legbar

Cream Legbar tavuğu, İngiltere’de, Barred Plymouth Rocks’ı altın Leghorns (ligorin) ve Araucanas birleşimi ile ortaya çıkmıştır. Bu arkadaş canlısı kuşlar , dışarıda olmayı seven ve vahşi avcılardan kaçmayı beceren muhteşem hayvanlardır.

Bunlar aynı zamanda “autosexing” dir, yani erkekler ve dişiler yumurtadan çıktıklarında yüzde 100 kesinlikte ayırt edilebilirler. Bu hayvanlarımız her zaman mavi renkte olan yumurtaları bırakır, ancak gök mavisinden açık turkuaz ve hafif yeşil yumurtalara kadar değişebilir.

4. Paskalya Easter Egger  Tavukları

Paskalya Easter Egger  Tavukları
Paskalya Easter Egger  Tavukları

Easter Egger gerçek bir cins değildir. Herhangi bir cins standardına uymayan karışık cins bir tavuktur. Ancak, popüler bir hayvandır. Çünkü sıcakkanlı, zeki, dayanıklı ve kışa çok iyi motife olurlar.

Bu tavuk cinsi, mavi, yeşil, gül, kahverengi, adaçayı, zeytin ve krema gibi çeşitli yumurta renklerinde ekstradan büyük yumurtalara kadar saldıkları bilinmektedir. Birçok tavuk yetiştiricisi yanlışlıkla Paskalya egger Yumurtası’nı Araucana veya gerçek Ameraucana olarak zanneder ve paylaşır, bu nedenle bahçenizde böle bir hayvan varsa yumurtaları karıştırabilirsiniz.

Bununla birlikte, sadece farklı renkteki yumurtaların bırakıldığı dost canlısı sıcak tatlı ve hoş bir tavuk arıyorsanız. Paskalya Tavuğumuz harika bir seçim olabilir.

Bahçedeki sürünüze eklemek için seçiminizi yaparken cinsin kişiliğini ve özelliklerini göz önünde bulundurun, ancak renkli yumurtalar peşindeyseniz, bu mavi yumurta katmanlarının hiçbirinde pişman olmazsınız hepsi çok güzel ve süper hayvanlardır.

 

“Mavi Yumurtlayan Dört Tavuk Irkı” üzerine bir yorum

Yorum yapın