Murciana Keçisi Özellikleri

Murciana keçisi, güney doğu İspanya’dan çift amaçlı bir yerli keçi cinsidir. Murciana keçisi Aslında Murciana keçisi, güneydoğu İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki Murcia eyaletinde yetiştirilmektedir.

Irk hem et hem de süt üretimi için uygundur. Ayrıca Murcian , Murciene , Murcien ve Royal Murciana gibi başka isimlerle de anılır . Diğer birkaç İspanyol keçi ırkıyla birlikte Murciana keçisi, 16. yüzyılın başlarında İspanya’da iyice yerleşmiştir.

Cins, 1920’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttu. Ve 1930’larda Murciana keçisi, LaMancha keçilerini oluşturmak için kullanılan keçi ırklarından biriydi .

Cins aslında İspanya’nın Murcia eyaletinde yetiştirildi ve evcilleştirildi, dolayısıyla adı. Ve birincil Murciana keçi yetiştirme alanları Murcia bölgesinde, Jumilla ve Yecla topluluklarındadır.

İspanya’da “Asociación Española de Criadores de Cabras de Raza Murciano-Granadina (ACRIMUR)” adlı İspanya Ulusal Murciana-Granadina Keçisi Derneği adlı bir organizasyon bulunmaktadır. Aşağıda bu keçi ırkı hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Murciana Keçisi Özellikleri

Murciana keçisi, diğer birçok keçi ırkına göre daha kısa kulakları ve kuyrukları olan orta boy bir hayvandır . Kulakları, Saanen , Alpines ve Oberhaslis gibi İsviçre ırklarınınki gibi yatay ve aynı şekilde taşınır .

Boyutlarına kıyasla, özellikle tereyağı açısından zengin olan mükemmel süt üreticileri olarak bilinirler. Çok üretkendirler ve üreme için belirli bir mevsim gerektirmezler. İnce, maun ila koyu renkli tüyleri vardır. Ve iyi gelişmiş memeleri var.

Tekelerin ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 50 ila 70 kg’dır ve ortalama ağırlık yaklaşık 30 ila 55 kg’dır. CultureCheeseMag’den fotoğraf.

kullanımlar

Çift amaçlı bir hayvandır. Hem et hem de süt üretim işletmesi için uygundurlar.

Özel notlar

Murciana keçisi, İspanya’dan gelen zarif ama sağlam bir keçi ırkıdır. Düşük kaliteli yemleri zengin ve lezzetli süte dönüştürme yetenekleriyle tanınırlar.

Hatta bu kurak bölgenin sıcak ve kuru meralarında otlatmak için çok uygundurlar. Ve kurak iklimler için en iyi süt keçileri arasındadırlar . Mükemmel göç etme yetenekleri vardır ve yiyecekler için uzun mesafeler kat edebilirler.

Dişiler mükemmel süt üreticileridir ve emzirme dönemi başına 600 kg’a kadar süt üretebilirler. Aşağıdaki tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Murcian
Diğer İsim Murcian, Murciene, Murcien ve Royal Murciana gibi başka isimlerle de anılır.
Irk Amaç et ve süt
Cins Büyüklüğü Küçük-Orta
Buck Yaklaşık 50-70 kg
Doe Yaklaşık 30-55 kg
Boynuzlar Numara
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Maun
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri ispanya
Yorum yapın