NEDEN YAPTIĞIM FOLLUKLARDA TAVUKLARIM YUMURTA SALMIYOR?

Tavuklar yumurtlayacağı folluğu seçerken her seferinde zorlu bir kararla karşı karşıyadır. Kendisine sunulan her folluğa itibar etmez. Çoğu Zamanlar tavuklar kendi yerini arar ve hazırlarlar. Sinirlenmemek ve köşe bucak yumurta aramak istemiyorsak onlara çekici folluklar hazırlamalıyız.

Peki folluk seçimi !!!!

Tavuklar genel olarak yarı gölge biraz yüksek ve yumuşak temiz yuva malzemesiyle hazırlanmış yerleri seçerler. Tavuklar daha önce kullandıkları follukları öncelikle tercih ederler.  Aynı zamanda bir folluğa birkaç hayvan ilgi gösteriyorsa her zaman sürü içerisinde üst sınıfta bulunan tavuk önceliği alır ve diğerleri onu beklerler.  Tabi durum durum küçük bir follukta birkaç tavuğun barış içinde yaşadığını da göre bilirsiniz. Bu durumda folluk yapımlarında biraz genişçe böle 2,3 tavuk sığa bilecek şekillerde tasarımlarda sunula bilmektedir. Örneğin 50×50 cm bir folluk

Tavuklar çoğu zaman yumurtlayacağı follukları gezer ve gözlemler sonuç olarak ise çoğu zaman en son yumurta saldığı folluğu seçer. Bazı tavuklarda bu folluk seçimi saatler süre bilmektedir.

Sonuç olarak ise tavuklar kendini güvende hissede bilecek bir folluk tercih ederler yumuşak olmasına özen göstererek küçük bir oyuk yaparak yuvasını sağdan soldan besleye bilir sonra yumurtalarını Salı verir kafasındaki yumurta miktarına gelince ise kuluçkaya yatarlar.

YouTube video

Yorum yapın